62 hebben in de jeugdzaal resp. 70 en 50, mensen gebivakkeerd. Enige Heils soldaten hielpen "dij het verstrekken van koffie, thee en soep. Het gebouw is later evacuatie-post geweest en de benedenzaal kleding- en dekendepót, 's Maandags is er nog wat kleding uitgedeeld uit de voorraad, die, juist was- opgehaald onder de bevolking voor de-Dis placed) P(ersons) kampen. Deze voorraad lag opgeslagen in de-Chr. U,L.0.school. Met het Rode Kruis werd prettig samengewerkt. Lt. Gelderman werd lid van de Voedselcommissiedie onder leiding stond van. de - heer G,J.1 Wilbrink Sr. Er kwamen 1500 voedselpaketten binnen van-de Kon. "Zeelandia". Gedurende 4 dagen hebben vluchtelingen in het gebouw gastvrij onder dak gevonden. Hierna deden zich moeilijkheden voor, toen één van de gasten ongedierte kreeg, waardoor er een noodmaatregel getroffen moest worden. Als eerste groep werden alle aanwezige mensen tegelijk geëvacueerd. Een schoonmaakploeg van het Rode Kruis heeft toen met lysol het gebouw onder handen genomen. Vervolgens werd. het gebouw gedurende 13 dagen in gebruik genomen door een zoeklichtbatterij, bestaande uit 60 Engelse militairen en door 50 leden van de "Deutsche Nothilfe", die 3 weken bleven en daarna in de Openbare U. L, 0.school werden ondergebracht. H-et gebouw van het Leger des Heils kreeg hierna weer een andere be~ 7. stemming en werd onder de naams "De Lichtboei" ontspannings-centrum voor de dijkwerkers. Tussendoor hebben de luitenants nog allerlei noodzakelijk werk ver zet, Zij kregen een veewagen ter beschikking, waarmee zij mensen van de Stenen Dijk en het Sas hebben opgehaald. Van hun organisatie hebben zij veel belangstelling en medewerking ondervonden. Op Maan dag 2 Februari kwam reeds hun chef, de kapitein uit Goes met het eerste scheepje uit Yerseke. Ook de landelijke commandant en ver- scheidene buitenlandse officieren kwamen kijken. Het lag in de be doeling, om een centrale keuken in te richten, maar de Marine nam deze taak over. Toen de grootste moeilijkheden overwonnen waren, mochten de beide luitenants een welverdiende vacantie van 2 weken gaan genieten. Daar luitenant Gelderman in die tijd in het huwelijk is getreden en met zijn jonge vrouw de leiding van het corps kreeg opgedragen, werd luitenant Wiegers naar elders overgeplaatst. Over de belevenissen van Ds. C.J. van Royen is'op blz.33 en 34 al een en ander verteld, In aansluiting hierop nog het volgendes Toen de fam. van Royen uit de pastorie gehaald was per boot en zij weer vaste grond onder de voeten hadden, zijn zij via dp St. Joost- meet de stad ingegaan en vonden gastvrij onderdak bij de heer M. Poldermans op de Oude Haven (Nutsspaarbank)Dominee ging zich mel den op het politiebureau, waar hij gevraagd werd voor wachtdienst in de Chr. Geref.Kerk. Dit gebeurde var 4 "tot 6 uur Dinsdagsmorgens samen met de inspecteur der belastingen, de heer H.H. Kreeftenberg. Zij hebben daar toezicht gehouden en thee geschonken. Dit was geen moeilijk werk, want de mensen waren er heel rustig. Verder is domi nee die Dinsdagmorgen op het stadhuis geweest, waar hij aan een te lefoontoestel scheepsberichten opnam. 's Middags werd ds. v.R. toegevoegd aan de inmiddels ingestelde eva cuatiecommissie, die onder leiding stond van notaris P. Heering en ook in diens huis zitting hield. 's Woensdags heeft hij het afvoeren van ouden van dagen helpen ver zorgen, die met de Provinciale boot naar Dordrecht vertrokken (o.a, de bewoners van "Ons Huis" in het Vrije, van "Havenoord", Havenplein en van het Ned,Hervormd Diac.VerplegingshuisHogemolenstraat)Te gelijk moest dominee toen diverse kerkelijke zaken regelen. In over leg met de president-diaken, dhr. P.J. v.d. Doe, werden gebouwen, als het Verplegingshuis, "Havenoord"s "Ons Huis." en het Verenigingsge bouw leeggemaakt. In de 3 eerstgenoemde gebouwen werd een huisbewaar der aangesteld, in het Verenigingsgebouw bleef de concierge L.C, Krij ger (en echtgenote) de scepter voeren. Ook inzake het ontruimen van de Grote Kerk werd in overleg met .w.eth, den Boer, ds. J.P.v. Roon, de president-kerkvoogd, dhr, A. Groenen dijk en dhr. P.J. v.d. Doe., een goede oplossing gevonden. De kerk kwam Zaterdagavond voor het groodste deel leeg. Het einde van de le week heeft ds. v.R..-zich uitsluitend aan kerkelijke zaken gewijd.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 63