7 Hij'kon de Commissaris der Koningin echter niet aan de lijn krijgen, maar wel Hoofdingenieur H.D.J. Swaters van de Provinciale Waterstaat, die hij op de hoogte heeft gesteld en tevens verzocht, dit alles door te geven aan de Commissaris, wat deze "beloofde te doen. Verder heeft'hij niets meer uit Middelburg gehoord. De Commissaris der Koningin zou een geel vliegtuig hebben doen zenden, dat enige malen over het eiland zou hebben gevlogen in de loop van de middag. De piloot kende de situatie op het eiland echter waarschijnlijk niet en in Schouwen was de toestand toen nog niet zo zorgelijk. Tot 6 uur is wethouder den Boer op het politiebureau gebleven, waarna hij afgelost werd door wethouder du Croo. 's Morgens heeft hij de vergadering van B. en W. bijgewoond, 's Zondagsmiddags had hij het vee achter in de boomgaard gevoerd, toen hij om ca. 5 uur water uit Schouwen de boomgaard in zag komen, wat snel toevloeide. Hij heeft de buren Dieleman en Postma gewaarschuwd. Deze kwamen, wadende door het water, naar hem toe, en af en toe kwam hun het water tot de knieën. Daar op de bespreking 's morgens erover gesproken was, dacht hij, dat het water niet hoger dan 1 m, zou kunnen komen bij hem. Enig kleingoed konden ze nog boven brengen, doch al het vee is verdronken. De nacht hebben allen boven in grote spanning doorge bracht. Tot ca. 11 uur 's avonds had hij telefonische verbinding met het politiebureau. Er kwam veel water in de Blokweg en ze zagen van alles voorbijdrijven. Ook wethouder Gerritsen heeft geen sirene gehoord. Hij werd om 2 uur door de politie opgebeld en ging, direct na zich gekleed te hebben de stad in. Hij had gehoord dat de burgemeester op de Nieuwe Haven was en spoedde zich daarheen. In de Lange St.Janstraat gekomen brak de vloedplank daar door, toen zo vlug mogelijk terug richting stadhuis, waar hij wethouder du Croo aantrof en waar spjdig ook wethouder den Boer arriveerde. De drie wethouders gingen vervolgens overal eens kijken, Het water stond een eind op de Appelmarkt ca. tot aan de winkel van P. v.d. Bijl en vele autorijders waren bezig hun wagens naar hoger stadsgedeelten te rijden. Om 5 uur is hij via de Stealtjesstraat in de Blokweg kunnen komen. Het water stond pre cies aan de Nobolpoart en stortte met een donderend'geweld in het wed daar in de buurt. De Blokweg zelf was toen nog droog. Om 10 uur ging de wethouder weer stadwaarts en met de heren M.C. Doeleman en A.J. Argelo heeft hij in een auto rondgereden om te zien, wat er ge beurd was. Toen naar de Blokweg terug waar aan de Westzijde een beetje water stond. Na koffie te hebben gedronken, weer naar 't stad huis. Men wist daar ook niet, wat er precies gebeurd was, daar ie der communicatiemiddel ontbrak. De wethouder heeft besprekingen bijgewoond in B. en W, en van B, en W, met de waterstaatsautoriteiten en andere burgers. 'Verder is hij op 't stadhuis gebleven, 's Middags tegen 17 uur kwam toevallig Mevrouw Schuurbeque Booije daar,' die maar net uit het huis had kun nen vluchten, met een koffertje bij zich. De heer Gerritsen belde gauw naar zijn woning en deelde mede, dat hij mevrouw zou komen ha len en dat ook zij een koffertje moest inpakken. Hij kreeg een auto te pakken en reed de Blokweg in. Toen hij voor de deur kwam, wilde de hond niet mee. Het koffertje werd op de trap gezet .(dat evenwel 'wegspoelde) en met de hond in de arm de auto. in, die achteruit de Blokweg moest uitrijden.' Mevrouw had het water zien aankomen en had een en ander naar boven gebracht. Zij had in enkele minuten tot aan de knieën in het water gestaan. Via de Nobelpooirt reed de auto naar wethouder du Croo. De Blokweg stond tot aan de woning van Mevrouw Fokker in 't wa ter. Bij Mr, du Croo zaten veel mensen, o.a. de families Boeije en Hoogstra benevens enige' honden en een papegaai, 's Zondagsavonds is de wethouder nog naar de fa. Weltevreden geweest, waar men probeerde een zender in elkaar te zetten om berichten uit- te zenden, maar men kon daar toen nog niet in slagen. Wethouder du Croo heeft de sirene wel gehoord, naar hij meende tussen kwart over 2 en half 3; Tot de dorpel van zijn-kantoor heeft water gestaan, dat uit de Manhuisstraat kwam vloeien.-Het kwam niet in huis, maar stroomde richting' Kerkplein-Weststraat, In de tuin bleek ook nog water te hebben gestaan. Mr. du Croo was alleen thuis

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 8