clens hun vlucht van de boerderij waren verdronken. zie ook blz. Met 2 bootjes zijn toen de Schotten en enige anderen, onder wie Jan Vermeule het Gouweveer ingevaren, langs het tramdijkje, het huis van K, v.d. Stolpe, door een gat in de Buigendijk, ook stokken als riemen gebruikend. S.L. Schot-Eentier, Jan Schot Wzn.Jan Schot "Pin"Henk Schot BWzn. en Jan Vermeule belandden bij de boerde rij van de bekende dijkgraaf-landbouwer Job Koopman Czn. Van diens woning was de voorgevel ingestort. Drie vrouwen en 3 mannen zaten boven in de schuur. Eerst werden de vrouwen en de oudste zoon in veiligheid gebracht, want Job Koopman zei tegen de redders;"Eerst mijn oudste zoon redden, want die moet later op de boerderij". Koop man zelf en zijn andere zoon kwamen later aan de beurt. De andere ploeg, W,K, Schot Czn., Jan Schot Jaczn.Jan Schot 2, Chris Schot en Simon Schot Wzn. heeft 8 kindertjes van het gezin Kik (gem.Nieuwerkerk) die in hun pyamaatjes. boven zaten, in veiligheid kunnen brengen. De ouders waren bij het naar boven brengen van de 2 laatste kinderen met deze verdronken, doordat de ladder wegspoel de (Het huis had geen vaste trap). De geredde kinderen, waaronder een baby, werden in jassen en dekens gewikkeld, in de boot gezet, die tegen de wind i*1? langs de bomen van een boomgaard naar de vaste wal werd getrokken. Cor v.d. Hoek heeft hen,.samen met Jan Vermeule op een tractor met aanhangwagen naar het Burgerweeshuis gebracht, waar ze omstreeks half 9 aankwamen en liefderijk werden opgenomen. De voorploeg was intussen voor de wind richting Groene Dijk gevaren en kwam zo weer in het Gouweveer, waar eerst de families L.C.Bolijn- Geluk en van Mourik (6 personen) werden gered. Vóór de wind werd het "bootje op de terugweg naar een gat in dé Groene Dijk gedreven, waar een verval van 3 m. was, daar de Vierhannenpolder bezig was, vol te lopen. Met de 11 mensen (5 redders en 6 geredden) sloeg het vaartuig je naar heneden, maar gelukkig viel het recht en werd niets geraakt, zodat het goed afliep. Alleen van voren ha'd het wat water geschept. Ov. wonderbaarlijke wijze zijn deze 11 mensen aan de dood ontsnapt. De geredden werden naar de Groene Dijk gebracht. Vervolgens werd de fam. de Vlieger afgehaald, die op een stuk dijk zat, daarna de fa milies van Damme (Diepegat), die met hun negenen eerst niet meewil- den en Verhoek. Een bahy werd, in een deken gewikkeld, voor in de boot gelegd. Laatstgenoemden werden nog wel juist op'tijd gered, want dezelfde dag, dat zij eruit gehaald waren, stortten hun huizen in. Met deze geredden werd een zeer moeilijke tocht gemaakt, want er werd 6 uren gedqap over een afstand van een 3'00 m. Driemaal moest water uit de hoot worden geschept. Er stond veel'wind, zodat zij bijna op de zeedijk terecht kwamen. Twee uren lang hebben zij de boot langs de dijk bij de dijkbaas van Ouwerkerk moeten trekken naar de Stenen dijk toe, wat een zwaar karwei was. Onderweg kreeg J.Schot BWzn. een inzinking door de emoties en oververmoeidheid.Met hulp van Koopman en C. v.d. Hoek werd hij op een brancard door het gat van de dijk bij het diepe Gat tot op de straatweg gebracht en toen per auto naar de Corneliastichting vervoerd. Daar moest hij een dag of 4 blij ven. Ook de andere mensen.uit de boot hadden het-zwaar te verduren. Eten en drinken was er niet aan boord en uitgeput en hongerig kwamen zij in het donker thuis. Toen Willem Schot later een der geredden sprak, zei hij tegen dezes"Voor geen millioen doe ik het nog eens", 's Zondags tegen 5 uur 's avonds is er een motorvlet uitgevaren, vanuit de Oude Haven. Op Mtsiatief van de aannemer L. v.d. Heuvel(woon- ark "Jenneke") werd deze door de hij hem in dienst zijnde dragline machinist van Veen op gang gebracht. Behalve deze beide heren voeren mee;S,L.Schot-Eentier, B.W.Schot-rV.d. Wekken en Chris Schot (welke laatste pas een moeilijke tocht achter de rug had, zie -deze blz. bo venaan). Halverwege de haven, kreeg de motor een defect, maar ze kon den toch verder. Bij. de "Eerste hout" aangekomen, zijn ze terugge keerd, omdat ze niets konden doen. Hun plan, de Vierhannenpolder in te varen, mislukte, omdat ze geen gat in de dijk vonden, om doorheen te komen. Toch zijn ze nog op de "hoek .van Ouwerkerk" geweest' en zelfs op de dijk. Simon Schot heeft daar hard op een hoorn geblazen, maar dijkbaas v.d. Linde, die nog in zijn huis was, heeft niets daar van gehoord, door het gebruis van het water en de harde wind. De man nen zagen van alles de polder uitstromen en op de Schelde stond "flink zee". In het donker kwamen zij de haven weer binnen varen en kwamen bijna terecht in een gat van de Havendijk, daar er toen wel 52

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 53