66 's Nachts om kwart over 12 werd Haze geheld door opzichter E. Ornee, die hem vertelde, dat het water al over de blauwe leien liep. Per fiets is Haze toen 16 vloedplankmannen gaan waarschuwen, die spoe dig .paraat waren. Alle vloedplanken'konden toen nog goed gezet en gesmeerd worden. Zo lang zij maar konden, bléven de mannen er bij (verschillenden hadden geen laarzen, anderen slechts half-hoge laar zen), doch toen het water te hoog kwam, trokken zij zich terug achter de planken. Toen het bericht kwam, dat onder de plank bij de gasfa briek water doorsijpelde, is Haze daarheen geweest en heeft hij de klei aangetrapt, tot het gat dicht was. De b,erugtocht naar de stad was vrij moeilijk en hij moest over de stoepen van de huizen op de Oude Haven N.Z. lopen. Bij de hoek va$ het 's Heer Arendsslop is hij over de plank geklommen en zo via de Hoge Molenstraat en de Paardenstraat naar het Kraanplein gegaan. Bij de Concertzaal liep een straaltje water door de vloedplank. N.v.d, Schelde ging turf molm halen, maar er was helaas niets aan te doen. Op het Kraanplein liep het water al over de vloedplank, zodat de mannen daar al weg waren. Haze is toen op de fiets door 't Korte Groendal naar zijn huis gereden en gaf zijn vrouw de raad, zo veel mogelijk, naar boven te brengen. Zelf ging hij de straat weer op. In de Paardenstraat heeft hij een emmer met klei gevuld, maar toen hij daarmee boven aan het Mosselstraatje verscheen, brak de muur op het Kraanplein door. Haze is toen met de fiets aan de hand door het. water heen het Kraanplein dwars overgestoken. Het water reikte soms tot aan zijn middel, maar hij had steun aan de fiets en kon het Lange Groendal bereiken. Juist toen hij de hoek was gepasseerd, brak.de muur op het Karsteil, waardoor een geweldige stroom water de Verbornebuurt en de St. Domusstraat inkwam. Hendrik Willemse kon daardoor niet meer terug. Haze bereikte zijn huis en zag dat het water al tegen de voordeur stond. Hij wist nog binnen te komen en.ging zoveel mogelijk huisraad boven brengen. Om een lamp van het plafond af te krijgen, moest hij er aan gaan hangen, maar het ge wenste resultaat werd bereikt. Achter het huis bleef het lang droog, zodat zij besloten door de tuin naar de fam.B.W.Schot-Berrevoets (Nieuwe Haven) te gaan met meeneming van enkele kleden, Vó<5r ze echter vertrokken waren, sloeg de schutting achter het huis om en hun tuintje liep dire-ct vol. Zijn vrouw stapte in het water tot aan haar knieën en ging dadelijk terug. Haze zelf was nog in huis. Hij stond tot zijn middel in het water en probeerde de deur van de kelderkamer open te krijgen, wat niet gelukte. Zijn vrouw kwam hem helpen trekken en met grote moei te ging de deur een eindje open, zodat zij er doorheen konden. Door nat kwamen zij bij de fam. Schot aan, waar ze tot 6 uur. boven gezeten hebben. Met lieslaarzen aan, kon hij toen het huis verlaten. Zijn eerste gang was naar zijn eigen huis, om te zien h,oe het er daar uit zag, In het Lange Groendal had het water m. boven vloedplankhoogte gestaan en ook in zijn huis had het een flinke hoogte bereikt. Na zich verkleed te hebben, is Haze de stad ingegaan. Bij A.J. Bèrre- voets (manufacturenhandel) Lange Nobelstraat, kreeg hij een broodmaal tijd en daar heeft hij zijn vrouw gebracht, die er. een gehele Zondag gebleven is. Haze heeft die dag nog in zijn huis1 gewerkto.a. lin nengoed en bedden opgeborgen en een en ander schoongemaakt. 'Avonds v/as hij doodop. Zondagavond kwam er water uit Schouwen. Haze ging bij de Nobel- poart kijken en zag het water er door heen komen. Ook uit dé Drieko ningenlaan kwam water, zodat zijn vrouw zich bij de'fam. Berrevoets niet erg veilig meer voelde. Met verschillende anderen uit de Nobel- straten is zij gevlucht naar de drukkerijv/h Lakeman en Ochtman (Lange Nobelstraat). Daarna zijn ze bij de fam. N. Hendrikse terecht gekomen, die een bovenhuis bewoont in de Lange Nobelstraat, even voor het Jannewekken. De fa. Berrevoets had inmiddels vluchtelingen"gekre- gen uit de Oude Weg (de fam. Sprengelmeijer) en zo kwam bij Hendrikse familie uit Dreischor in huis. De fam. Hendrikse moest al gauw evacu eren en ook Haze's vrouw verliet het rampgebied op 10 Februari. 's Maandagsavonds 2 Feb., kv/am Haze in de kost bij .fam.W,Schiet- tekatte-Viergeverdie in het huis van mevr.v.d. Zande(Oude Haven N.Z) bivakkeerde, maar hij kreeg via een ander van mevr. v.d. Zande een tip, dat hij daar als kostganger niet mocht blijven. Hierna vertrokken allen (Schiettekattes en Haze) naar de overzijde van de Oude Haven.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 67