schoon, gespoten van de sneeuw. Verder hebben zij met boot en wagens inboedels (gedeeltelijk) en goederen opgehaald, o,a. uit de Drieko ningenlaan, de Blokweg, de P.D, de Vosstraat, het Pikgat en uit Dui- veland. 's Morgens brachten zij mensen, die nog wat uit hun huis wilden gaan redden, naar de huizen toe en deze mensen werden dan 1 s avonds met hun goederen weer opgehaald. Bij een van deze tochten heeft Mevr. Schuurbeque Boeije een nat pak gehaald. Toen Teun v,d. ..Ouden haar van zijn rug op een tafel zette, bogen de tafelpoten naar buiten en het kon niet verhinderd worden, dat mevrouw op de grond viel, in het water dus. Enige malen geraakte de boot met de opvarenden in moeilijkheden, door harde wind en veel stroom. Achter Capelle werden zij' eens door een motorvlet opgepikt en naar de stad gesleept. Voorts heeft de brandweer op een middag 1Ö0.000 zandzakken geladen voor Bruinisse, die met wagens van C. v.d. Wekken van de Beurs naar de Nieuwe Haven werden gebracht. Ook voor hooibroei werden de brandweerlieden enige malen geroepen, o.a. in de buurt van Pikgat (waar de poes van J.v.d. Weele in hun bo©t sprong), bij Maarten de Bakker, wed. Bil-Kurvink en Marinus Pondse. Bruine bonenbroei kwam voor bij dhr. bij de Vaate in de Ze- vengetijstraat en in het voormalige postkantoor-distributiekantoor in de Meelstraat. In de Kadeweg hebben zij bij Wielaard varkens gehaald, van welke er één naar hen toe kwam zwemmen. Deze werden eerst naar het politiebu reau, later naar het plein van de Chr. U.L.O.school gebracht, 's Zondagsavonds 8 Maart was er een brandje bij Boogaard op de Nieuwe Haven. Bij aankomst van de brandweer bleek, dat de vloerbedekking aan het smêuleh was. Ingrijpen was echter niet nodig. Dinsdagsmorgens loeide de sirene weer.-Het bleek dat het verwarmings apparaat in de Chr.Geref.Kerk gevaar liep, daar er veel water geweest was in de kelder. De brandweer heeft daarom de kelder leeggepompt. Ook hebben de brandweerlieden meegewerkt aan de watervoorziening van woonarken, door het vullen van tanks uit tankboten. Ze hebben lich ten laten schijnen bij de Stenen Dijk voor de reddingsbootjosen geredde mensen vandaar vervoerd. Verder hebben zij kleren wegge bracht uit "Leviticus"(Oude Haven), de winkel van B.J. de Jonge (Oude Haven) en het pakhuis van L.A. Verseput (Nieuwe Haven) naar de Grote Kerk, de Chr.Kleuterschool en het Lyceum. Uit het pakhuis van de fa. Bi'bbens (Engelse Kade) werden bonen gehaald. Bovendien heeft de brandweer de Kleine Zelkepolder leeggepompt. In totaal is het brandweercorps 3 maanden in actie geweest, hoewel de laatste weken het werk'zodanig verminderde, dat 6 mannen toen vol doende waren. De nameu van de brandweerlieden zijn; C. Berrevoets (commandant) C. v.'t Veer, Joh. Holm Sr., J. Quant Dzn.L. v.d. Vate, M.W. Cats- hoek (gedurende 3 weken), M. Krijger, C. de Kuijper, C.A. Bastia'anse Joh. Hplm Jzn.Jr. (gedurende enkele dagen) J.D.C. Berrevoets Mzn. E. Schut Johs. Verkaart, Chr. Verkaart, C. Struijk, Jac. Stuik, P.W.C. v.d. Ende, J.M. Padmos, J. Bom, T.v.d. Ouden, C. Priemus en D, Kouwenberg Mzn. Van boyengenoemden waren Catshoek en Krijger gemeentewerklieden, die tijdelijk meehielpen. Padmos was werkzaam bij de aannemer Johs. van Almkerk en heeft zich, behalve bij de brandweer, ook op allerlei an der gebied zèer vèrdienstelijk gemaakt. Onafgebroken heeft hij ge werkt tot Woensdagavond na de ramp. (van Maandag tot Woensdag heeft hij op het politiebureau gèwerkt). Woensdagavond om 10 uur ging hij huiswaarts én gunde zichzelfvoor 't eerst na al die dagen enige nachtrust. Hij werd magazijnmeester van het kleine depot van Kijks- waterstaat en kreeg toezicht op de droppings. De brandweer ig vaak dag en nacht in touw geweest. Op Zaterdag 2 Mei is het corps op een afscheidsbijeenkomst in "Con cordia" door de burgemeester op waarderende wijze toegesproken. In aansluiting hierop volgt een en ander, wat een gemeentewerk man in de eerste rampdagen heeft gepresteerd. Deze werklieden hebben nl. geholpen, waar maar hulp nodig was. Eén ervan is M.J. Haze -uit het Lange Groendal. 1s Zaterdagsmiddags plm. half 3 had. hij vloedplanken helpen zetten in de omgeving van de Oude en Nieuwe Haven. Ook is hij op de Oude Haven behulpzaam geweest om, een woonschip, dat op de wal zat, af te duwen en vast te leggen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 66