72 Bij kruidenier L. Uijl (Nieuwe Haven) werden spliterwten, bonen en rijst gevorderd. De commissie trad ook in overleg met de voorzitter van de Transport arbeidersbond, om de transportarbeiders aan het werk te zetten bij het lossen en laden van goederen, wat tot een bevredigend resultaat leidde. Voorts nam de commissiehet initiatief tot oprichting van een gaar keuken, Hierover kreeg ex-bakker Jurriaan Bartelse(Fontei^ do leiding. Deze begon zijn werk als zodanig in een schuurtjëachter perceel Meelstraat B 393, daarbij een voor hem ongekende activiteit ontwikkelend. Bartelse had politie voor toezicht gerequireerd. Een, dokter had de regenput gekeurd en goed bevonden. De grond daa.r was overigens wel drassig, doch er was geen ander gebouwtje voor de gaarkeuken beschikbaar. Hoewel de gaarkeuken om half 12 's morgens op poten werd gezet, wist de kok om 3 uur 's middags de eerste pot prima soep af te leveren, terwijl er om 11 uur 's avonds 600 liter was, die verdeeld moest worden over de verschillende vluchtelingencentra. De volgende dag kwamen er een paar ketels bij en kon er 1500 a 1600 liter soep met vlees worden afgeleverd. Spoedig lagen dan ook hopen beenderen op het erf, die later van ge meentewege zijn verwijderd. De bewoners van het pand Meelstraat (de fam. J, Holm-Schaap) die via'de gaarkeuken naar het toilet moesten proberen te'komen, hadden daarbij vaak hele klimpartijen te maken. De bedoeling van de gaarkeuken was, om in de stad. geëvacueerde per sonen, vluchtelingen en de burgerbevolking voedsel te verstrekken. Al- gauw echter deden de in de stad aankomende helpers als militairen etc. een beroep op de gaarkeuken, daar de meesten niet veel voedsel meebrachten. Enkele slagers kwamen toen de ongeschoolden van de gaarkeuken (M. Deurloo, Meelstraat, B. Krijger, Venkelstraat en bakkersknecht Jaap Dalebout, Poststraat-, welke laatste zeer actief was) versterken. Toen werden ook allerlei andere smakelijke producten geproduceerd, als gehaktballen, carbonaden en vleeswaren voor broodbelegging. Naast deze gaarkeuken waren soepkokerijen op initiatief van de sla gers opgericht in de slachthuizen van J.' v,d. Graaf en Th. Schell op de Schuithaven en in het Hoeltje. Hier had A„ dé Looze (Molenstraat) de leiding, die werd bijgestaan door de Gebr.Ma.ijs Bagijnestraat A, Berrevoets (L.Nobelstraat) en St.v.d. Houten Zonnemaire)Ook deze mensen waren dag en nacht in de weer. Een van de Gebr.Meerdink zorgde voor vlees en haalde orders op. Bode was Adr.v.Vessem (Gods kamers), die o.a. ingrediënten uit de Grote Kerk haalde, De soep werd in ketels van de slagers op Butagas gekookt. Zij was bestemd voor vluchtelingen en vreemde helpers. Aflevering geschiedde op order van de commissie-Wilbrink, het politiebureau of vervoerder Schults, De heer S. de Vlieger Jzn.(Korte St.Janstraat) fungeerde' als tussenpersoon voor gebouwen of schepen. Op Woensdag 4 Feb.zou er een marineboot met installatie komen, waardoor de gaarkeuken overbodig zou worden, maar deze is niet ver schenen, zodat de keuken nog even heeft doorgedraaid. De soepkoke- rijen werden in de loop van de eerste week al opgeheven. Zoals reeds gemeld werd de verkoop in de winkels aanvankelijk beperkt, doch doordat anderen dan de distributiecommissie zich ermee bemoeiden, kwamen er soms tegenstrijdige bevelen, wat wel eens moeilijkheden op leverde. De commissie wilde een goede centrale leiding en had ieder der groepshoofden persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor zijn-af deling. De commissie behandelde in het begin de kledingdistributie en richt te centra daarvoor in, wat niet eenvoudig was, daar de tot hulp ge komen militairen vaak beslag op gebouwen legden De voorzitter zuchtte wel eens;"Verlos ons van het militaire- apparaat en van alle vreemde Hulp". De kleding werd eerst in het graanpakhuis van L.A. Verseput (Nieuwe Haven), de Grote Kerk en het. Lyceum ondergebracht. Later onder meer in de zaak van B.J. de Jonge (Oude Haven) en de Chr,Kleu terschool (Manhuisstraat). Het toezicht bleek wel eens te wensen over te laten, want mevr. C. de Jonge-Vijverberg kwam zelfs eens aan de politie vragen om toezicht te houden, daar velen zo maar kle ding uit de winkel wegsleepten .en sommigen zelfs in- de boeken va„n de zaak hadden gesnuffeld.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 73