64 In de' namiddag kwam het water op de- Nieuwe Haven-tot ongeveer halverwege de straat. Enige gemeentewerklieden hebben 's Zondags o„a. nog het riool afgestopt tegenover het station,, aan vloedplanken gewerkt en palen geslagen bij de Grote Kerk om daar het geredde vee. aan vast te zetten, In dit verband mag ook de activiteit van .het brandweercorps worden genoemd en geroemd. Commandant C. Berrevoets Mzn. is 's Zondagsmor gens al vroeg op eigen houtje begonnen en is ook enkele malen op het politiebureau geweest. Toen hij enige manschappen van het corps bij— elkaar had, hebben zij een taakverdeling opgestelden werden er groepjes gevormd. Van verschillende brandweerlieden kwamen er be richten binnen, (o.a. van P.W.C. v.d. Ende) waar nog- mensen in hun huizen in nood verkeerden.' Zo. werden er gezinnen opgehaald uit de Ravenstraat, SchuttershofstraatPieterseliestraatNieuwe Boogerd- straat, RegenboogstraatGat van Westen, Wevershoek en Krepelstraat wat vaak zwaar werk was en waarbij meestal ladders en ander materiaal 'te pas! moest komen. De "bellenwagen"was steeds in actie, om de men sen uit bovengenoemde straten naar droge gedeelten te vervoeren (zie o.a. ook blz.28). Om 1 uur was het corps .ongeveer compleet "Voorts had het brandweercorps werk van allerlei aard. Zij hebben 2 lijken geborgen, nl. van Matty v.d. Bijl en van Lems (beiden Gouwe- veer) Om het in de stad aanwezige voedsel droog te houden, moesten verschillende kelders leeggepompt worden, o.a. bij bakker J.W,Ca pe 11e (Appelmarkt)R.P» Hogerheijde (naast de Beurs), Albert Heijn en P. de Gruijter (beiden op de Appelmarkt. Ook dit was het werk van de brandweer. Dan hebben zij wacht gehad (ook 's nachts) op het po litiebureau en in de gebouwen,waar vluchtelingen waren onderge bracht en waar gerookt werd (wegens brandgevaar). Daar 's Zondag snachts aan de Noord- en Westzijde' van de stad water in verschillen de straten kwam, moesten diverse leden van het corps die nacht er op uit om mensen te redden. Zo hebben zij ongeveer de gehele Zeven getij straat leeggehaald (zie ook blz.32)0 Htm hoofdkwartier was voorlopig het achterste gedeelte van het po litiebureau, waar ook een keukentje was, waarin Jan Hage en Joh. Berrevoets Mzn. eten kookten en koffie zetten. Later trokken zij in het benedenhuis hoek MeeIstraat-Maarstraat. Op Maandag 2 Februari hebben de mannen melk en andere zuivelproduc ten bij de melkhandelaar Abr.J. Hage (Krepelstraat) gehaald en naar het pakhuis van de fa. W.J. Weltevreden (Appelmarkt) gebracht. Ook moesten uit Hage1s pakhuis in de Lange St.Janstraatdat voor een groot gedeelte was ingesbrt, kazen worden opgehaald. Vervolgens hebben zij kelders op de Oude Haven leeggepompt, waarin electrische meters zaten, o.a. bij het Waterschap "Schouwen", mevr. Krepel en dokter van Hoorn, Dit was nodig, om kortsluiting te voorkomen, daar de Corneliastichting stroom moest hebben. Op de post politiebureau werden om 5 uur lieslaarzen uitgereikt en een gedroppede rubberboot. Met deze laatste voer de brandweer al gauw de Blokweg in, om diverse daar nog aanwezige bewoners (o.a. weth. den Boer) af te halen. Collega's van hen hebben een droppings- terrein op de Oude Haven met masten gemarkeerd en daar strovuren ontstoken, terwijl een 20-tal auto's hun koplampen naar boven richt ten. Zij verzamelden later de uitgeworpen rubberboten, zelfs van de daken. Dit vond plaats 's Maandagsavonds laat, zo tussen 10 en 11 uur. De ploeg, die de boot tot zijn beschikking had, heeft 's Maandags ook nog mensen bevrijd uit 't Vrije, Jannewekken en Touwbaan, terwijl levensmiddelen en kolen uit het Groene Kruisgebouw in veiligheid werden gebracht. Dinsdagsmorgens gingen brandweerlieden, op verzoek van dhr. L. Ui.jl, doodkisten halen uit een pakhuis in de Rozemari jnstraat de kisten, die doornat waren, werden door dhr. Uijl verder getransporteerd. De vaarploeg, bestaande uit de heren Teun v.d. Ouden, Jan Bom, C.A, Bas- tiaanse, Chr.Verkaart en Jac, Quant Dzn.'rukte weer uit naar de Blokweg,. waar Bastiaanse in het water Zakte en niet verder meekon. Uit de Korte Blokweg hebben zij de familie J. Smallegan^e-v.di Panne uit hun huis gehaald, evenals nog verscheidene mensen uit de Lange Blokweg. Zij hebben de R.T.M.bus hij het station weggehaald en naar de Commandopost "Leghok" op het Sas gebracht. Dit terrein hebben zij

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 65