6 Ook wethouder den Boer kwam daar even aanlopen. Be burgemeester is daarna met Bienefelt via de Zoute Gracht over de Zuidwellebrug de stad weer ingereden. In de Zuidwe11estraat stond toen flink wat wa ter, maar ze arriveerden toch goed op 't stadhuis. In de loop van de morgen kwamen daar ook de wethouders en om 9 uur werd vergadering van B. en W. gehouden in tegenwoordigheid van de om half 11 arrive rende heer Sinck (die ook het nodige had meegemaakt), daar de secre taris dhr. E.H. Mulder op de Touwbaan nog geïsoleerd zat. Ze konden niet veel doen en wachtten de nadere berichten uit de stad maar af. Ze wisten wel dat een ramp had plaats gevonden, doch konden de om vang daarvan onmogelijk overzien, te meer, daar er practisch geen contact met de buitenwereld was. Be toestand werd besproken en de waterstaatkundigen Ir.C.Koning, T.B.v.d. Straaten, S.W. Blok, zo ook de heer A.J. Argelo, directeur Centrale Bienst werden ontboden. Be waterstaatkundigen waren nog niet zo pessimistisch en spraken van een gaatje in de Schelphoek en 30 - 40 cm. water. Voor de boerderijen in de polders achter Zierikzee achtte men geen groot gevaar aanwezig, gelet op de situatie in 1944/ 45. Be heer v.d. Straaten verwachtte daar toch wel ca. 1 m, water, wat Ir. Koning veel vond, evenals de heer Blok, al meende laatstge noemde wel, dat van Schouwen uit (d.w.z. niet van de havenzijde) maar uit de polder) voor Zierikzee behoorlijk veel water te verwachten viel, te ca. 11 uur is de vergadering uiteen gegaan, want ze konden prac tisch niets doen. Be burgemeester heeft later ook nog andere burgers op het stadhuis laten komen en met hen verschillende zaken en maatre gelen besproken, o.a. de heren A. Eibbens ("Koophandel"), A.P. Geluk en M.C. Boeleman, ook G.J. Wilbrink (grossiers) en het raadslid de heer A.J.v.Leeuwen. Onder meer werd de voedselvoorziening besproken? M.C.B.zou onbeperkte volmachten hebben gekregen voor inkoop van voe dingsmiddelen en zou toen ook de grote partij bruine bonen bij' de fa. Eibbens en Co. hebben besteld. Ook werd gesproken over een boot, waarmede de heer J.v.d. Gaast s Maandagsmorgens naar Zuid-Beveland zou gaan, om contacten te ver krijgen, wat hij ook aan boord van de ZZ 8 met agent C.J, Klinke heeft gedaan. Verder was het de bedoeling, dat een of meer grossiers zou(den) trachten in Holland te komen, om levensmiddelen te kopen. Binsdags zijn de grossiers met de heer van Leeuwen, aan boord van een politic- boot naar Botterdam gereisd. Be vorige dag waren zij door de burge meester gemachtigd, op naam en voor rekening van het gemeentebestuur ten behoeve van de voedselvoorziening, voor 1 week voor ca. 8000 personen inkopen te doen en zodanige opdrachten te geven, dat de verzending van de voedselvoorraden naar Zierikzee bewerkstelligd zouden worden. Bonderdags keerden de heren per "Koophandel" terug. Be burgemeester is tot plm. half 2 op het stadhuis geweest en ging toen naar huis. Over de Blokweg liep al water en de sloten ston den vrijwel gelijk met do landerijen. Na wat gegeten te -hebben, ging de burgemeester rusten, maar tegen 5 uur werd hij gewekt door zijn echtgenote, die vond, dat het geraden was te vertrekken, wegens het snel opkomende water. Mevrouw had J.L, v.d. Zande met de auto ont boden, die- het gezin naar de stad bracht. Be burgemeester nam zijn intrek in de Maarstraat, bij de gez. v.d. Velde. Mevrouw en de jong ste dochter gingen tijdelijk bij Mr. du Croo in huis, maar toen de dames v.d. Velde evacueerden, vertrok ook mevrouw naar de Maarstraat terwijl de dochter naar Utrecht evacueerde. 's Avonds stond er 1.60 m. water in het huis aan de Blokweg. Er was daar beneden veel schade aangericht en meubelen, boeken e.d» verkeerden al gauw in desolate toestand. Het verdere van de Zorïdag heeft do burgemeester op het stadhuis doorgebracht, waar het een ver warde en drukke boel was. Wat de wethouders betreft, heeft de wethouder den Boer de sirene niet gehoord. Hij werd 's Zondagsmorgens vroeg door de politie opge beld, waarna hij al gauw de stad inging. Het stormde toen flink. In de stad kon hij niet ver komen. Met opzichter P. Boot, van de Cen trale Bienst, is hij nog door het Slingerbos gelopen, in gezelschap ook van de andere wethouders. Op het politiebureau had hij tussen 4 en 5 uur 's morgens telefonisch contact met Middelburg, dat agent C, Leeuw op eigen initiatief had gelegd door op te bellen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 7