74 Een half-uur later kwamen de wethouders met dhr. v.d. Gaast "bij de commissie informeren, waarop voorzitter Wilbrink hen de juiste be tekenis en het doel van de gaarkeuken heeft uitgelegd. Allen kregen toen een bord soep. De heer v.'d, Gaast achtteopheffing van de nooddistributiecommissie gewenst, omdat er geen oorlogstoestand heerste en de voedselvoorzie ning niet behoefde te stagneren. Hij zag de gaarkeuken als een rem op de evacuatie. Na zijn mening in een stafvergadering te hebben verdedigd, machtigde het gemeentebestuur hem, zowel de commissie als de keuken te liquideren. In dit verband mag de activiteit van de Kon. "Zeelandia" N.V. niet onvermeld blijven. Reeds eerder (blz.27) is medegedeeld, wat er op de terreinen en fabrieken gebeurde 's Zondags, maar vooral 's Maan- ■dags heeft het personeel vele mensen geholpen met de vrachtwagens voorts kelders leeggepompt, kleren en goederen gelost voor het Rode Kruis en water uit tankschepen gepompt. Ook hebben velen bij red dingen geholpen, o.a. in de buitengemeenten en goederen uit huizen aan de Blokweg helpen halen. Het personeel, dat lid was van de Rode Kruiscolonneheeft zich ook kranig geweerd. Na 3 dagen is het bedrijf weer begonnen van 10 tot 13 uur, nadat met vereende krachten de terreinen en gebouwen waren schoongemaakt. Dank zij de P.Z.E.M. was er de eerste Zondagavond al licht, maar niet voldoende nog, zodat er 3 dagen bij lantaarns moest worden gewerkt. ■Voor de watervoorziening was er'een tankinstallatie van 30 ton. Eerst was er nog over gedacht, het bedrijf te verplaatsen, maar de schade viel nog al mee, dus werd dit uitgesteld, van welk uitstel ook hier afstel 'kwam. Dinsdagsnachts kwam er een verzoek van het gemeentebestuur, om de aanvoer van goecte-en en levensmiddelen voor het gehele eiland in de fabriek te concentreren. Woensdagmorgen vroeg werden de voorraden in de Grote Kerk, die niet alleen geschonken, maar ook besteld en aangekocht waren, opgenomen en werden dusdanige maatregelen getroffen, dat deze op normale wij ze konden worden gedistribueerd. De verpakte goederen werden over gedaan aan grossiers. Dinsdagsavonds werd men verrast door de aankomst van een "Koop handel", met-aan boord enkele vertegenwoordigers uit Holland en fa milieleden van dhr. M. Doeleman uit Geldermalsen, die de volgende dag diens kinderen mee terugnamen. Aan bocrrd waren plm. 4000 verpakte broden van de fa. v.d. Meer en Schoep uit Rotterdam, die 's Maandagsnachts gebakken waren. Daar deze broden niet besteld waren, meende men met een geschenkzending te doen te hebben, maar later kwam hiervan een rekening binnen bij het Rode Kruis. Verder waren er aan boord 1000 flessen gesteriliseer de melk, 11 pakken zaklantaarns en batterijen, 50 lege vaten, 21 lbs. ontsmettingsmiddelen, 5 grote pakken kaarsen, 2 kisten sinaasappelen, 2 balen zout en een hoeveelheid gist. Personeel van de fa. Ribbens heeft de boot 's Woensdags gelost. Zoals reeds gemeld, was Dinsdagsmorgens een politieboot naar Rotter dam vertrokken, met aan boord enige grossiers en het raadslid, dhr, A.J. van Leeuwen (zie blz. 6). s Avonds sprak de laatstgenoemde via de mobilofoon met Zierikzee en ontving hierbij de opdracht, o.a. kruiwagens en doodkisten mede te brengen. Donderdagsavonds keerden deze heren per "Koophandel" terug. Aanvankelijk kwamen alle goederen, die via de berichtendienst van de Ned.Radio Unie en de zenders op het eiland waren aangevraagd, bij "Zeelandia"aan, maar later werden deze gedirigeerd naar de plaatsen, waar zij zijn moesten, b.v. rubberlaarzen bij de Waterstaat, enz. Getracht werd, alles zc spoedig mogelijk weer in normale banen te krijgen. Zo werd de- Grote Kerk ontruimd, zodra dit maar kon. Een commissie, bestaande uit de heren A. Brand (Touwbaan)J.v.d.Gaast en notaris J.J. v.d. Ende, beiden Oude Haven ZZ.regelde verschillen de zaken betreffende de voedselvoorziening eh ook de onderbrenging van vluchtelingen. Op het kantoor van "Zeelandia" werden bonnen voor schippers en andere vreemde hulpkrachten uitgereikt. In de fabriek was een zandzakkendepot. Daar de instructie voor het personeel luiddes"Helpen en geven zolang er is", wat ook voor

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 75