53 3. m. verval in de polder was. Tot s avonds half 12 hebhen zij nog aan het motortje gewerkt. Zo is er tussendoor al een en ander .over reddingen in de omge ving, van Z-ierikzee gemeld, daar hieraan enige Schotten van Scheeps- timmerdijk, Sas en Vissersdijk hebben meegedaan. Andere leden van deze families hebben 's Zondags in verschillende straten van de stad eh in 's Heer Lauwendorp en Zuidhoek mensen in veiligheid gebracht. "Toen de siren loeidestond op de hoek van' de Rijksstraatweg en bij de- Vissersdijk het water al gelijk met de vloedplanken. Kort daarna brak de nieuwe muur aan de overkant van Gerrit Geluk, de smid, terwijl- de oude muur en de vloeiplanken bleven staan. Bij de fam. M. Groenleer kwam water in- huis door de voordeur, maar. dat liep de Zuidhoek in. Ook door het pad naast hun huis kwam water. Een half uur later kwamen er al mensen uit dè Zuidhoek vluch ten. Legemate en Kloet hadden hun'vee al op de Molenberg gebracht, terwijl zij bij de fam. Groenleer voor het huis een wagen met uien zetten. Roskam was bij Legemate naar boyen gevlucht. Toen om onge veer half 4 de dijk van de Zuidhoek doorbrak, kwam het water'bij de heer Groenleer door-de achterdeur. In huis ontstond hierdoor enige schade. Het duurde vrij lang, eer, de Zuidhoek was volgelopen. Tegen de muur van de houtloods kwam 1.90 m. water, maar de muur hield stand. P.G, v.d. Maas en zijn zuster zaten op het. dak. De gehele Rijksstraat weg stond blank. Joh. Uijl van de Rijksstraatv/eg is dè Zuidhoek ingefietst en heeft daar bij de landbouwer van- Dienst, die niet thuis was, de paar den en koeien losgesneden en de dijk opgejaagd. Op de terugweg heeft Roskam, die per tractor was gevlucht, hem opgepikt. 's Middags kwam het water achter de huizen op de Rijksstraatweg hoger dan 's morgens. De smid G» Geluk reed met een auto Duiveland in, maar is onderweg blijven steken. Bij de hoek Rijksstraatweg-Platteweg en' omgeving heeft wel 2 m. water .gestaan. De koeien- van\de landbouwer J.W. v.d. Velde zijn daar allemaal verdronken. Het pad naast G's huis was behoorlijk stuk en ook het wegdek had veel geleden. Kleine jongens hebben voor de smede rij van G. Geluk met zand en plankjes de straat nog wat gerepareerd en stenen in de gaten gegooid, dit hielp werkelijk nog enigszins in het belang van het verkeer. De heer L. Simmers was Zaterdagavond met zijn vrouw in de Verre- nieuwstraat op visite geweest en keerde tegen 1 uur huiswaarts. Hij kon niet meer thuiskomen over de Oude Haven, .zodat hij de weg nam door 't Korte Groendal en 't Karsteil. Daar is hij over de vloed planken geklommen en langs de muren over een smal paadje gelopen, soms gedeeltelijk door het water heen. Aan 't eind van de Nieuwe Ha ven moest hij weer over een vloeiplank en vervolgens over de brug, (die nog droog was) en de Molenberg naar huis. Even daarna stond het water al op de brug en hoog'tegen de vloedplanken aan op de hoek. Dhr. Simmers heeft nog een poosje met zijn buurman Onderwee-gs e.a. op de Molenberg gestaan. Het watep stroomde door de houtloods en sloeg ook over de vloedplanken,-die soms heen en weer wiebelden, doch niet ■braken. Een kwartier na het "breken van de muur aan het Karsteil, be zweek echter ook de muur naast deze vloedplanken, waarna het water met kracht de Rijksstraatweg opstroomde. Door hard te lopen, soms tot hun middel door het water heen, konden de heren Simmers en Onderweegs nog- thuis komen. Toen S, zijn voordeur opende, kwam er heel wat water naar binnen.- Hij heeft gauw de" deur op slot gedaan, aan de binnenkant er een wasplank tegen gezet, vervolgens de loper en kleedjes uit de gang en enige zakken daar weer tegen gelegd. Toen is hij daar op gaan staan en, zich boven aan de deurpost vasthoudende, kon hij met zijn voeten de plank tegenhouden. Wel een uur of 3 heeft hij zo gehangen en gestaan, maar hij had ten minste dit resultaat, dat er maar weinig water binnen kwam, Yt/at er nog doorsijpelde, schepten zijn vrouw en jongens zoveel mogelijk weg. Om wat licht erbij te hebben (d,e electr. stroom was uitgevallen) hebben zij een brandend petroleumstel op een stoel in de gang gezet. De zoon van buurman Vos kwam langs de achterdeur ook eens kijken en verteldedat zij klei hadden gesmeerd, Simmers had nog een emmer kleigrond van de kerstboom er staan, dus gebruikte hij die, om te gen de kieren van de deur te smeren, wat goed hielp. Het water beperkte zich bij hem in huis tot gang en kelder.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 54