57 werden zij gehaald door Joh. Ochtman (Lange Nobelstraat5 en buur man Jan Meerdink, die met zijn gezin onderdak gevonden had bij de fam» Zappey, droeg de zoon Anton naar benéden. Antons wagen werd uit het water gehaald en zo konden ze vertrekken. De fam. de P» kwam eerst in'het weeshuis terecht, later bij de fam. Ochtman, om van daaruit te evacueren. Om half 7. waren Jaap v.d. Sluis, Kees bij de Vaate, e.a. al met een boot bezig op de hoek van de.Engelse Kade en de Zuidhoek, maar zij kenden de boot niet. over de dijk krijgen. Deze boot is daarna op eeh wagen geladen en naar de Stenen Dijk- gebracht» De landbouwer v,Dienst uit de Zuidhoek was op reis, maar Joh. Uijl en Kees Legemate.zijn naar zijn schuur gefietst en hebben daar alle bossten losgematktZij veerden zo belemmerd door het water, dat zij hun fietsen moesten, achterlaten en met grote moeite konden te rugkomen, gedeeltelijk meerijdend op. een tractor. Nu hier enige indrukken van de Duivelandse zijde van de stad zijn weergegevenmoet ook van de Schouwse zijde nog een en ander aan de vergetelheid wc-rden ontrukt.' Ovc-r do Biokweg is reeds ge schreven, maar ook in de ZANDWEG en de BÓERÉNWBG heeft'het water danig huisgehouden, De fam.'Moermond in de Zandweg heeft de sirene niet gehoord, maar werd om.kwart over 4 gewekt door hun buurman Bil, die wist te vertellen, dat de sirene had geloeid, dat de stad voor 'ë'eh deel onder water stond en dat enkele muren waren doorgebroken. De,zoon Marinus Moermond, ging ondanks de harde storm er op uit om te kij ken in de Zuidwe11estraat en de KarnemelksvaartHij sprak onderweg Joh. den. Boer., die hem vertelde, dat de Westhoek bij het Hav^nhoof d ook blank stond» Moermond-ging een eindje de Zoute Grachtweg;op en zag, dat dit inderdaad het geval was. Hij heeft vervolgens zijn bu ren de Haan, Deurloo en Kloet gewaarschuwd. Vanuitde-Wandeling zag hij water de Zuidweliestraat instromen. Het werd tijd voor M. om te gaan melken, het duurde echter niet lang, cf hij kreeg water op de "boerenstoep". .Vlug wilde hij een 3 v/eken oud kalfje redden, maar daar het water ook achter het huis kwam, stond het "beestje al in het water toen hij erbij 'kwam. Het water bleef toen ongeveer lg uur-op dezelfde hoogte staan. M. bracht de kalveren, een veulentje en een paard weg, die allemaal een plaatsje op de Grachtweg kregen. Daar hij van zijn buurman Viergever, die naar het radionieuws had geluisterd, verschillende angstwekkende berichten te horen kreeg, heeft, hij de geredde dieren nog een e'ind- "je verder gebracht, hl» naar de Verrenieuwstraat Hij ging naar huis terug en voegde zich bij zijn familie, die zich op de "bovenverdieping bevond. Bij een 3-pits petroleumstel warmde hij zijn voeten. Plotseling zagen zij het water een heel eind stijgen. Toen het enigszins doenbaar was, zijn de broers Marinus en Adriaan naar be neden gegaan. Er kwam een boot bij hen aanspoelen, die ze in de ge geven omstandigheden goed konden gebruiken. Marinus heeft de Wed. Moermond uit haar hui.sje gehaald en samen met Adriaan voor zijn moeder en zuster Nelly gezorgd. Om hen' niet door 't water te laten lopen, namen zij' moeder en zus op de rug en brachten hen in dé aan gespoelde boot. De roeispanen ontbraken, moesten ze stokken daar voor gebruiken, maar ze kwamen, waar ze wezen wilden, nl„ in de buurt van de Zuidweilebrug, waar de jongens van te voren een wagen naartbe hadden gereden, met allerlei goederen erin. Met die wagen zijn zë naar de stad gereden» In hun huis en schuur heerste een gro te chaos en veel was weggedreven. Marinus heeft 's Zondags nog koeien verzorgd en gemolken, die al in veiligheid waren, dus de gewone be zigheden gingen door. Hij heeft ook vee helpen inladen in de wagen van B.v.Strieh uit de Wevershoek, dat- vee naar de Verrenieuwstraat1 helpen brengen.en op pakken stro gezet, Zij broer Adriaan, die 1s morgens eerst thuis had geholpen, was daarna al gauw'de stad ingefietst om alles eens te verkennen» Op de Melkmarkt, zag hij het water stromen op een hoogte van plm, m. De wed, op dé .hoek van.de Korte Nobelstraat zag hij vol water staan. Na nog wat rondgereden .te hebben, kwam hij omstreeks half 5 nat thuis. In combinatie rnet de Gebr.v.d. Sluis, Piet den Boer, Andries Bil, W. Beeke en andere politiemannen ging hij varen in de richting Schouw en, niet zonder resultaat, want 12 mensen hebben -deze mannen-uit hun

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 58