4 Ze gingen lopend .even de Hoofdpoortstraat in, richting Nieuwe Haven en moesten nog "benen maken - om in .da wagen terug te kunnen komen. Van Velthoven Sr. moest nog zwemmen om zich in veiligheid te stellen, Cor Bc-rrevoets zag er geen heil in de .planken te verhogen. Timmerman D, Quant, z'n zoon Jaap en T. v.d. Ouden, die aan de planken op het Kraanplein wilden gaan werken, kwamen tot de winkel van B.J.de Jonge (Oude Haven Z.Z.) toen de muur op 't Kraanplein doorbrak. Ze stonden direct tot de knieën in 't water en moesten hard lopen om het voor te blijven. Op de Vissersdijk kwam een lekkage, in een vloedplank, doordat de-klei wegspoeldeOrnée is er met enkele mannen overheen gesprongen en ze hebben de klei vastgetrapt. Ook bij de gasfabriek kwam er water onder de plank door. M.J. Haze heeft daar de klei aan getrapt, tot het gat dicht was. Bij het Concertzaalstraatje (Paar denstraat) liep een straaltje water door de vloedplank. M.C. v.d. Schelde ging turfmolm halen bij H.v.Felius, doch dat'hielp niet veel. Hazc heeft in de Paardenstraat to^n nog een emmer klei gevuld, maar toen hij bovenaan 't Mosselstraatje kwam brak tegen 3 uur, direct na de laatste sireneloei de muur op 't Kraanplein door, waardoor een vloed water over het Havenpark en de straat aan weerszijden stroomde, enerzijds tot halverwege de Appelmarkt, anderzijds tot "Concordia" de Mol, Melkmarkt, Schuithaven, Hem, Lange Nobelstraatenz Bij de Hoofdpoortstraat werd in de rechteronderplahk in 't mid den een gat geperst door 't water. Bij het Mosselstraatje is een plank gebarsten en gebroken. Bij de Nieuwe Haven zijn er te ca.3 uur weggeslagen.(na 3 uur kwam er daar niet veel water meer bij). De muur bij het Karsteil werd weggedrukt. Op de hoek van de Rijks straatweg bij smid Geluk bleven de planken staan en viel de muur om. Zo werden vloedplanken, palen e,n muren onderloops en het water stortte zich daaronder en daarover met donderend geweld als een ri vier in het lage. gedeelte van de stad. Op sommige plaatsen geleek het wc-1 een kolkende binnenzee. In de Hoofdpoortstraat sprak .men van een geweldige staaf ijs, die met grote snelheid door de straat .schoof. Verscheidene muren braken door, schuttingen sloegen om, schuurtjes en hokken werden weggespoeld, ramen kraakten en in vele huizen stond het water in een minimum van tijd enkele meters hoog, doordat deu ren opensloegen en/of braken, soms tot op de zolders. Straten werden opengereten en op vele plaatsen ontstonden diepe kuilen, en grote gaton. In enige straten vlogen de stenen links en rechts tegen en in de huizen. Ook stortten huizen in o.a. in 't Gat van Westen, Lange St,Janstraatop de Nieuwe Haven en in de Hoofdpoortstraat en'talrij ke voorgevels begaven het. Het oude huis "In de witte Swaen" en het Vrijpoortje bezweken met een geweldige klap onder de druk van het water, Wonder boven wonder vielen daar geen slachtoffers. Dé familie de Gelleke was even te voren nog in de kamer boven 't Vrijpoortje geweest, waar Joha. Berrevoets en hulpprediker Bakker hen nog.bëzocht hadden. Enkele leden van de familie van der Maas liepen lichte ver wondingen op, doch konden in "Havenoord" belanden. Dokter Schilstra heeft dhr v.d. Maas daar verbonden, wiens wonde later door dokter Vogelaar werd gehecht. Later werd de wond toch nog een abces. De burgemeester was te voren al geregeld van de stand van zaken op de hoogte gehouden. Tegen half 1 had adjudant-korpschef v.Ast de burge meester opgebeld'dat er veel water te verwachten was en dat hij di rect naar de haven moest komen. De burgemeester heeft de adjudant van .het politiebureau per auto afgehaald. Doen direct doorgereden naar de vloedplanken 'bij 11 Kraanplein. Daar het genoemde lekje geconstateerd en doorgereden naar de hoek Zevenhuisstraat—Hoofd- poortstraat, waar ook de directeur van de Centrale Dienst, dhr.A.J>. Argelo en hoofdagent J.W, Renshof zich bevonden. Ze posteerden zich op de stoep van Hotel Smalheer achter de vloedplanken. Kort daarna, ca. 1.45 uur- 2 uur steeg het water tot de rand der planken en ging het er over heen slaan in do Hoofdpoortstraatwaarna het steeds hoger kwam, zelfs in de huizen. Zij scholen eerst in het Hotelpor tiek en gingen toen naar binnen om van laarzen, te verwisselen. Hier na het politiebureau opgebeld om de sirene in werking te stellen, nadat de opzichters de Jonge en Ornée. hen op de hoogte gebracht had den. De heer van Ast zeiden"Twee keer loeien", wat ook gebéurd is. De Jonge vond dit echter niet genoeg, waarna de heer v.Ast "Zeides "Loeien zo lang je kunt"! Pluijt deed dit. Het drietal heren ging naar buiten en zag een muur van water over de planken heenslaan.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 5