De brandweer stond (begrijpelijk) niet ter beschikking. De Rijksverkeersinspectie zetelde geruime tijd in garage Anker (Havenplein N.Z.). Hoofd van de MEDISCHE ZORG EN HET RODE KRUISWERK was dokter C.M. van Hoorn. Het centrum hiervan was de Chr.Uloschool (Kerkplein). Deze takken van dienst hadden een omvangrijke taaks zorg voor de volksgezondheid, ontvangst en verzorging van zieken, gewonden on binnenkomónde vluchtelingen en tijdelijke onderbrenging in daartoe geschikte gebouwen, verder vervoer van zieken en gewonden en zieke, hulpbehoevende en bejaarde evacué's. De EVACUATIE werd geregeld via een evacuatiebureau, dat geves tigd was ten huize van notaris P. Heering (Oude Haven NZ.die als evacuatiecommissaris was aangezocht door het gemeentebestuur. De heer Prancken had hem verzocht, mensen aan te wijzen, die vertrekken moes ten, doch dat wilde dhr. Heering niet op zich nemen. Daarom we,rd zijn taak een registrerende. Hij had nauw contact met de maritieme comman dant, (o.a. wat betreft verwijzing naar evacuatieschepen) en heeft zelf zijn tak van dienst georganiseerd.. 'Behalve zijn eigen personeel heeft hij diverse helpsters en helpers ervoor aangezocht, o.a, de inspecteur der belastingen, dhr. H.H. Kreeftenberg, die bij 'hem geë vacueerd was, ds. C.J, van Royen, Ned. Herv, Predikantdhr,. G.v.d. Vliet (wijnhandelaar), mej. Ella de Jonge Bd (Oude Haven) en Wim Gudde Jzn. (Oucle Haven), die allen vrijwillig medewerkten. Een "fi- liaaltje" van het evacuatiebureau was gevestigd in café "De Sport vriend", naast de Zuidhavenpoort op de Nieuwe Haven, waar dhr. E.W, Cashoek zitting hield om inlichtingen te verstrekken omtrent vertrek der boten, enz., de aantallen evacué's door te geven, etc. 's Woens dags werd bekend gemaakt, dat alle niet-inwoners der gemeente zich Donderdags moesten melden tussen 8 en 12 uur ten huize van de nota ris, waarna zij zouden worden geëvacueerd naar het vaste land. Tus sen 10 en 13 uur moesten zij zich verzamelen op het Kraanplein. De evacuatie zou tijdelijk zijn i.v.m, de toestand van de noordelijke dijken. Als het dijkherstel zou zijn voltooid, zouden zij terug mo gen keren. Deze bekendmaking heeft echter niet veel effect gehad en de order werd al gauw ingetrokken. Van 3-17 Februari is het bureau werkzaam "geweest, er werd geweldig veel getelefoneerd en vaak tot in de nacht doorgewerkt. De evacuatiecommissaris zelf is zijn auto verspeeld. De ZOETWATERVOORZIENING was nog in handen van de N.V. Waterlei dingmaatschappij "Schouwen en Duiveland", al was noodgedwongen haar enige taaks distributie van. aangevoerd water. Reeds Dinsdags had de burgemeester de commandant van het 3e militaire gewest den Bosch ver zocht, met spoed e.en waterzuiveringsploeg naar Zierikze.e te zenden, daar geen goed drinkwater beschikbaar was. Hierop werd geantwoord, dat getracht zou word.en, een apparaat van 100.000 liter per dag te brengen. Op Zaterdag 7 Feb. berichtte de drinkwatervoorziening Rotterdam, dat elke dag 110 ton drinkwater zou worden aangevoerd. De leiding bij de distributie van drinkwater had opzichter H. Leendertse (afkom stig uit Brouwershaven), terwijl wethouder R„ Gerritsen, als president commissaris der N.V. diverse contacten onderhield met autoriteiten, deskundigen, e.a. om te trachten zo gauw mogelijk weer leidingwater te verkrijgen. (Zoals reeds even is aangetipt, werd 's Zondagsmiddags 1 Feb. de waterlevering via het buizennet stop gezet). Door bemiddeling van Captain Casement (commandant van de Britse Rijn divisie) van de in de haven aangekomen Engelse Boot "Prince Charles", kwam er een Engelse duiker, om de afsluiters te dichten bij Mori- aanshoofd en Serooskerke. Dit gelukte, maar toch kon er nog geen wa ter naar Zierikzee worden gevoerd. De bevolking werd dringend aan gemaand, de grootst mogelijke zuinigheid met water in acht te nemen en het regenwater te koken, te filtreren, of met bleekwater te chlo reren. Toen is getracht, de afsluiter te Renesse te openen, om te zien of er water in'Noordwelle kwam. De burgemeesters uit de Westhoek wa ren daar sterk op tegen, wegens "bacteriegevaar". Professor W, Krul uit den Haag, daarover geraadpleegd, beweerde, dat daarvoor geen ge vaar bestond. Een bacterioloog, Drs.Boorsma, heeft ter plaatse een onderzoek inge steld en gaf de verklaring, dat er onmogelijk bacteriën in het water in de Westhoek konden komen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 80