Hij heeft toen vele mensen van de Stenen Dijk -gehaald en "boten ge vorderd. Agent J. Pluijt werd ook ingedeeld "bij de Rijkspolitie en heeft al lerlei ordonnans- en koeriersdiensten verricht. Verder deed hij bij de boten dienst en oefende hij controle uit in scholen en gebouwen, waar vluchtelingen zaten, o.a. op het roken. Ook heeft hij, samen met de Rijkspolitie gepatrailleerd, onder meer in de richting van Dreischor. Agent C.J. Klinke was een van de eersten, die na de ramp het eiland verliet, 's Maandagsmorgens2 Peb.nl. is hij met dhr. J.v.d, Gaast aan boord van de mosselboot ZZ 8 (schipper B.W.Schot Jaczn.naar Wemeldinge gevaren, om het eerste contact met de buitenwereld tot stand te brengen. De heer v.d. Gaast belde daar, kreeg de secretaris van het kabinet van de Commissaris der Koningin te Middelburg en de milita.ire commandant te s Hertogenbosch aan de lijn. Met het Departement van Binnenlandse Zaken te den Haag kon hij geen contact krijgen. Per auto werden zij naar het gemeentehuis gebracht, waar zij de maal tijd gebruikt hebben. Toen ze bij de sluis in Wemeldinge kwamen, voe- ren ook urker boten de sluis uit, die een loods vroegen. Schot zeides "Vaar maar achter ons aan". Zo arriveerden zij tegen 2 uur in con- vooi te Zierikzee, waar bleek, dat er al vliegtuigen boven gevlogen hadden. Klinke heeft verder vanuit "Concordia" gewone dienst gedaan waaron der viel de bewaking van boten aan de Stenen Dijk, wat een fcoud werk was in sneeuw- en hagelbuien en zonder enige beschutting. Ook agent S. C. Busé is in "Concordia" gelegerd geweest. Hij heeft diverse diensten gedaan, o.a. huizen bewaakt. Voor het afmaken van loslopende honden en katten, moesten de agenten, uitgerust met schietwapens door de stad patrouilleren. Dit heeft echter niet lang geduurd, daar de Sofia-stichting zich over de dieren ging ontfermen. Busé is ook met het patrouilleboot je van schipper Schot meegeweest, eenmaal in hevig storm weer naar "De Hoge Meet" van landbouwer M.M. Hanse Szn. te Schutje (Kerkwerve). Ze hebben daar vele dingen ge borgen, die buiten echter nog natter werden dan binnen. Vermeldenswaardig is, dat Busé 14 dagen zonder verblijfsvergunning heeft rondgelopen, hoewel hij anderen op het bezit daarvan moest controleren] Dit kwam, omdat de eigenaar van de woning, die aan het gezin Busé beloofd was, (Meelstraat B 418a) dhr. J.C. Berrevoets, talmde met hem een schriftelijke vergunning te geven, dat hij die woning mocht betrekken. Dit was nog schadelijk ook, daar Busé zo doende buiten enkele uitdelingen voor houders van verblijfsvergunnin- gen viel, o.a. de thermoscan en rookartikelen. Toen het gemeenteraadslid, dhr» J.W. v.d. Doel, in een raadsverga dering wees op het feit, dat Bus<^ geen verblijfsvergunning had (en vroeg tegen hem proces-verbaal te doen opmaken) heeft de agent er een gekregen. Reservepolitieman L, Paret, heeft, evenals zijn collega's enige dagen en nachten achtereen gewerkt. Zelfs is hij een keer met een duikers- pak aan naar het le Wegje geweest, maar hij moest onverrichterzake terugkeren, daar zijn pak vol'water liep. In de Schuttershofstraat hadden verscheidene gezinnen grote hoeveel heden erwten in huis, orn uit te zoeken, in totaal wel plm. 100 :mud» Genoemde peulvruchten, die in het water stonden, of gestaan hadden, gingen al spoedig een geweldige stank verspreiden. Personeelsleden van de gasfabriek, die daar bezig waren, om meters uit vernielde huizen te halen, hadden er dan ook danig last van, Jac» Heijboer Scheepstimmerdijk) werd er eenmaal onpasselijk van en moest het huis, waarin hij werkzaam was, verlaten. Paret, die vol gens voorschrift ter controle meemoest in de leegstaande huizen, hield zich flink, al kostte het hem veel moeite. De erwten zijn vrij spoedig daarna verwijderd. Agent (later hoofdagent) H.J. Bemevoets heeft de eerste Zondagmid dag op het politiebureau dienst gedaan en enige malen nachtdienst gehad, 's Maandagsnachts is hij op het stadhuis aan het uitzenden geweest. Toen Dinsdags de eerste boot naar Nieuwerkerk voer, wilde Berrevoets meegaan, maar hij kreeg geen toestemming. Dinsdagsnachts heeft hij met veearts D„ v.d» Akker en diens helper Cor Scheuerman, 4 koeien van de Oude Haven gehaald en naar de Waag

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 86