51 uit. In de kamers kwam het niet, doordat alle gezinsleden met be zems' paraat waren, om het weg te vegen. Toch heeft S, nog een plank gezet. Om ruim half 6 's morgens was hij al op het Sas, waar Corn, v.d. Hoek en Simon Schot-Rentier al met een tractor van v.d. Hoek een bootje de. oprit hadden afgetrokken, om -daarm-ee: het reddingswerk te beginnen.' Schipper W..K. Schot Czn. (hoek Sas) is' de 'gehele Zaterdagnacht niet naar bed geweest. Vóór de sirene ging, had hij al water in huis uit Duiveland. De kelder heeft 8 dagen vol 'gestaan,-wat "veel ongemak ver oorzaakte, doordat er talrijke bussen olie in geborgen waren. Schot is de hele Zondag met redden bezig geweest en kwam 's avonds in het donker, nat., moe en uitgeput thuis, hij had die dag nagenoeg geen eten gehad-.- Ook zijn zoon Huib heeft zich -die 'dag, vooral in de stad zelf, zeer verdienstelijk gemaakt met helpen en redden. Hun overburen,- de fam. J.A, ten Haaf-Hanse hebben de sirene niet ge hoord. Bovengenoemde W.K.Schot en zijn' zóón Huib hebben bij hen toen aan de deur geklopt terwijl zij hun armen vol kippen hadden, die zij achter hun huis '(waar al water, tegenaan stond) hadden opgevangen. Vijf minuten later kwamen de eerste vluchtelingen al naa.r de fam.ten Haaf toes de -fam. Berrevoets met 10 kinderen, fam. Wiltenburg, Jan Schot met kinderen, o.a. een baby, totaal 35 personen. Direct hebben zij de kachel aangemaakt en hen zo goed mogelijk verzorgd. De meesten vertrokken die dag"'weer, maar 's avonds"kwamen er weer 11 anderen. Het water kwam bij hen tot aan' de stoep, maar niet in huis. Aan de achterzijde was het veel erger door het water uit Schouwen, 's Zon dagsmiddags om "5 uur, stond de hele boomgaard blank. De bedrijfsscha de is bij hen dan ook aanzienlijk. Ook de fam. S.L, Schot-Rentier van het Sas (kleine Zelkeweg) heeft de sirene goed gehoord. Volgens hen was het toen kwart voor 3. Om -2 uur liep er al water over de' straat, terwijl een kwartier later het dijkje achter hun huis doorbrak. Eerst stond het water 4 stenen, later 7 stenen hoog"tegen het huis. Even nadat de sirene ophield, ging het water zakken (waarschijnlijk door een of andere doorbraak). In huis hebben zij maar heel weinig water gehad. Bij 'het horen; van dé sirene'ging Schot, die dadelijk aan een dijkdoorbraak dacht, naar de Rijksstraatweg kijken, waar hij al gauw zag, dat de landbouwer Jac.Kloet M.Ozn, (hoek Platteweg) heel"gevaarlijk zat. Allen bevonden zich op een soort zoldertje (een grote zolder heeft hun huis niet). Schot heeft toen met zijn neef Simon Schot W.zn. een ijzeren boot, die achter het huis van zijn vader, de oude C.J. Schot Vissersdijk) lag, opgehaald. Zij probeerden die over "de straat te trekken, maar dit lukte pas me-t behulp van tractor van C.'v.d. Boek Scheepstimmer- dijk). Schot zelf stapte een keer mis en ging .kopje onder. Toen de boot in het -wat-er lag, bleken er geen riemen te zijn. De bemanning, ■bestaande uit S.L.Schot- Czn. S. Schot Wzn. Jan Schot Jzn.v.d. Hou ten, en Kees -Schot BWzn. besloot toch uit ie varen en i.p.v. riemen maar stokken te gebruiken. Niemand van hen had laarzen aan. Het woei vrij hard en er-stond een sterke stroom, maar toch konden zij de schuur van boer J.W, v,.d. Velde bereiken. Langs heggen e.d. kwamen ze zo- bij Kloets huis-, Waar de- boot ongeveer' voor het bovenste raam kwam te liggen. Nadat een gat in het rieten dak was geslagen, kon den zij het gehele gezin'van 9 personen daardoor halen, in de boot nemen.-en aan de dijk brengen, waarna zij bij' S.L. Schot voorlopig werden ondergebracht. Bij deze redding 'hs'd C. Schot BWzn. een ruit ingeslagen, waardoor hij vrij ernstig'aan een pols was gewond. Hij ging dadelijk over de Scheepstimmerdijk naar een dokter, kwam nota ris Heering tegen, die hem bij dr.- Vogelaar (Oude Haven) bracht, (zie ook blz. 42). S.L, Schot sprak toen zijn neef Jan Schot Wzn. die met Henk-Schot BWzn. in een bootje P.G, v.d. Maas en zijn zuster (Rijksstraatweg) en de fam'. Kloet (le wegje) e.a. al in veiligheid had gebracht. Anderen o.a. Chris -Schot hadden de families W. Cas- hoek-Roskam, W. ten'Haaf, die noodseinen had gegeven, H. Volkeri e.a. al uit de Platteweg gehaald. Laatstgenoemden kwamen bij W.K. Schot (Sas) in h-uis. Simon Schot-Rent.ier voer toen na'ar de Bobbe'ldi'jk, waar de landbouwer B„ den Boer uit- de Zuidhoek (D-573') en zijn zoon ieder op een eilandje te midden van het water stonden. Beiden werden eraf gehaald en op. het droge gebracht. Den Boer vertelde, dat zijn vrouw en schoonvader, Cornelia De Ruijtey (40 jaar) 'en Cor'nelis de Ruijter (83 jaar), tij-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 52