81 Overste Coumou, die in Zierikzee was, verzamelde Woensdag 4 Feb, al le in de gemeente aanwezige militairen (er was toen nog geen. vreem de.militaire hulp), die niet in verband werkten, onder wie met ver lof zijnd- ^reservepersoneel^ Het verzamelpunt was op de Nieuwe Haven, voor de iwoning van de heer ViF.J. Kouijzer. Zo kreeg overste Coumou contact met Mr. Kenning. Luitenant Wilbrink werd verbingsman tussen de §ianwezige landmacht en Marine. Op het bureau van de Marine, ten huize van notaris Heering, werd een stafbespreking gehouden met kolonel1 van Waning, waarbij de evacuatie en de afvoer van de bevolking werden besproken. Wilbrink zou de leiding krijgen over de ge'èvacueerden bij de ponton en aan boord van de schepen. Bij de ponton zouden touwen worden gespannen en het Havenplein werd als verzameleentrum aangewezen. Wilbrink kreeg de beschikking over 10 marechaussees. Deze plannen zijn echter maar voor een klein gedeelte uitgevoerd. Wilbrink is wel actief' geweest bij de evacuatieschepen en heeft ge holpen met de proviandering ervan. De schepen waren meestal wel op tijd en voeren weg, wanneer ze vol waren. Na enkele dagen werd Wilbrink "Liaison officer" tussen de Amerikaan se majoor Worth, commandant van Duitse DUWKS-a,fdelingen en de'land macht, Hij ging enkele malen met DUWKS mee (alle met Duitse beman ning), Duiveland in. De bemanningen waren zeer actief en hebben o.a. honden, katten, cadavers en materialen geborgen. Mr. Keuning had een aantal DUWKS ingedeeld gekregen voor het vervoer van mannen en zandzakken. Hieraan werkte ook een zoon van dhr. G. v.d. Vliet (ïïavenpark) als beroepsofficier mede. Op Donderdag S Feb. arriveerden eendetachement van 75 ma-n van 33 E.I.-en 30 marechaussees in Zierikzee. Vrijdags arriveerden o.a. 43 Engelse militairen. Aan het eind van de eerste "rampweek" waren in scholen en andere gebouwen al heel wat militairen ondergebracht, o.a. Limburgse jagers en soldaten van het regiment Johan Willem Friso, ook Franse mili tairen, Belgische genisten en soldaten van de Britse Rijndivisie. De Limburgse jagers en de andere Hollandse soldaten hebben vooral aan de versterking van de binnendijken gewerkt, o.a, aan de Schouw- se Dijk, het zg,"Kakkersweeltje"(Noordgouwe) en de havendijk te Brouwershaven. Maar ze hebben ook veel ander werk verricht, o.a. vervoer van vee van het Kerkplein naar de afvoerschepen. Later werden de soldaten af gelost door andere onderdelen. Naast overste Coumou zijn de volgende commandanten actief geweests kolonel Anthonie uit 's Hertogenbosch (die al heel gauw in Zierik zee was)kapitein Noordhoek en majoor Faber. Mr. Keuning wa-s als officier toegevoegd voor interne organisatie. Wat betreft legeringsruimte en voedsel, had hij veel contact met de heer J.v.d. Gaast. Genoemde militairen namen niet aan het reddings werk deel; in Zijpe gelegerde commandotroepen deden dat wel. Op 17 Feb. zijn alle militairen vertrokken, ook de Marine. Des morgens werd, onder grote be langstelling een parade op he.t Haven plein gehouden voor het gemeentebestuur. De burgemeester heeft hier bij allen in het Engels hartelijk toegesproken, welke toespraak werd beantwoord mets"Vivat Zierikzee". Het contact tussen "Landmacht" en"Marine" was vrij groot, maar niet altijd even vlot. De Marine heeft de DUWKS, die tot de' Landmacht be horen, nauw aan zich getrokken, doch later is het accent verlegd en kwamen zij weer nauwer bij de Landmacht. De Marine had er een 'officier aan toegevoegd, die hoger in rang was, dan de aanwezige militaire officier. Van de Marine war,en nl. een kolonel en vaak twee le luite nants ter zee aanwezig. De militaire verbindingen, die Dinsdags al waren aangekomen, hebben vrij lang dienst gedaan. Op het stadhuis zat hiervoor een officier. Het radioverkeer viel ook onder het militaire commando, maar van zelfsprekend was er op dit punt veel samenwerking 'met de P.T.T, Zoals gemeld, was het verbindingscentrum ook ten huize van Mr. Keuning gevestigd. Hierover liepen alle militaire berichten, wat veel drukte met zich meebracht. De laatste dagen, dat de militairen in Zierik zee waren, is daar ook nog een zendpost gevestigd geweest. In het Burgerweeshuis was ook een militaire, zender opgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 82