97 Tegen half vijf stond het water stil.en toen ging het zakken. Ir. Beun begaf zich toen naar de monteur Koster in de Steiltjesstraat waar.e-en beetj-e water stond, Met deze is hij naar het schakelstation op de hoek Steiltjesstraat- Waterpoortstraat gegaan, dat nog maar kort in ge bruik was en van waaruit een aparte* kabel naar Noordwelle voert. Hij heeft daar nog meer helpers opgehaald en ook de Bruine en Folmer daar heen laten komen. Op dit station bleek ook alles in orde te zijn. Vandaar ging men door de Nobelpoort naar de Grachtweg, die langzaam onder water liep. Ook in 't huisje op de Grachtweg 'bij de 'Gasfabriek was alles intact. Daar ontmoetten ze hoofdmonteur Vijverberg.De stadskabei bleek onder water te staan. Door de Noordhavenpoort keerden ze stadwaartswat moge lijk wasdaar de Oude Haven grotendeels droog' stónd. In het kantoor hebben zij na aankomst krijgsraad gehouden. Een onderzoek had uitgev/ezen, dat het station "Zelké" (bij de gebouwen van de Coöp.Aankoopvereniging) onder water stond, waardoor het eiland Tho- len geen stroom kon krijgen. In de loop van de Zondagmorgen kwamén'er nog verscheidenetelefoontjes binnen, o„a. drie uit Noordwelle (het èe-rste van daar om' 8" uur). Toen is de stroom richting Renesse afgeschakeld, Omstreeks half 9 belde v.d. Velde uit Flaauwers op, waar al heel wat water stond, zodat men daar niet meer kontdraaien", Alle P.Z.E.M, huisjes ston den er onder water, Ir. Beun probeerde per auto buiten de stad te komen, maar bij de hydro- phooninrichting in de Boeremveg gekomen, moest hij terug, wegens het vele watery nu ging hij richting Brouwershaven. Die kant op ging' het heter, want de wegen waren nog droog. Even buiten Brouwershaven stond de districtsmonteur J.M, Kloet, wiens huis ook onder water stond, In Brouwershaven bleek de mastschakelaar door de storm te zijn kapot 'ge gaan, wat,storing veroorzaakte, welke echter vrij gauw was verholpen, zo dat het stadje toen weer stroom had. Tegen 1 uur was Ir. Beun terug in Zierikzee en 's middags ging hij pools hoogte nemen in het schakelstation aan de Pieterseliestraat» Daar had plm. 1.80 m. water ingestaan en er was veel materiaal vernield. Leden van het personeel hebben daar de zaak schoongemaakt, transformato ren verwisseld en kabels hersteld, waardoor de Kon, "Zeelandia" H.V. 's middags nog stroom had. Het station op de Schuithaven was drooggebleven, maar door storingen in vele huizen waren diverse zekeringen stuk geraakt. De Appelmarkt en Oude Haven ZZ. zijn practised niet zonder stroom geweest. Het kantoor van de P.Z.E.M. evenmin, omdat daar via de Hoge Molenstraat verbinding was. Alle huisaansluitkasten waren verder nat, !s Maandags is Ir. Beun met verschillende leden van hetpersoneel op ver kenning uitgegaan en heeft hij reeds diverse maatregien en voorzieningen getroffen. Ook het postkantoor kreeg toen licht, via een kabel en later de Corneliastichting en de apotheken. Op de Nieuwe Haven werd een noodverbinding gemaakt om de ponton te kunnen verlichten. Zo werd er steeds verder gewerkt, hoewel er ook soms tegen slag was. De straatverlichting is ook enkele weken electrisch geweest. Op .Zondag 8 Februari bleek, dat één van de twee hoogspanningskabels Zierikzee- Goes was stukgevaren» Een technische ploeg" uit Amsterdam heeft deze hersteld, met medewerking van DUWKS en Marineduikers» De twee laatste takken van dienst, die in het op 5 Februari ontworpen schema genoemd worden,, zijn "INFORMATIEBUREAU STADHUIS" en "BURGERLIJK STAFKWARTIER" Het eerste werd bediend door het secre.tariepersoneel en de taak ervan spreekt voor zichzelfnl. een zo, volledig mogelijke voorlichting geven aan het publiek. Het burgerlijk stafkwartier had zijn bureau in de raadszaal van hetstad huis, waar de burgemeester en een of meer wethouders en de secretaris door lopend te spreken waren. Door deze takken van dienst heerste er op het stadhuis steeds een grote drukte, De raadszaal werd om 5 uur n.,m. voor het publiek gesloten, omdat daar dan, de reeds genoemde stafvergaderingen van de commandanten van de 15 civiele en militaire staven met B. en W. en dë secretaris werden gehouden (van Woensdag 4 t/m Maandag 16 Feb,Zie verder blz. 77 'én 78.)

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 98