94 gesprekken; -Li, tér Zee.: 3e klasse A.F, de Bruine was hier de man van de telefoon. Be R.T.M. berichtte op 6 Februari, dat zij voornemens was een boot- dienst in te stellen, nl. Rotterdam- Dordrecht- Zijpe- Zierikzee met dé boten "Minister Lelie" en "Schelde". Zeker mag bij deze tak "Verbindingen" de "Noodzender Zierikzee" •niet. onvermeld blijven. Deze heeft de eerste dagen, toen er practisch geen! verbindingen waren, de Zierikzeese gemeenschap belangrijke diensten bewezen. De bouwers en bedieners ervan hebben dan ook echt pionierswerk verricht. Reeds op Zondag 1 Februari begonnen de radiomonteur Albert Hossfeld, werkzaam bij de fa, W.J, Weltevreden (Appelmarkt) en de technische student C„ Koopman Jbzn. in het schuurtje achter het huis van de -fam,,,'Weltevreden, met de bouw van een noodzender. Zij beschikten hiervoor maar over primitieve hulpmiddelen-, zo deed oen fles dienst als spoelbak. De zendbuis hadden zij van een P.T.T. man gekregen. 's Maandagsmorgens kregen zij, na vele veranderingen, het eerste contact mét andere amateurs, o.a0 in Wissenkerke(zie blz. 75)° Vooral 1s. Maandags en Dinsdags zijn zij en de andere monteur van de fa. Weltevreden, P.N. Meerman, bijna onafgebroken dag en nacht in touw geweest. Zij hadden veel contact met Goes, Wissenkerke, Middelburg, Breda en Bergen op Zoom, Via een amateur in laatstgenoemde plaats kregen zij contact met den Haag. Er kwamen ook diverse berichten binnen, die om beurten de heren G„J„ Vorstheuvel Labrand en M.J, Kosten noteerden. Zo vroeg mej. Gorrie Boogerd, afkomstig uit Noordwelle, die een rond reis maakte in de Ver.Staten, inlichtingen omtrent haar ouders uit Noordwelle, Zij, die in staat waren, de gevraagde inlichtingen te verstrekken, konden deze aan de noodzender doorgeven. De zender had vaak contact met vliegtuigen en heeft verschillende droppings geleid, o.a. van kindervoedsel Dinsdagsmiddags op de Oude Haven en s avonds van de rubberboten. Ook heeft de zender nog een vliegtuig met brood naar verschillende dorpen gedirigeerd. Die dagen was het bij de zendinstallatie een aanhoudend "va et vient" van ordonnansen en anderen. Dat de noodzender, die vanaf Dinsdag onder de letters P.A.0.Z.R.K. uitzond, ver weg gehoord is, bleek later, toen buitenlandse dagblad correspondenten en andere buitenlanders op bezoek kv/amen en mee deelden, dat men in België, Frankrijk, Engeland en zelfs in Italië berichten van de zender 'had opgevangen. 's Woensdags en Donderdags, toen diverse andere zenders, o.a. de mi litaire op de St. Lievens Monstertoren, de zenders op de visserssche pen, die in het Weeshuis en in het kantoorgebouw van "Zeelandia" in actie kwamen, kreeg de noodzender het veel minder druk en tenslot te staakte zij aan het einde van de eerste week in Februari haar werkzaamheden. Later heeft de fa. Weltevreden de zender aan het Gemeentemuseum ge schonken, waar archivaris P. van Beveren hem rangschikte bij vele an dere attributen, op de watersnood betrekking hebbende en waar hij ze ker een waardige plaats inneemt. De mededelingen over de tak "Verbindingen" zouden echter niet volle dig zijn, als niet een en ander Was medegedeeld over de activiteit valide N.V. Rotterdamse Tramwegmaatschappij. Uiteraard viel de tramverbinding Burgh-Zijpe al direct uit, daar de tramrail en vele haltes over het eiland verspreid, onderwater kwamen te staan. Aan materiaal stond tamelijk veel op het droge, o.a. in de Westhoek en op Zijpe, zodat de schade hieraan niet tegenviel. Het tramstation te Zierikzee stond rondom in het water. Het" bekende paard van de bestelwagen werd s Maandags weggehaald en eerst in de Korte Nobelstraat bij Fierens, later in de ui ondoods op de„Scheeps- timmerdijk gebracht. Uit het stationsgebouw kon nog enig-materiaal gered, worden. Er was geen contact met vele der personeelsleden. De hoofdcontroleur, de heer K, van Leeuwen, ging al-gauw per evacuatie boot "Koningin Emma" haar Dordrecht en vandaar naar het Hoofdkantoor

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 95