73 Ook de afsluiting van de opslagplaatsen liet te wensen over. Voor de winkel van fa. de'Jonge kwam politietoezicht, omdat de goederen daar te veel in het zicht lagen. De distributie geschiedde bij gebrek aan vakmensen, door niet ter zake kundigen. De commissie schreef briefjes voor de kleding, waarbij de mensen het idee kregen, geregistreerd te worden, In de op slagcentra waren diverse dames en meisjes (o.a. leden van de U.V.V.) werkzaam, die de briefjes afwerkten. Dit briefjessysteem werkte zeer bevredigend. Later werden door brandweer en Rode Kruis laarzen uitgedeeld. De ba- bijmelk en -voeding waren geblokkeerd en werden verdeeld in goede samenwerking met dokters en Rode Kruis. Van diverse artikelen werd soms zoveel aangevoerd, dat schepen geweigerd moesten worden. Anderzijds waren van gemeentewege de textiel- en schoenwinkels geslo ten, zodat men enige tijd niets kon kopen, o.a. luiers voor de babies De distributiecommissie mocht van bovengenoemde artikelen niets ver strekken en bij het Rode Kruis waren de goederen binnen korte tijd geheel op. In plaats van luiers moest men toen een poosje papier voor de babies gebruiken. Later gingen de winkels weer open, doch dit werd niet officieel bekend gemaakt, zodat vele mensen het niet wisten. In het kantoor van de distributiecommissie werd ook een flinke par tij bruine bonen opgeslagen, die grossier M.C. Doeleman, met volmacht en in opdracht van het gemeentebestuur 's Zondags had aangekocht bij de graanhandel Ribbens en Co.mede in overleg met het raadslid, dhr. A.J. v. Leeuwen. Deze bonen hadden even in het water gestaan, maar werden bij levering geschikt voor consumptie bevonden. Ze zouden 's Maandags uitgedeeld worden, maar dat is niet gebeurd. Enkele mud den werden later verbruikt, doch het overgrote gedeelte ervan bleef in het gebouw, waar de bonen gingen broeien en "gaarkoken", zodat de brandweer ,er aan te pas moest komen en ze uit het. gebouw heeft gehaald. Ze brachten daarna nog bijna f 700,-op, doch een voorde lige koo'p was het voor de gemeente niet geweest, daar de koopsom ruim f 10.000 had bedragen, voor 120 mud. Aan het bestaan van de nooddistributie-commissiezowel als van de gaarkeuken werd vrij plotseling van gemeenteweg?een einde gemaakt. Op Woensdag 4 Eeb. nl. kwam het hoofd van Sociale Zaken, dhr. J, v.d. Gaast met de mededeling, dat de voedselvoorziening, waaronder de aankopen en al wat de commissieverder behandelde aan de Kon. "Zeelandia" N.V. moest worden overgedragenwat ook geschiedde. De briefjes werden afgeschaft, waardoor de mensen weer vrij waren de benodigde artikelen te halen. De commissie werd mondeling dank gebracht voor haar werkzaamheden. De hee.r Rosink had juist een werk verdelingsschema voor de commissie opgesteld, doch dit behoefde geen dienst-meer te doen» De commissie had intussen, ook aan de slagers gevraagd hun prijzen te verlagen, omdat het vlees weg moest. Ondanks tegenkanting, verlaagden 's Woensdags enkelen (o.a. dhr.J.G.L. Simmer hun prijzen,- nadat de politie er-werk van gemaakt had. Aan de commissie was ook nog om'kachels gevraagd, om op open schui ten te zetten, waa.rmede evacués werden vervoerd, doch deze had zij niet. Zij betreurde het verder, dat zij van enkele grote winkelbe drijven in de stad geen medewerking had ontvangen, daar deze zelf bleven doorverkopen. Van de commissieleden hebben de heren Bliek, ICotoun, Postma en Reijn- houdt nog enige dagen onder "Zeelandia" gewerkt (sorteren, plaats aanwijzen van goederen, enz.). Anderen gingen weer in hun eigen zaak werken of tijdelijk nog iets anders doen. "Zeelandia" bleek over het algemeen dezelfde werkwijze toe te passen als de commissie gevolgd - had. Kok'Bartelse van de gaarkeuken had aan dhr. v.d. Gaa.st om een ander baantje gevraagd, waarop deze hem aardappelschiller bij de inmid dels gearriveerde keukenwagen wilde maken, doch dat bleek niet no dig te zijn. De gaarkeuken heeft nuttig werk verricht, temeer daar de vluchtelingen in de centra de eerste dagen geen'warm eten hadden en op brood en warm drinken moesten leven. Gewag is nog gemaakt van een briefje, dat hulpbode Jac.v.Beveren Pzn. namens het gemeentebestuur bij de gaarkeuken presenteerde en waarin gezegd werd, dat gezorgd moest worden voor soep, carbonaad- jes, koffie, thee en liefst.cognac. Daar is afwijzend op geant woord, wat de hulpbode op het stadhuis heeft medegedeeld.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 74