71 Wethouder Gerritsen opperde het idee van een algehele distributie, doch Wilbrink vond dit onnodig en onmogelijk. De heer Wilbrink kreeg verschillende volmachten, o.a. voor zorg en hulp aan vluchtelingen en om alles te doen, Wat in het belang van de voedselvoorziening en de bevolking was, desnoods door bepaalde le vensmiddelen te blokkeren en te vorderen. Al spoedig kreeg dhr. W. assistentie van de heren P„ Bliek (Dam) A.D. Constandse (Melkmarkt), D.J. Marijs (Dir.Arbeidsbureau)J. Kotoun (Lange Nobelstraat)J. Reijnhoudt (Nieuwe Have^ on zijn zoon Herman Wilbrink, terwijl later de heren K.T. Postma, Blokweg, later 's Heer LauwendorpG.H. Rosink (Lange Blokweg), J.C. Spaans (Janne- wekken)S.J. Hogenkamp (Wevershoek)B. v. Droffelaar (Westraat), H.H. Sijtsma (Slabberswerf) P. Coerdes (lange Nobelstraat), A.J. van 't Leven (Manhuisstraat), S„ de Vlieger (Korte St. Janstraat), M.J. Enzlin (St. Domusstraat)C. v.d. Maas (Oude Haven) en Y. de Jong (Hoek Poststraat-Korte St. Janstraat) er bij kwamen. Mede, doordat de Rode Kruispost op het politiebureau druk in actie was en door de grote drukte op het bureau in verband met de uitdeling van laarzen, schoppen, e.d.besloot de commissie zich el ders te vestigen en wel in het voormalige Postkantoor-Distributie kantoor (Meelstraat)waar zij zitting gingen houden. Namens de commissie gaf dhr. Wilbrink direct de volgende lastgeving uit aan de winkeliers? "De burgemeester verbiedt de algehele verkoop van levensmiddelen en draagt U op, onmiddellijk een inventaris van de aanwezige voorraad te verstrekken^ bepaalt, dat de aflevering van levensmiddelen uitsluitend op bonnen mag geschieden. In afwach ting van een distributiedienst mogen de eigen klanten mondjesmaat worden bediend. In noodgevallen worden zij'verwezen naar de Distri butiedienst. Instellingen (scholen, kerken, enz.) worden centraal bediend door de voedselcommissie. Eerder gegeven opdrachten vervallen. Verdere in structies volgen"] Dit was o.a. om hamsterentegen te gaan. Op verzoek van dhr. Wilbrink kwamen politieagent N.J. Schults (Man huisstraat) en bakker Verwijs (Meelstraat) het vervoer verzorgen, wat o.a. inhield? bevoorrading van bakkers, de vluchtelingencentra en ook de woonhuizen, waarin veel mensen ondergebracht waren, van eten en drinken voorzien. Zij reden hiertoe in de bestelwagen van bakker J.C. Verwijs. Eerst moesten er bonnen op het stadhuis worden gehaald en'dan konden zij met deze vorderingsbonnen naar de winkeliers om de benodigde levensmiddelen te halen. Laar een en ander veel tijd in beslag' nam, gingen Schults en Verwijs naar wethouder Gerritsen een machtiging vragen, om zonder bonnen voedsel en drinken te halen. De wethouder wilde daarvoor echter alleen mondeling toestemming geven. Op Maandagmorgen2 Feb.was de nooddistributiecommissie officieel in haar kantoor gevestigd en ging zij op volle toeren draaien. Om-11 uur heeft zij op eigen initiatief bonnen voor brood- uitdeling uitgereikt. Aan veearts D. v.d. Akker werd verzocht de vleesvoorziening via de slagers te verzorgen. De voorzitter van de bakkersorganisatie, eventueel zijn plaatsver vanger, werd opgeroepen en de bakkers J.W. Ca.pelle (Appelmarkt) en J. Quant (Oude Haven) werden belast met de regeling van de broodvoor ziening. Zij kregen opdracht en volmacht alle aanvoer in overleg met het nooddistributiekantoor ter hand te nemen, de verdeling te rege len en dag en nacht door te bakken. (Dinsdags kwam er brood uit Hol land en werden de ovens gedoofd, waarna de broden werden gedistribu eerd). De melkboeren kregen de zorg voor de melkvoorziening. Er werd. een melkeentrale gevormd in de Oude Vishal (Appelmarkt) en melkbonnen moesten op het politiebureau worden afgehaald. Melkboer P„ de Oude (Hem) ging zelfstandig melk verkopen, doch toen dit uitkwam, moest agent Schults zijn voorraden in beslag gaan nemen, wat echter vrij vlot ging. Twee bestelwagens met zuivelproducten werden van hem mee genomen en later gedistribueerd., -Schults en Verwijs hebben ook kaas gevorderd, bij de grossier W.N. v.d. Broek (Kraanplein) werden pakjes kippesoep in beslag genomen. Voorts werden in verschillende zaken ketels, koffie, thee en melk meegenomen. De bij de kruidenier R.P. Hogerheijde (naast de Beurs) aanwezige diepvries, werd naar de Corneliastichting gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 72