Hij vond dit een machtig, maar somher gezicht. De berichten, die hij opving van passerenden en buurtgenoten waren onrustbarend. Hij heeft zich toen gauw aangekleed, hoewel hij zich niet ten volle bewust was dat er groot gevaar dreigde. Bij het buiten komen, zag hij water onder de vloedplanken door, de straat insijpelen. Met zijn buurman Jan Legemate ging hij de Rijksstraatweg een eindje op. Legemate had direct na de sirene zijn vee losgemaakt en naar de Molenberg gebracht. Door de houtloods heen en uit de Zoutkeetstraat stroomde behoorlijk wat water de weg op, in de richting van "Vredenoord" en de boerde rij van G.A. Kloet. Voor het huis van dhr. L. Simmers gekomen, lie pen zij al tot over de enkels in het water, waarom v.V. besloot te rug te keren. Legemate ging alleen verder. Bij het thuiskomen bracht v.V. rapport uit aan zijn vrouw, maar daar er steeds meer water kwam zijn zij verschillende dingen naar boven gaan brengen. Een bed en een stoel lieten zij staan, het eerste- was bestemd voor mw.v.V, ter wijl v.V. zelf van de stoel gebruik maakte. Toen het muurtje op de hoek bezweek, kwam er een stroom water de straat in. Tegen 4 uur kwam er door de polder heen van de richting de Val, een tractor aanrijden, waarop de fam.Roskam-bij de Va.ate ge zeten was. Deze kon wegens de stroom niet verder komen, dan tot het huis van A.P. Luijben. Alle opzittenden zijn daar in huis gegaan, maar daar kwam het water tot aan de zolder. De Ros'kams hadden een moeilijke tocht gehad en onderweg was de motor nog afgeslagen, maar kort daarna sloeg die gelukkig weer aan. Van V, dacht nog niet dadelijk aan dijkdoorbraak, maar heeft wel voorzorgsmaatregelen genomen, zoals de loper in de gang 'opgenomen, stoelen en dressoir naar boven gebracht, boeken wat hoger geplaatst, nl. op de schoorsteen en boven op de boekenkast. Tegen 5 uur zijn ze naar boven gegaan, in afwachting van de dingen, die komen zouden en in de hoop, dat het water snel zou gaan zakken. Toen mw.v.V. eens naar buiten keek, zag zij niets, éven later ging haar man eens naar beneden kijken, maar deze was gauw weer boven, om te zeggen, dat het water al bij de achterdeur stond. Vijf minuten later stond er bij hen 1.^0 m. water in de kamer. Zij waren gedwongen boven te zitten totdat het licht werd. Op de hoek bij de woning van marktmeester L. Peijen kolkte het water erg en vlogen de stenen uit de straat. Vanaf de Molenberg hoorden zij allerlei dierengeluiden, wat een ake lig gehoor was. Dhr.v.V, was wel wat ongerust, daar'hun huis geen gelegenheid biedt, om op 't dak te komen, integenstelling tot ande re huizen in de buurt, die een "koekoek" hebben. Ook waren zij bang voor ondermijning van- het huis. Omstreeks half 11 kwam Joh, v.d.Velde uit de Hoofdpoort straat naar hen toe, om te helpen. Over allerlei hout en planken konden zij het huis verlaten en 's Heer Lauwendorp uitkomen. De gehele Zon dag zijn ze bij de fam, v.d. Velde gebleven, die er tamelijk goed was afgekomen. De gezinnen A.B. Visser, P. Eiff en G. -Potappel waren al vroeg vertrokken, vóór dat de Zuidhoek volliep. De fam. A.P. Luijben vertrok in de loop van de morgen, met ver schillende anderen. De fam. W.C. v.d. Linde, bij wie ook de oude Kwaak was konen- vluchten, wilde eerst het huis niet uit, maar toen ze het in de mid dag benauwd kregen, gingen ze roepen en met een witte vlag zwaaien. Met een jol zijn zij s middags door Huib Schot en Corn. v.d. Hoek met vrij veel moeite uit hun huis gehaald. Huib Schot was 's morgens vroeg ook al-met een bootje in actie geweest. De heer C.M. de Footer, die met een dochter en zoon samenwoont, werd gewekt door de sirene. Zij dachten allereerst aan brand en gingen daarom bij hun buren, dhr. en mevr. Kolijn eens informeren, wat er aan de hand was. Met behulp van dhr. Kolijn werd de zoon Anton, die invalide is, naar boven gebracht. Doordat dit nogal veel tijd nam, kon dhr. Kolijn bij zichzelf maar weinig huisraad in vei ligheid brengen. Spoedig zagen zij van de kant van de Val een, grote watervloed aan komen, die weldra de huizen in 's Heer Lauwendorp bereikt had. Dhr. de Pooter en zijn dochter liepen dan ook al gauw tot hun knieën in het water, zodat ze ijlings naar boven moesten vluchten en niet veel konden redden. Het water steeg bij hen in huis tot de bovenste traptrede» Tot Zondagmiddag 12 uur hebben zij boven gezeten. Toen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 57