Ornee ging alleen naar de Vissërsdijk, waar een lekkage in de vloed planken kwam, doordat de klei wegspoelde. Met enkele helpers is dhr, Ornee er overheen gesprongen, waarna zij de klei er stevig tegen hebben getrapt, zodat het lek gedicht werd. Bij het terugkeren'haar de stad, zag Ornee, dat de brug buiten de Zuidhavenpoort op en neer ging en al een stukje open gewipt was. Opz, 0.kon er nog juist met een grote stap overheen komen. Het was toen kwart over 2. Over de stoepen langs de Oude Haven ZZ. kon hij het Kraanplein bereiken. Onderweg zag hijdat notaris Klaassen met een paar plankjes bij zijn voordeur bezig was, doch daar hij niet in het water wilde stappen, kon hij ze niet vastzetten. Op het Kraanplein kon dhr. 0. over de planken heehwi'ppën; samen met zijn collega de Jonge ging hij naar hotel Smalheer(zie ook blz,68). Vandaar door de Nieuwe Boogerdstraat en StDomusstraat (waar zij verschillende bewoners waarschuwden) terug naar het Kraanplein, waar juist toen de sirene ophield, de muur instortte. Om het water voor te blijven zijn ze gerend in de richting van het politiebureau. De daar aanwezige agenten wisten niet precies, wat er gebeurd was. Ornee ging hierna eens in de Weststraat poolshoogte nemen en heeft verschillende buren gewaarschuwd. Vervolgens weer terug naar het politiebureau, waar opz. de J. ook weer aanwezig was. Zij hebben per telefoon weth. du Croo gevraagd naar hen toe te komen, aan welk verzoek deze direct gevolg gaf. Toen het electrisch licht uitviel, ging opz.O. in de zaak van G.J. Wilbrink (Korte St.Janstraat) kaarsen halen. Bij gas- en kaarsver lichting hebben zij verder op het bureau gezeten. Daar kwamen even later burgemeester Schuurbeque Boeije (overstuur) en adjudant-korpschef van Ast (nat) binnen. Beiden hebben wat gege ten en gedronken en dhr. van Ast heeft zich verkleed. Dhr. Ornee hoorde, dat zijn chef, dhr. Argelo zich bevond op de woonark "Jenneke" van dhr. v.d. Heuvel (Oude Haven). Hij ging zich daar'melden en hoorde van de plannen, tot het aanbrengen van nood- bekistingen op verschillende punten van de stad, hetgeen aan dhr. v.d. Heuvel werd opgedragen. Ornee heeft palen en ander materiaal met het gemeentepersoneel opgehaald, mensen gecharterd, om grond op de Balie af te graven, aan de kistdammen ge?/erkt, op de Nieuwe Haven geweest, toen het vloed was en het water tot aan de boompjes kwam. Na 's avonds éven tijd genomen te hebben, om te eten, is hij-, de ge hele nacht buiten geweest, o.a. op de Nieuwe Haven voor contrdle. Tegen de ochtend kwam hij steenkoud en moe thuis. Ook 's Maandagsnachts heeft hij niet geslapen. Dinsdagsnachts kwam er water achter zijn huis in de''Weststraat. Tot half 2 heeft hij daar vloedplanken gespijkerd en van de Nieuwe Haven keileem gehaald. De volgende dagen heeft dhr. Ornee aan de noodbekistingen voor de straatjes bij de Nieuwe Haven gewerkt. De gaten die in verschillende straten geslagen waren, (o.a. Schuithaven), heeft hij met stenen voorlopig gedicht. Verder deed hij allerlei werkjes samen met de gemeentewerklieden, zo hebben zij de Waag ontruimd, om daar vee in onder te brengen. Zodoende was hij niet veel aanwezig op het kantoor van de Centrale Dienst en had hij weinig contact met zijn chef, dhr. Argelo. Hij werd dus genoodzaakt, zelf veel te improviseren. Dinsdags is hij bij de aankomst van de helicoptères op het Sas ge weest, vervoerde hij met de gemeenteauto boten naar de Stenen Dijk en liet op eigen houtje de bekistingen voor de straatjes en huizen verbeteren. Na deze belevenissen en werkzaamheden van verschillend -gemeenteper soneel, staan we nog stil bij enige voorzieningen en hulpdiensten in de eerste rampdagen. Reeds in de vroege morgenuren van Zondag'1 Feb. liepen er alar merende geruchten over het aanwezige voedsel en de geringemogelijk heid tot aanvoer van voedsel van buiten. Daar vele voorraden waren verloren gegaan en vele vluchtelingen in de stad werden verwacht, maakte het gemeentebestuur zich hierover ernstig bezorgd en de VOEDSELVOORZIENING vormde dan ook een der eer ste punten van bespreking in de vergadering van Burgemeester en Wet houders, .In opdracht van de burgemeester, hem gegeven in de vergade ring van B. en W. vormde dhr. G.J. Wilbrink, grossier uit de Korte St. Janstraat (die 's nachts vele uren op het politiebureau had. door gebracht) een NOODDISTRIBUTIECOMMISSIE.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 71