Over de hulpkrachten, die administratieve- telefoon- luister en koe riersdiensten op het stadhuis verrichtten, is reeds gesproken. Hierbij waren verschillende personeelsleden van de Inspectie der Di recte Belastingen, o.l.v. de heer .Jac. de Kramer. Ook werkten tal van anderen tijdelijk op het stadhuis,o.a, mevrouw Versprille-Lagrand, mej. Willy de Jonge Bd. (Zierikzeese Nieuwsbode)mej. J. Koevoets (inspectie), de heren G. v. Ballegoijen (Baad van Arbeid), J. Everts (Publiciteitsbureau "Zeeland"), P.v.d. Ouden (idem), P, v. Beveren Jaczn, (Kon. "Zeelandia")J.I.-Cashoek Ezn. (scholier), T. Simmers Lzn. (R, Koole en Zn's Bank N.V.Dick- Brand (Lyceïst)^ P.A„ Ribbens (graanhandelaar), S. Ochtman Sr. (gep. directeur P.T.T.), G.J. Vorstheuvel Labrand (Zierikzeese Nieuwsbode) G.A. v.d. Tholen (leraar Gymnastiek), A.J. Meijering (bedrijfsleider fa. Gebr. Lokker)L.M. Steendam (inspectie Belastingen)L. Canters (winkelier), voormalige telefonisten van het P.T.T.kantoor bedienden de telefoons in de raadszaal, onder wie de dames J.G, Salfczherr Kripps- Doeleman, C. v.d. Veïfe- Volkeri, J.T. en N.P. Groenleer. De hulpbode J.A, Bienefelt en Jac. v. Beveren Pzn. ("Ko") hadden het geweldig druk en ook de schoonhoüders van het stadhuis, het echtpaar A, van Beveren, krachtig bijgestaan door hun schoonzoon Hendrikus Merle Jzn,waren als het ware dag en nacht in de weer. Tussen al die bedrijven door en ondanks zorg en narigheid, bleken er toch ook nog trouwlustigen binnen de wallen te zijn. Deze werden meestal in de avonduren in de echt verenigd. De eerste meldde zich op Woensdagmiddag 4 Februari bij de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer H.E.S. Sinck, toen die juist voor het eerst na enige dagen weer eens wat slaap kon genieten. Het was de chauffeur C.M. van Aken Czn, die direct in ondertrouw wilde gaan en ook onmiddellijk daarna wilde trouwen. De heer Sinck deelde hem echter mede, dat zulks niet mogelijk was en verzocht hem, 's avonds op het stadhuis te komen, wat hij ook ge daan heeft. Later is hij in Enkhuizen getrouwd. Het-hoofd van de afdeling Financiën ter Gemeentesecretarie, de heer M.A. Sweere, heeft s Maandags, Dinsdags, Woensdags en Donderdags met verschillende helpers talrijke radioberichten opgevangen en uit geschreven en overal boodschappen heengezonden. De heer Sweeieheeft reeds op Dinsdag 3 Februari twee kleine boten met evacué's laten vertrekken en wel naar aanleiding van een klacht van Luitenant Gelderman van het Leger des Heils (zie blz. 62). De heer Sweere nam twee lijsten met namen van mensen, die zich in de vluchtelingencentra bevonden en liet vervolgens twee Wemeldingse vissersbootjes met mensen zonder evacuatiepapieren naar Bergen op Zoom vertrekken. Die eerste dagen en nachten werd er alzo onafgebroken in het stadhuis gewerkt. Veel werk, dat in korte tijd af moest, eiste echter DE EVACUATIE, waarover in dit rapport al eerder is melding gemaakt. Wij willen hiervan echter nog meer vertellen, omdat het geruime tijd veler ge moederen heeft bezig gehouden. De eerste vier dagen na de ramp geschiedde de evacuatie uit Zierikzee geheel vrijwillig. Velen, wier huis onbewoonbaar was geworden, zoch ten buiten het eiland een goed heenkomen. Hier kwam nog bij, de angst voor nieuwe watervloeden, mede door de talrijke gaten in de dijken en de aanhoudende Westenwind. Anderen waren bevreesd voor het uit breken van besmettelijke ziekten, die veroorzaakt konden worden door drijvende lijken en cadavers. Ook waren er mensen, die vreesden, geen of niet voldoende bron van inkomsten meer te zullen hebben. Zo vertrokken er verscheidene huisgezinnen, maar dit geschiedde Zon der orde of regel. Verschillende, ongeduldig geworden schippers van binnenschepen lokten op eigen houtje evacué's aan boord en vertrokken daarmede op eigen gezag naar onbekende bestemmingen. Zoals reeds werd medegedeeld, kwam het punt evacuatie in de Dinsdaga vond ten stadhuize gehourien vergadering van B. en W, met de heer Francken van het Departement van Binnenlandse Zaken en kolonel van Waning (zie blz. 77) ter sprake. Op Maandag 2 Februari werd reeds gemeld, dat het niet onmogelijk was, dat evacuatie van het eiland werd voorbereid. Wie wilde, kon per Pro-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 99