8 en dacht bij het horen van.de sirene aan brand. Hij hoorde wel roe pens "Water", maar had er geen idee van, dat het zo erg was. Toen hij om 6 uur opgebeld werd van t politiebureau door agent C, Leeuw op verzoek van opzichters de Jonge en Ornée is hij zo gauw mogelijk daarheen gegaan en trof daar enkele agenten aan. De andere wethouders kwamen ook naar' 't politiebureau, maar de burgemeester, de adjudant korpschef en de heer Argelo zaten in Hotel Smalheer geisoleerd. Met zén drieën in de stad toen de situatie eens opgenomen en terug naar 't politiebureau. Daar kwamen de eerste gewonden al binnen. Wethou der den Boer trachtte telefonisch contact te krijgen met de Commis saris der Koningin te Middelburg. Hij kreeg echter Ir. Swaters aan hot toestel. De wethouders gingen opnieuw de stad verkennen, o.a. richting Nobelpoort. Weth. Gerritsen wilde naar huis en moest afgelost worden. Eerst heeft weth. den Boer 1 uur op 't politiebureau gezeten, daarna de wethouders om beurten. Te ca. half 8 arriveerden de burgemeester en de adjudant-korpschef. Om 9 uur kwamen B, en W. bijeen met de waterstaatkundigen, waarbij bleek, dat men de toestand critiek acht- Ook andere mensen zoals grossiers geraadpleegd. Over de voedsel voorziening hoorde men allerlei alarmerende berichten. Er werd voort durend getracht telefonisch contact te verkrijgen, doch tevergeefs, 's Zondags is er op 't stadhuis tot in de nacht doorgewerkt. Die Zondag had wethouder du Croo reeds verschillende mensen in huis, die voor 't water gevlucht waren, o.a. de families Schuur- beque Boeije, Gerritsen en Hoogstra. WAT HET POLITIECORPS DEED' Zoals begrijpelijk, waren de belevenissen op het politiebureau en van de agenten in de rampnacht vele en verschillende. De agenten G.C. Eckhardt en' J, Fluijt hadden de nachtdienst. Om 11 uur waren de agenten H.J. Berrevoets en J. Fluijt de. cafés wezen sluiten, waarbij ze zagen, dat het water op de haven bij de boompjes stond i.p.v. onder de kant. Onderweg kregen ze ook nog een tip van Kees Mabelis. Berrevoets ging de opzichters de Jonge en Ornêe waarschuwen en ook de vloedplankvoormannen een sein geven. Verder, bewoners van Nieuwe en Oude Haven en anderen, die bij t water wonen samen met Fluijt gewaarschuwd. Hierna ging Fluijt naar 't bureau, waar hij tot 2 uur is gebleven. Berrevoets en Renshof di# lalf 1 -ia dienstwarongfe». komen) gingen per auto, in opdracht van de burgemeester en dhr. Ar gelo de ambachtslieden vragen de virex^lanken te verhogen en stuwdam men op te werpen. Overal kwamep ze water tegen. Op de Nieuwe Haven werden ze door 't water overvallen. Renshof heeft even thuisgekeken en ging toen weer de stad in. Onderaan de Manhuisstraat reed de auto me.t de wielen door 't water en bij de wed. Berrevo-ets stroomde het water uit de keuken. Agent Berrevoets is toen thuis wat gaan helpen, maar kon er voorlopig niet meer uit. De auto werd bij 't stadhuis gezet en Renshof ging weer op weg &aar de Krepelstraat en de Nieuwe Haven, ditmaal te voet. Hij kon echter niet verder komen dan het hoekje bij N. Beije in de Bagijnes.paat door de geweldige stroom. Hij ging terug de binnenstad in en „ater naar 't bureau. Eckhardt heeft daar eerst de sirene laten loeien ca. 7 a 8 minuten (17 a 18 maal met tussenpozen) van ruim half 1 af. Hij deed dit om beurten met Fluijt. Eckhardt ging af et toe de stad in. Fluijt haastte zich met een paar laarzen voor de burgemeester richting Smalheer, maar mid den in de Lange St. Janstraat stond al plm. m. water van het door lopen onder en het slaap over de *loedplanken. De bovenste plank ging er toen ook al af. Fluijt terug npar 't bureau en waarschuwde daarna Gerrit Hagestein in de ^egenbo-ogstraatbij wie alles nog donker was» Tegen 3 uur liep daar f water ook a; in puis. Fluijt heeft ook nog even thuisgekeken en heeft getracht ie bewoners van 's Heer Lauwen- dorp en de Zuidhoek te waarschuwepvoor hij naar 't bureau terug ging, maar dat gelukte niet meer. Na de sirene kwam agent C* l&wpf naar 't bureau. Daar werden di rect de taken verdeeld. Leeuw 5 lelefcons., die hij tot 's avonds 11 uur op rustige wijze bediend-heep en JSckhardt ging de stad in en kwam af en toe o; men. ook agent N.J. Schults en resorve-)qtioman L. Paret zich meldden» Ook de heer G.J. Wilbrink uit de Kcprfe St.Janstraat kwam al gauw zijn diensten aanbieden, evenals p. Bliek van de Dam. te. Hoofdagent 't bureau, waar spoedig

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 9