identificatie-bergingsploeg. Dank zij de goede leiding van Lt.Visee, vlotte de samenwerking tus sen marinemensen en "burgers uitstekend en bleef de geest goed, on danks de zeer moeilijke omstandigheden (koud en nat weer)waaron der gewerkt moest worden, waarbij kwam? dat de meeste burgers door hun vaak onvoldoende uitrusting meer te lijden hadden dan de Marine mannen. De wegenwachters hebben druk werk gehad met herstel der aanhangmo- toren, die in het zoute water veel te lijden hadden? soms moesten ook DUWKS door hen onderhanden worden genomen. De adelborsten,die op de dag mee gingen varen, verzorgden 's avonds de huishoudelijke dienst.in de school, waar de gehele expeditie was ondergebracht. Tot 17 Feb. hebben deze.mensen hard gewerkt. De vee-evacuatie uit Zierikzee en Brouwershaven werd geheel georga niseerd door de civiele organisatie, o.l.v. de heren Hanse' en v.d. Akker. .De Marineschepen rondom het eiland hadden opdracht toe te zien, dat geen onregelmatige afvoer van vee van het eiland plaats vond. Van de plm. 10750 stuks vee van het eiland waren op 16 Februari 7250 stuks afgevoerd, dan wel ondergebracht in de Westhoek van Schouwen, Zonnemaire, Zierikzee en andere droge plaatsen. Voor hun tochten vertrokken de Giethoornse punters in Zierikzee vanaf de Weststraat en de Stenen Dijk, vaak in gezelschap van Zie- rikzeese vissers en schippers. Enkele van de geredde dieren zijn ongeregistreerd vertrokken. Te begrijpen is, dat een en ander zeer veel administratief werk meebracht. De heer Hanse en zijn vaste en "losse" medewerkers zaten drie weken in zijn (nat) kantoor, Nieuwe Haven D 201, te schrijven, registreren, telefoneren, inlichtingen te geven, enz.enz. Daarna verhuisden zij naar boven, waar de Marine enige tijd met een mobilofoon heeft gezeten. Aan de registratie vaas ook geweldig veel werk verbonden. Er moesten voor elk bedrijf 9 formulieren worden ingevuld en als men dan weet, dat er plm. 10.000 bedrijven van kleine boeren waren, dat de heer Hanse vaak maar 5 man personeel had en weinig ruimte, dan kan men enigszins begrijpen, wat deze mensen verzet hebben. Aan rundvee bleven ca„ 1125 stuks op het eiland, ca. 9700 waren af gevoerd (waarvan het grootste gedeelte is verkocht en een deel voor rekening van de eigenaars is ingekwartierd) en 4500 stuks vee'zijn verdronken. Enkele boeren hebben hun vee zelf verkocht. Op blz. 1 van dit rapport staat vermeld, hoeveel en .welke dieren de verdrinkingsdood vonden. De heer Hanse moest vaak zelf beslissingen nemen, doch genoot op dit punt veel vrijheid»- Soms had hij 300 mensen in de buitendienst, dit .aantal echter nam geleidelijk af, In zijn huis heerste een grote drukte en was het soms, wat .men noemt "een bende". In het begin rezen er wel eens moeilijkheden, o.a. doordat buiten hem om taxateurs waren benoemd. Ook inzake de ditrlbutieplannen is hij niet geraadpleegd. Daar er plm. 280 ton droog graan in Zierikzee was, was distributie ook niet nodig. De heer Hanse heeft veel contact gehad met landbouw- en andere autoriteiten, waarvan sommige per h-elicoptère op het Havenplein daalden. De Minister van Landbouw en Voedselvoorziening, de heer S.L. Mansholt, is driemaal in Zierikzee geweest. Behalve met de veeafvoer had "het kantoor-Hanseook te nmken met de CADAVEIrOPRUIMING, waarmede na de afvoer -der levende dieren be gonnen werd en wat op vele plaatsen van het eiland verre van gemakke lijk ging. Er werden ploegen geformeerd en materieel werd verzameld. De hierbij betrokken werkers waren in een geheel sluitend rubber- pak gekleed en droegen stevige rubberhandschoenen. Deze uitrustingen werden, dank zij medewerking van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, aangevoerd. Eerst met gewone binnenschepen, die de schippers vrijwillig ter be schikking stelden, later met uit Sliedrecht aangekomen speciale schepen, werden de cadavers naar de destructiebedrijven, o.a. te Rotterdam-Overschie vervoerd. Toen het werk in de naa,ste omgeving van Zierikzee klaar was, kregen de vier bergingsploegen, (totaal plm. 30 mannen, de laatste vier

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 90