69 Voorts heeft hij die morgen allerlei noodzakelijke dingen gekocht voor' de, Centrale Dienst, p.,a. lantaarns, laarzen, kruiwagens, batting- hout, schoppen e.d. Met de', vrachtwagen werd-hout van Schuddobeurs gehaald. Zoals reeds gemeld werd al gauw begonnen met bekistingen op de Nieuwe Haven en herstel van de muur op het Kraanplein. Daar is opz*- de J. ook bij geweest. Op de hoeken van de öp de Nieuwe Haven uitko mende straten, werden provisorische dammen aangebracht. Om ongeveer 17 uur kwam er water uit Schouwen achter en niet. lang daarna ook in)' de huizen van de, P.D. de Vosstraat. Later kwam het water van de voorzijde, wat aanvankelijkdoor de riolen wegvloeide, maar wat toch de huizen wist binnen te dringen. De electrische stroom viel hier pas,'s middags uit. De fam. de J. kréég plm. 30 cm. water in huis. Die avond om 9 uur is dhr» de J. een paar uur gaan slapen. Tegen 11 uur kwam de tractor met aanhangwagen van dhr. B. van Strien uit de Wevershoek door de, straat. Opz. de J. heeft daar veel goederen (de hon.d incluis) opgeladen, zodat dit alles in veiligheid kon worden gebrachtZelf heeft hij die nacht ten huize van het raadslid S.J. bij de Vaate (Verrenieuwstraat) doorgebracht en daar op de grond ge slapen. (Zie voor de P.D. de Vosstraat ook blz. 31). 's Maandagsmorgens 2 Feb., moest opzichter de J. met personeel van de fa.s de Oude en de Jonge en C.J. Schot gaan beginnen aan het, toen nog kleine, gat in de Westhavendijk. Beurtschipper Dies Verburg (Nfeuwe Haven) vervoerde het materiaal daarheen. Jammer genoeg-was er niet voldoende materiaal (o.a. zandzakken) om het gat te dichten. Tien dagen is daar hard gewerkt, doch tevergeefs. Bij voldoende ma teriaal, zou het gat waarschijnlijk Dinsdagsavonds gedicht kunnen zijn. Nu moest men, om materiaal te krijgen, zelfs de kruin van de nog intact zijnde dijk afgraven. Wel werden er Dinsdags zakken aange voerd door boten en vliegtuigen maar 't was te laat om resultaat te hebben bij het dichten van het gat. De werklieden stonden op een eilandje van 10 m. lang, maar het gat werd steeds groter en dieper. Het werk is toen overgenomen door het Waterschap "Schouwen", o.l.v. opzichter L.A. Verdoorn. Opzichter de Jonge is gaan werken aan wegen en waterkeringen in de stad en aan binnendijken. In de stad zelf was nog van alles te doens reddingsbootjes bevoor raden, het verzorgen van de landingsplaatsen der helicoptères en Eode Kruis goederen lossen. Voorts had opz. de J, toezicht bij het graven van het Noodkerkhof achter de Algemene Begraafplaats, waar plaats gemaakt werd voor 2 maal 200 slachtoffers. Spoedig waren daar al meer dan 230 lijken begraven. De grafdelver C. v.d. Schelde heeft op het Kerkhof alle lijken, die daar gebracht werden, gewassen en uitgekleed. De kleren der verdronkenen werden ook door hem gewassen, samen met C. Berre- voets Hzn. Voor het schoonmaken der lijken was èen tentje op de begraafplaats gezet. De heer de J. moest veel zelfstandig optreden, daar hij, vooral de eerste dagen, weinig contact had met zijn directeur, dhr. A.J. Arge- lo, die zeer onder de indruk was van de ramp en van zijn belevenis sen in hotel Smalheer. Opz. de J. was van mening, dat de gemeentewerklieden hard gewerkt hebben. Sommigen van hen hebben in levensgevaar" verkeerd 'bij de vloedplanken. De voormannen waren dubbel gedupeerd, want doordat zij hun plicht uitoefenden, waren zij niet in staat, hun eigen boeltje in veiligheid te brenger. Opzichter R. Ornee (Weststraat) was 's Zaterdagsmiddags al door agent H.J. Berrevoets gewaarschuwd, dat het hoog water was. Hij heeft toen de vloedplanken laten zetten. Voor de kleine straten zijn ze 'blij ven staan, voor de grote zijn zij na de vloed van 's middags wegge haald. Toen hij om half 12 's avonds juist op bed lag, belde agent Berrevoets weer aan met de mededeling, dat het water veel hoger stond dan volgens- de getijtafel-het geval moest zijn, nl. op de kant van de Nieuwe Haven. Ornee heeft met de politie de 4 voormannen van de vloedplankenploeg gewaarschuwd, nl. Jan Zoeter, Adri Boot, Johs. Bil en M.J-. Haze. Deze allen hebben hun eigen ploeg van 16 man opgetrommeld. Zo goed als allen zijn gekomen en wö'l zo snel, dat alle vloedplanken'tijdig stonden. De opzichte^ Ornee en de Jonge hebben, zoals gemeld, alles geïnspecteerd.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 70