93 De drukkerij (N.V, v/h Lakeman en Ochtman) heeft die eerste dagen drie kleine bulletins uitgegeven, die op straat verkocht werden en gretig af trek vonden. Naast enige nieuwsberichten stonden er ook publicaties en raadgevingen van gemeentewege in. Enkele weken later ging echter de "Nieuwsbode" weer verschijnen, zij het in kleiner formaat en slechts driemaal per week. Op Vrijdag 6 Feb, waren de laatste telefoonverbindingen met de buitenwereld hersteld en f unctionne'èrde ook de mobilofoonverbinding van de politie. Niettemin waren de meeste verbindingen overbelast. Voor spoedverbindingen, vooral, voor de watervoorziening, maakte de Marine met succes gebruik van de verbinding via de Urker botter "Jacob" (Uk„141, schipper Snoek) en de haven, met Scheveningen Radio, welke weer doorver bond met het telefoonnet op de vaste wal. Wat de bootverbindingen- betreft, bestond er de eerste weken goede samen werking tussen provincie en R.T,M> De Oo s-t er schelde" van de Prov. Stoombootdienst op de Oosterscheldevoer op Woensdag A. Februari in vier uren met vrijwillige evacué's naar Dordrecht. Donderdagsarriveerde ook de "Prins Willem I". Beide boten hebben tot 17 Feb. evacué's vervoerd. De laatste dagen werden zij afgelost door de "Minister Lelie" en de "Schelde" van de R.T.M. Intussen was op Maandag 9 Februari e'en -dienst begonnen met de "Ooster schelde" naar Katse Vee-r. Deze lag meestal buiten de haven. De passagiers werden gehaald èn gebracht door de "Olga" van de veerman op Colijnsplaat en StavenisseJac. Berrevoets Hzn. Eén dag werd dit gedaan door de sleep boot "En Avant". Op Donderdag 12 Februari heeft de "Nolle" van de Maatschappij "De Schelde" uit Vlissingen gevaren. Deze heeft ook post vervoerd en levensmiddelen en goederen voor het Rode Kruis, Op Dinsdag 17 Februari is de "Nolle" normaal op Katse Veer gaan varen bij hoog water op tij. Op 1 Maart werd ïflftseveer-Brouwershaven v.v, gevaren, daar de Zierikzeese haven wegens werkzaamheden afgesloten was. Op 4 Maart ging de "Robbeplaat" de dienst Katseveer-Zierikzee onderhouden. Op 9 Maart onderhield de Provincie in samenwerking met de R.T.M, de dien sten Katseveer-Zijpe en Brouwershaven-Zijpe De dienst Katseveer-Zierikzee was op 11 Maart al weer vrij normaal. Een en ander ging met veel moeilijkheden gepaard, zowel voor de organisatoren als voor de uitvoerders. Het personeel heeft dag en nacht gewerkt'en soms kon -niet gevaren worden door tekort aan mensen. De vertrektijden der boten wisselden aanhoudend en de toestand van de haven was, mede door de gaten in de havendijk en het slibben, verre van ideaal. Luitenant ter Zee 2e klasse H.P. de Hoog had de leiding over de havendienst. Deze hield verblijf in de kaartenkamer van H.M.'s "Schouwen" en werd geas sisteerd door havenmeester J» Schot Czn»welke laatste de ligplaatsen in de haven regelde. Op 15 Februari werd deze belast met een gedeelte van de haven, terwijl een deel, bestemd voor marinevaartuigen (veel Britse en Belgische) op 17 Fe bruari door het vertrek der marinevaartuigen en beëindiging van de mili taire bijstand werd vrijgegeven. Lt. ter Zee 2e klasse de Hoog begon zijn taak op Woensdagmiddag 4 Februari. Deze taak bestond hoofdzakelijk in regelend optreden in de haven, aanwij zen en dirigeren van schepen voor het evacueren van mensen en vee, contro le houden over de scheepvaart ten behoeve van het eiland en het zo efficiënt mogelijk organiseren van het goederentransport, Zo nodig trad hij op als verbindingsofficier, voornamelijk bij verzending van berichten van" C.R.N.R.S. (Captain Royal Navy Rhine Squadron), wiens schip H.M.'s"Prince Charles" langszij H.M.3 "Schouwen" lag. Aan boord van laatstgenoemd vaartuig was een radiostation aanwezig. Voor de berichten werden verschillende verbindingswegen gebruikt, n,1. de visserijband, radio-telefonische gesprekken per mobilofoon, telefonische berichten en mondeling of schriftelijk overgebrachte berichten. Op Vrijdag 6 Februari arriveerde het Marine Transportvaartuig A 976 onder leiding van 'Lt. ter Zee le klasse van Rees met aan boord 3 zendontvang- installatiês, enige monteurs en 3 telegrafisten» Deze waren door kolonel van Waning aangevraagd. Door verschillende omstandigheden (o.a. tijdig herstel van de civiele ver bindingen) werd slechts één zender als reserve opgesteld op het huis van notaris Heering, waar, zoals gemeld, het Marinehoofdkwartier was geves tigd, dat eerst over een P.T.T. telefooninstallatie beschikte'en later over twee aansluitingen, waarvan één hoofdzakelijk bestemd was voor locale

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 94