61 Om 11 uur- kwamen er nog 17 mensen bij uit de Boerenweg e.o.j nl. de families de Euijter, M. v.d. Sluis en P. den Boer. Om 5 uur n.m. werd dit aantal vergroot met de fam. van Damme van het Diepe Gat (Ouwerkerk), die per boot was gered (zie ook blz. 52 In de loop van de Zondag waren 9 slachtoffers van de ramp in de con sistoriekamer gebracht en geïdentificeerd. 's Maandagsavonds om 9 uur kwam nog de fam. Stouten uit Serooskerke naar de pastorie,- zodat er daar toen 44 slapers waren, die op-12 éénpersoonsbedden uit het Rampendepot en in bedden van de fam. v.d. Klis werden gelegerd en voorts in de consistoriekamer in "eigenge maakte bedden". Deze bedden werden op de volgende -manier gefabriceerde de aanwezige tafels werden omgekeerd, dus met de poten naar boven, tussen de poten werd een laag stro gedeponeerd, terwijl aan het hoofd einde een losse stoelzitting dienst deed als hoofdkussen, In de bo venverdieping van de pastorie sliepen de mensen op een visnet van plm, 30 m. lengte, met lopers, als dekens over hen heen. Het eten geschiedde in ploegen, de eerste dag uit eigen voorraad, later uit de Centrale keuken. De le Zondag heeft Ds. v.d. Klis veel met zijn auto gereden en gered de mensen van de Stenen Dijk opgehaald en naar de stad gebracht, 's Avonds kwam men om accu's en schijnwerpers, om die achter de Ste nen Dijk op te stellen. Ds. v.d. Klis is om 12 uur 's nachts met de auto vol met dit materiaal, over de tramrails gereden, wat een zwaar karwei was, doch hij bereikte veilig zijn bestemming en toen de schijnwerpers waren opgesteld, konden de redders al heel vroeg uit varen. 's Nachts werd dominee 'nog door de politie opgebeld voor een man, die om 3-uur in de Nieuwe Haven was gevallen en een bloeduitstorting had gekregen. De man is in een café verbonden. De volgende dagen en ook vaak s nachts heeft dominee veel met zijn auto gereden. Ook is hij 's nachts met Piet den Boer en Maarten v.d. Sluis mensen wezen ophalen uit Schouwen, die op Flaauwers waren neer gezet. Na thuiskomst is hij 3 uren gaan slapen, daarna ging dominee uitvaren naar Ouwerkerk. Dinsdags werden ook vele geredden naar de stad gebracht, ó.a. van het Sas en van het Bolwerk, waar toen helicoptères landden. La ter reed Ds. v.d. K. ouden van dagen naar de evacuatieschepen en vervoerde hij diverse autoriteiten, radioreporters (o.a. Herman Fel- derhof van de N.C.R.V.e.a. Voorts heeft dominee de eerste proef tocht meegemaakt van Leidse en Utrechtse studenten, die voor lijken- berging waren gekomen. Deze proeftocht werd gehouden in de Zuidhoek. Verder heeft hij met onwillige evacué's gepraat en vanzelfsprekend waar er maar gelegenheid toe was, zoveel mogelijk geestelijke hulp geboden. Zo is ds. v.d. K. vele dagen en nachten in actie geweest en hij ging zelfs gekleed slapen, om zo nodig weer dadelijk paraat te zijn. Zoals gemeld, waren er van 's Zondagsmorgens half 11 af, al vluchtelingen in de Chr.Geref.Kerk, de gehele Zondag was dit gebouw vol en tot Donderdags zijn daar mensen geweest. Verscheidene dames van de U.V.V. en andere oudere en jongere dames hebben daar flink geholpen o.l.v. de heer J.M.T. H'efting (leraar Lyceum). De luitenants van het LEGER LES HEILS, de heren J.W, Gelderman en G. Wiegers waren na het horen van de sirene gauw buiten. Zij dachten dat er een grote brand was. Op de Appelmarkt gekomen, zagen zij wa ter voor de winkel van Albert Heijn staan. Na eens op enkele plaat sen te hebben gekeken en zich zo goed mogelijk op de hoogte te hebben gesteld, meldden zij zich op het politiebureau, waarna zij op enkele plaatsen hulp verleend hebben. Luitenant Gelderman heeft samen met dhr. M.J. bij de Vaate het lijk van J.J. Ringelberg uit de Hoofdpoort straat via de Wandeling naar de consistoriekamer van de Ghr. Geref. Kerk gebracht. Onmiddellijk hebben de luitenants het Leger des Heilsgebouw openge steld voor vluchtelingen, die niet lang o'p zich lieten wachten. Het waren meest bewoners van de Venkelstraat, Molenstraat en het Lange, Groendal*en-omgeving. Op een moment zaten er een-150 mensen, (onder wie kraamvrouwen en babies) in één kamer. Voor devolwassenen werd, mede met behulp van buren, een aparte zaal ingericht en de bovenka mer werd leeggemaakt vöor de kraamvrouwen. Gedurende twee dagen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 62