77 kon er weinig of niets georganiseerd worden, 's Maandags ging dat al wat beter. B. en W. vergaderden die dag bijna onafgebroken, 's Middags arri veerden de ambtenaar ter secretarie en de secretaris, die met veel moeite het huis aan de Touwbaan hadden kunnen verlaten (zie blz.37). B. en W. en de secretaris hebben toen de situatie besproken en uit voerig bekeken, wat er gedaan kon worden, o.a. wat betreft het brengen van verbetering in het opvangen der vluchtelingen. Inmiddels kwam een politiemobilofoon aan, die op het stadhuis werd opgesteld. Boor middel hiervan kreeg de secretaris o.a. contact met de V.A.R.A. en tekende hij in een interview de situatie in de gemeente. Bie dag was ook de P.T.T.mobilofoon in de haven gearriveerd. Toen de vergadering van B. en W. afgelopen was, kwam de leidende P.T.T,amb tenaar hiervan de secretaris vragen, of hij meeging-naar de boot. Be secretaris voldeed aan dit verzoek en verstrekte toen divers ge gevens aan het AlgemeaiNederlands Persbureau A.N.P. Bij zijn terugkomst op he.t stadhuis is -hij a 4 uur gaan slapen op een geïmproviseerd bed. Inmiddels was -beneden in het stadhuis een soort noodkeuken ingericht, waar eenvoudig warm eten, thee en koffie werd bereid door de dames H.Mulder-Koenders en A.M. de Kramer—Averink, voor de vaste mensen, die op het stadhuis werkten. Op de secretariskamer was een luisterdienst(radio) gevestigd, om ra dioberichten op te. vangen en te noteren, o.l.v. dhr. M.A. "Sweere commies ter secretarie. Boor middel van gecharterde ordonnansen (meest jongelui) werden die gedistribueerd naar de plaatsen, waar zij zijn moesten. Ook werden nachttelefonisten en hulpkrachten voor de secretarie ge vraagd, o.a. personeel der Belastingen, via dhr. J.A. de Kramer, 's Maandagsmiddags om 4 uur had dhr. H.E.S. Sinck, commies ter sec retarie, via de urker botter "Jacob" voor het eerst contact met de Provinciale Griffie in Middelburg. Be burgemeester gaf toen ook aan dhr. A, Schout, lid van Gedeputeer de Staten, een overzicht van de toestand en vroeg hulp. Om kwart voor 5 landde op het Sas een helicoptère, bestuurd door een Engelse piloot, met als passagier luitenant Kregting, die uit Noord- Brabant brood, levensmiddelen, verband e.d. meebracht. Hij had ook een zender bij zich, die op het stadhuis, in het Gemeentemuseum werd opgesteld. Baar kwam in de z.g. leeskamer ook een politiezender uit Middelburg, met een mobilofoon voor de burgemeester. 's Maandags kwam er een bericht binnen van Br. H. Ezendam uit Noord- gouwe, die om amphibievaartuigen vroeg. Wethouder Gerritsen is toen naar de urker botter "Jacob" gegaan, om contact te verkrijgen met de "Vriendschap" in Bruinisse, die op zijn beurt contact had met Scheveningen Eadio. Be radio riep daarna een verkeerd bericht om, dat ook in de bladen heeft gestaan, nl. dat in het ziekenhuis te Zierikzee de mensen op de le verdieping zaten (i.p.v. te Noordgouwe) doch de volgende dag is dit hersteld. Van de koninklijke bezoeken, o.a. op 3 Feb., 6 Feb. en 13 Feb. willen we even melding maken, doch later hierover meer. Binsdags kwam dhr. Francken, vertegenwoordiger van minister Beel, onverhoeds per helicoptère uit de lucht vallen. Hij was vergezeld van een inspecteur van politie uit Bordrecht, dhr. Jansen de Jonge. Beiden werden aan de. burgemeester toegevoegd, maar zijn slechts en kele dagen in Zierikzee geweest.Be heer Francken liet zich vervangen door dhr. van Liere en generaal van Langenj dhr. Jansen de Jonge werd door de Rijkspolitie al spoedig "weggeveegd" In een vergadering van B. en W. met dhr. Francken, achtte laatstge noemde de toestand onhoudbaar en gaf hij order de bevolking in haar geheel te evacueren^ 500 mannen zouden moeten blijven. (Op grond van de artikelen 219 en 220 van de gemeentewethad de burgemeester hier over alleen zeggenschap)Eerst zouden alle vrouwen en kinderen weg moeten, B. en W, vonden dit te ver gaand-en wilden de gezinnen in tact laten. Zij gevoelden meer voor een geleidelijke evacuatie en wilden eerst voeling houden met de gemeenteraad. Op deze vergadering werden ook taken verdeeld. Be burgemeester zag er tegen op, de leiding van de evacuatie op zich te nemen, waarna wethouder A.M. den Boer (wien eerst een "vaartaak" aangeboden was geweest, waarvoor hij bedankt had) vrijwillig zich hiermee belastte, daar hij dit zijn plicht achtte.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 78