50 40 cm. water was gekomen. Met moeite heeft hij zijn huis nog kunnen "bereiken, hij moest over verschillende heiningen klimmen, om achter zijn huis te komen. Hij heeft toen zijn zieke buurvrouw Pannekoek langs de achterzijde van het huis bij hem binnen gehaald. Buiten heeft het water bij hem een eindje tegen het raam aangestaan, maar in huis heeft hij maar enkele druppels gehad. Be straat was flink ka pot, Schot heeft er nog planken ingezet en overgelegd. Aan het begin van de Scheepstimmerdijk was een gat voor de woning van L. Geluk, terwijl de stoep van deze woning door het water was opgelicht. Nadat het water zijn hoogste punt bereikt had, ging het ook snel weer zak ken. Diverse vaten lagen over de straat verspreid en ook in het gat. Toen de straat droog was, ging Schot eens op het Sas kijken, waar hij zich al gauw voegde bij de redders, die al in actie waren. De heer en mevr. Ir.C.Koning-Bloemendaal hebben om ruim half 3 de sirene gehoord, huns inziens op de juiste tijd. Er liep toen al heel wat water over de straat. Ir. Koning is de eerste uren op de Scheepstimmerdijk gebleven. Hij was pas tegen 1 uur thuisgekomen en had toen gezien, dat het water op de Oude Haven al halverwege op de straat stond, zodat hij de toestand niet mooi inzag. Toch had hij, na de sirene, nog geen idee van doorbraken. Het water kwam snel op zetten en op enige plaatsen sloeg de "waterval" geulen en gaten in de straat. Voor het huis van Pannekoek kwam een groot gat van plm. 7 m. diepte. Het was daar moeilijk lopen, want men moest over een smal randje. In dit gat werd echter veel water opgevangen. Bij de fam. Koning liep het water over de zijkanten van de tuin het land op. Het kwam niet in huis. Om 4 uur kreeg dhr.K. een telefoontje van dijkbaas v.d. Linde van de Vierbannenpolderdat er naast de sluis een gat was geslagen. Om half 9 belde dhr. J. Klompe uit Serooskerke, voorzitter van het "Waterschap Schouwen" op, om mee te delen, dat hij een gat vermoedde bij de haven Schelphoek en dat hij zelf ge vaar begon te lopen met zijn varkens. Een poosje, nadat het licht was geworden, zo tegen 9 uur, ging Ir. Koning de stad in. In een auto, bestuurd door opzichter T.B.v.d. Straaten, wilden zij Duiveland inrijden, met als doel Bruinisse en Zijpe. Zij konden echter niet verder komen, dan de Stenen Dijk, waar na zij omkeerden en via de Blokweg naar Brouwershaven reden, (zie ook blz.35)» Na plm. 2 uren waren zij terug. De auto is later op de dijk bij de Vijfrninutenweg gezet, waar hij maanden lang hoog en droog heeft gestaan. Later is hij daar opgehaald en naar Zierikzee gebracht. Zoals ook op blz. 36 vermeld staat, hebben de heren vervolgens op het stadhuis met B, en W, gesproken en gewaarschuwd voor water uit Schouwen en niet van de havenzijde. Tegen 11 uur is Ir. Koning weer huiswaarts gekeerd. Hij kreeg de indruk, dat het 's Zondags overdag harder waaide dan 's Zaterdags overdag en in de nacht. Hun tuinhuis je werd 's Zondags opgenomen, vloog door de lucht en sloeg tegen een vlaggestok kapot. Er kwamen 's morgens al gauw mensen naar hen toe, die langs de achterzijde het huis binnen kwamen. Sommigen zijn 's Zon dags nog naar huis teruggekeerd, anderen hebben 1 of meer nachten in hun huis geslapen. 's Zondagsmiddags belde dr. van Hoorn Mevr. Koning op, met het verzoek, vrouwen en meisjes bijeen te roepen voor hulpverlening in 'de Chr.Geref.Kerk, waar toen al veel vluchtelingen zaten. Mevr. K. spoedde zich direct daarheen en trof in de kerk vele gezinnen met ba- bies aan. De beschikbare leden van de U.V.V. en hun echtgenoten heb ben daar flink geholpen. De voeding werd goed gekookt en dag en nacht werd in ploegen gewerkt, met aflossing om de 2 uren. Een gelukkige omstandigheid was, dat de voor de ontheemden opgehaalde goederen nog aanwezig waren. Deze konden nu gebruikt worden voor de eerste hulp. Het was niet de bedoeling a&i de mensen lang in de kerk te houden, want het was er koud en er was slechts een kaarsenverlichting. Toch is de kerk nog een week als vluchtelingencentrum gebruikt. Mw. K. is als bestuurslid van de U.V.V. nog geruime tijd op verschillend gebied (o.a. de kledinguitdeling) actief geweest en Ir. K. vanzelf sprekend als ingenieur van de Prov. Waterstaat niet minder. Achter hun huis heeft nog geruime tijd veel water gestaan. Schipper Jan Schot Jac.zn.-v.d. Houten was door zijn buurman, boer Corn. v.d. Hoek, al vrij vroeg "opgeklopt". Toen de sirene ging was hij dan ook al lang en breed op. Het water liep toen al over de straat, kwam bij hem al gauw de voordeur in en vloeide de achterdeur

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 51