82 Een' andere zender was geplaatst op het stadhuis, in het gemeente museum. De pioniers kwamen de laatste dagen en bleven langer dan de hoofdmacht. Deze pioniers hebben per bootje lijken geborgen en vee gehaald. De leiding berustte bij ds. E.P. Kuin, Ned.Hervormd Predi kant te Ouwerkerk. Deze mannen hebben hard en lang gewerkt, evenals een burger-lijkenbergingsploeg. Half Juli was er nog een sergeant" le klasse op het eiland. Voorts zijn er enkele mariniers in Zierik- zee geweest, maar die hebben niet veel werk behoeven te verrichten. Wat de POLITIE betreft, is Zierikzee ook niet van vreemde hulp verstoken geweest, Wat niet overbodig was, daar de gemeentepolitie, die bovendien vanaf de rampnacht flink in de weer was geweest op velerlei gebied, haar -door de ramp zeer uitgebreide taak- niet aan kon. 's Zondagsmorgens werd rèeds de reservepolitie (9 manschappen) op geroepen. Dinsdags en de daarop volgende dagen kwamen er politie mannen uit Rotterdam, Breda en Hilversum en s Woensdags 25 man van de Rijkspolitie plus 15 marechaussees, in drie groepen. Leiders waren respectievelijk-, Kapitein Jansen de Jonge, Inspecteur van politie te Dordrecht (zie blz.77), Kapitein Offers van de Rijks politie uit Doetinchem, die 's Woensdags arriveerde en Inspecteur Kooij van de Bescherming Burgerbevolking uit den Haag, oud-Indischman. Kapitein Offers was gebiedscommandant van Schouwen-Duiveland, behal ve Zierikzee, doordat daar gemeentepolitie was, die evenwel te zij ner beschikking werd gesteld. Hij bleef plm. 9 weken in Zierikzee. Inspecteur Kooij is ongeveer 10 dagen in Zierikzee werkzaam geweest. Hij was ontboden op instigatie van dhr. Francken. De Rijkspolite, die met verscheidene manschappen van de Gemeentepo litie in "Concordia" werd ondergebracht (waar ze ca. 3 weken zijn gebleven), regelde o.a. de hulpverlening aan evacué's, was belast met scherpe bewaking van de huizen tegen diefstal in Zierikzee en was tijdelijk belast met de coördinatie van de reddingswerkzaamhe den in Schouwen en in Duiveland. De oud-adjudant van politie, dhr. M. Haverhoek (Havenplein NZ, v/as bij dit werk ingeschakeld. Deze was 's Maandagsmiddags om half 3 door de burgemeester als .onbe zoldigd gemeenteveldwachter beëdigd en aangesteld als rechercheur, belast met toezicht op plaatsen, waar het publiek niet komen mocht. Tegelijk met hem, werd dhr. A.J, Meijering (Oude Haven N.Z.) .als Ze- geheime politie beëdigd. In de leeskamer van het stadhuis vaas een politiezendinstallatie gevestigd. Tot 's Zondagsmorgens 8 Feb. hebben de heren Offers, Kooij en Haverhoek op het politiebureau geresideerd. 's Zondagsavonds kreeg dhr. Haverhoek een kamer in het rusthuis "Havenoord", hoek Vrijpoortje, waaruit de bewoners geëvacueerd waren en de tijdelijke bewoners (fam.v.Loo-v.Dijke en v.Loo-Sies) waren vertrokken naar elders in de stad. De verwarming en de watervoorzie- ning vormden daar een groot probleem, doch dank zij de grote- activi teit van de brandweer en de fa. Stertel en zonen werd dit gauw op gelost. 's Woensdagsavonds werd er ook vreemde Rijkspolitie in "Havenoord" ondergebracht. Er kwamen politiemobilofoohs in Zierikzee, Brouwers haven, Bruinisse en Haamstede. Van de pontonniers kwamen 11 vletten met motor voor de politie. Deze voeren uit van Bruinisse, Zierikzee van de Weststraat twee en van de Stenen Dijk één), Renesse, Brouwershaven, Haamstede, enz. om surveillance uit te oefenen, diefstal en plundering tegen te gaan en, waar nodig, hulp te verlenen. Later kwamen vletten op vaste posten, nl, op Ouwerkerk, NieUwerkerk, Flaauwers, Brouwershaven en Oosterland met schippers van de Rijkspo litie uit het gehele land bemand. De Zierikzeese mo;»s-el schipper B.W. Schot Jaozn.voer van 9 tot 19 Feb. met de ZZ I voor poliiiepatrouiXediensten in de overstroomde gebieden van Zierikzee. De heer Haverhoek ging zelf ook enige malen mee met een vlet en een EtJWK van de Marine, die or het Havenplein startte. De'mannen van de Rijkspolitie hebben hard gewerkt en ook op het bureau "Havenoord" was per vaak erg druk. De eerste 5 weken stond de telefoon er niet stii. Dat de politie effectief gewerkt heeft, blijkt uit het feit, dat er

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 83