Een dag is er nog water in Noordwelle geweest. Toen is er een nood- leiding gelegd over de Lange Dijk (Noordrand van Schouwen) en een aanjaaginrichting te Brouwershaven gebouwd, benevens een kleine hydrofoor op de Schuithaven te Zierikzee. Spoedig kwam er water in het reservoir, doch dit bleek zeewater te zijn. Zoals reeds is gemeld, werd het drinkwater per tankboot of schip aangevoerd en diverse tankwagens reden door de stad, eerst bestuurd dool? personeel van de Kon."Zeelandia" N.V,later door personeel ■der Waterleidingmaatschappij en chauffeurs uit Almelo, die daarvoor welwillend door hun woongemeente waren afgestaan. Ook hebben 31 Al- meloërs aan de buislegging over de Lange Dijk geholpen. Een andere tak van dienst stond onder leiding van dhr. J.v.d. Gaastdirecteur van de Sociale Dienst. Deze had de leiding over de gaarkeuken, die door de Marine naar Zierikzee was gebracht in de vorm van keukenwa gens. Verder verzorgde deze verschillende voorzieningen, zowel voor bur gers als voor militairen, o.a. wat betreft kleding, dekking, schoei sel en dranken. Hij werd hierbij geassisteerd door dhr. A. Brand, hoofd Openbare school B, èn notaris J.J. v.d. Ende. Deze diensttak heeft ook met vele moeilijkheden te kampen gehad. Toen dhr. Francken mededeelde, dat 1500 geëvacueerden uit de omlig gende dorpen in Zierikzee ondergebracht -en gevoed moesten worden, had dhr. v.d. Gaast daar groot bezwaar in, maar dhr. Francken zeidedat het moest. •Met dhr. Brand heeft dhr. v.d. Gaast toen de openbare Uloschool (ZZ. Kerkhof) ingericht met bedden, enz., waarbij zij op 500 mensen rekenden, maar toen alles klaar was, verscheen er.niemand De heer Francken gaf later.order, dat de mensen uit verschillende' "dorpen via Brouwershaven of Bruinisse afgevoerd moesten worden. Hij zette 'in enkele gemeenten als Noordgouwe en Brouwershaven de evacu atie door. De Inspecteur van de Volksgezondheid te Middelburg, Dr. van der Borgh, kreeg de leiding in Brouwershaven, Noordgouwe en Zonnemaire. Toen Vrijdag 6 Feb. de grossiers de zaak in de Westhoek gingen re gelen, is dhr. v.d. Gaast met zijn zoon Jelle daar ook heen gegaan, per IJm.213. Alles verliep daar aardig vlot, ook wat het aanvoeren betreft. Zij haddengedacht's Zaterdags in Zierikzee terug te zullen zijn, maar de schipper wilde toen niet varen. Vrijdagsnachts hebben zij te Renesse geslapen en 's Zaterdaganachts aan' boord van 'een kabelschip(logger) op een harde bank. 's Zondagsmorgens om 8 uur konden zij pas terug naar Zierikzee. Enige wrijving ontstond later, ovor door de ESSO aangeboden 100' ■.oliestellen. De'heer v.d. Gaast vroeg er 200 aan. Eerst werden er 100" gestuurd, die alleen op bonnen van de Sociale Dienst werden uit gereikt. Ook 2 niet-zwaar getroffenen hebben zo'n petroleumstel ontvangen. Dit ging buiten dhr. v.d. Gaast om, daar deze, toen de uitreiking plaats had, voor een dag of 9 afwezig was. Bij' de ESSO was echter een klacht binnengekomen, dat ook niet-zwaar getroffenen een oliestel hadden ontvangen. De heer v.d. Gaast wilde geen namen noemen, maar wel staat- het vast, dat de andere 100 stellen niet meer .zijn binnengekomen. Verder heeft dhr. v.d. Gaast bemoeienis gehad met het uitbetalen van voorschotten, gedurende de eerste week, door de gemeente-ontvanger ad 25,of 45, Met de kledinguitdeling als zodanig heeft hij zich niet bemoeid. De aanwezige LANDMACHT, die ter hulpverlening was ingezet en waahvobr verschillende legereenheden op het eiland en in Zierikzee zijn geweest ('s Maandagsavonds was er al een compagnie soldaten) stond de eerste dagen onder directie van overste D.J. Coumou, gebo ren te Zierikzee, toen in werkelijke dienst. Dit hield in het opper bevel over alle eenheden op het eiland, het aantrekken en afstoten van militaire eenheden, het inzetten 'van troepen voor bijzondere taken, de toezicht en 'regeling evacuatie, met inbegrip van de afzet ting -van het haventerrein. De overste had do beschikking over een zender met een net rond Sch.ouwen-Duivela.nd. Hij had al gauw contact met de militaire comman dant uit Steenbergen. Het hoofdkwartier was gevestigd ten huize van de advocaat Mr. K.A, Kéuning, Oude He„ven ZZ.D 489waar ook een ver bindingscentrum (sergeant Bekker) was gevestigd.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 81