63 1 s Zaterdags kwam het Moderamen der Generale Synode te Zierikzee en werd ds.v, Eoyen aangewezen als algemeen gemachtigde voor het gehele eiland. Daartoe moest hij alle gemeenten van het eiland "bezoeken en inlichtingen inwinnen. Op 13 Maart kon hij al een uitvoerig rapport over de stand van zaken naar den Haag zenden. De 2e week werkte ds, v.R. nog op het evacuatiebureau. De evacuatie commissie, die uitsluitend een uitvoerende taak had, heeft z.i. goed en nuttig werk verricht en de leden met hun helpers(sters) hebben met veel tact en geduld hun taak uitgevoerd. -Toen het werk van de evacuatiecommissie voltooid was, ging ds. v.R. zich uitsluitend wij den aan zijn taak als gemachtigde (zie boven) en als predikant. Aan hetgeen kapelaan de Haan 's Zondags gedaan heeft (zie blz.4-1 kan nog worden toegevoegd, dat Z.Eerw. zich 's Maandags ook aan zie kenbezoek en ziekenzorg heeft gewijd. Hij'vernam toen het bericht, dat er verbindingstroepen zouden komen, wat hij direct heeft door gegeven. 's Middags waren deze militairen er al. Dinsdags was de kapelaan van 9 tot 15 uur werkzaam in het Rode Kruisziekenhuis (Chr, U,L.O.school)waar vele vluchtelingen van buiten werden ontvangen en in de Chr.Geref.Kerk, waar o.a. naar behoefte kleren aan vluch telingen werden uitgereikt, door militairen, 1 s Middags was hij op de haven, toen de mensen uit Nieuwerkerk eva cueerden. Daar ontmoette hij onverwachts een van zijn beste vrienden uit den Haag, die aan het reddingswerk had deelgenomen en daarbij bij na was verdronken, toen het bootje, waarin hij zat, omsloeg en in de modder terecht 'kwam. De volgende dagen, toen alles in het teken stond van de evacu atie, ging de kapelaan vaak aan huis afscheid nemen of was hij aan wezig op de Nieuwe Haven, bij de boten, die de mensen afvoerden. Hij is ook voorzitter van de kledingcommissie geweest, welke aan vankelijk geformeerd werd uit vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen, doch later uitgebreid werd met o.a. U.V.V.leden, Zr. Potappel en meerdere buitenkerkelijken, zodat de commissie wel 38 leden ging tellen. Wat betreft de andere geestelijke voorgangers uit Zierikzee, hebben de predikanten Ds. J.P.v.Roon (Ned.Herv.) en Ds.Y.J. Tiemersma(Geref Pastoor J. Dekker en hulpprediker H.Bakker (Ned.Herv.) zich hoofdza kelijk bewogen op het terrein van ziekenbezoek, vluchtelingenbezoek in de opvangcentra en bezoek aan aanstaande evacué's. Hulpprediker Bakker, die in "Havenoord" woonde, bewoog zich het meest onder de oudjes, die vaak nogal van streek waren, daar zij hun woon plaats moesten verlaten. Hij heeft deze bejaarde mensen getroost en gekalmeerd, voorzover hem dit mogelijk was en hen geholpen met de voorbereidingen voor hun vertrek. Zelf moest hij ook evacueren en zo is hij in Dordrecht nog verschillenden verder behulpzaam geweest. Over het verloop van Zondag 1 Februari wordt nog het volgende meegedeeld? Het onderhoud, dat de heer A.J. Argelo, directeur van de centrale Dienst 's morgens vroeg met de aannemer D„ v.d. Heuvel op de Woonark "Jenneke" in de Oude Haven had, leverde dit resultaat op, dat al gauw begonnen werd met het leggen van kistdammen voor Ver schillende straten aan de havenzijde en op de plaats Van de inge storte muur aan het Kraanplein. Ook de aannemers T.K, de Jonge en M. de Oude werden hierbij inge schakeld, zomede timmerlieden uit de stad en gemeentewerklieden. Het was de bedoeling om vóór het hoog water van plm. 5 uur n.m. bovengenoemde straten afgesloten te hebben, daar men tegen di-e tijd weer overstroming vreesde. Hoewel het soms moeilijk wa.s, voldoende mensen hiervoor te krijgen, (velen waren nog te zeer onder de indruk van het gebeurde) is dit gelukt. Vele vrijwilligers uit alle rangen en standen, hiertoe aangezocht o.a. door v.d. Heuvel en opzichter R. Ornee van de Centrale Dienst, zijn uren bezig geweest met het graven van grond op de Balie, vanwaar het met wagens (o.a. van "Zee- landia") verder werd vervoerd, het aanstampen en het vervoer van ste nen e.n andere materialen. Opzichter R. Ornee heeft 's morgens met leden van het gemeentepersoneel per vrachtwagen palen .gehaald bij C.N. Botting te Schuddebeurs, wat 's middags niet meer kon. Ook ging hij met. Albert Bakker hout van de hout loods en allerlei benodigd materiaal bij de fa. A. Timmerman halen. Zo waren er 's middags dammetjes gelegd met dekzeilen (waarop stenen) voor de op de Nieuwe Haven uitkomende straten en tevens was een flinke kistdam op het Kraanplein opgeworpen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 64