49 wat verderop gelegen huis van "bakker B.11. v. Strien. Dit dak ligt ech ter 4 m. hoger, zodat het een hele klim was, om er te komen. Nadat Berrevoets, als eerste, erop was geklommen, heeft hij een soort pad gemaakt, door plm. 40 dakpannen in de goot te leggen. Hij ging ver volgens naar "beneden en hielp bakker Schiettekatte op het hoge dak, waarna deze dë 2 vrouwen en de 3 kinderen (de gezinnen dus van Ber- revoets en Schiettekatte) van hem aanpakte. Na 10 minuten zaten deze, in dekens gepakt, op het dak van de woning van B.M. v.Strien op redding te wachten. Lang duurde dat ge lukkig niet, want boven het geloei van de storm en het bruisende wa ter uit, hoorden ze spoedig een stem vragen;"Is daar iemand?" Berre- voets"heeft zich toen met v.Strien (want die wal het, die geroepen had) in verbinding gesteld en langs enkele platte daken bereikten allen goed en wel een kamer, die wel droog was, maar waar het water -g- m. onder stond, te oordelen naar hei geborrel onder de vloer. Toen ze daar een kwartiertje zaten, moest Berrevoets als Rode Kruis- helper optreden, want mw. Schiettekatte kreeg een zenuwshock, terwijl haar ene been ging opzetten en alle kleuren van de regenboog ging vertonen, als gevolg van de val door het dak. Na een uurtje was zij echter weer wat opgeknapt. Zij hoorden toen, dat het water ging zak ken, maar om 8 uur konden zij pas in de straat komen met geleende laarzen aan. Allen gingen toen naar eigen huis om droge kousen en sokken aan te trekken, wat hard nodig was. Vervolgens ging het gezin B, naar familie in de Pieterselie straatwaar alles in orde werd be vonden. 's Zondags hebben zij nog een en ander uit hun huis kunnen halen. De schade beneden was geweldig groot, veel was er totaal ver nield of weggedreven, 's Maandags is B, als Rode Kruiscolonnist gaan werken in de Chr.ULO School, waar ziekenhuis en Rode Kruispost waren gevestigd en waar hij nog verscheidene maanden gewerkt heeft. Ook op de Scheepstimmerdijk en het SAS heeft water in de huizen geetaan, hoewel de. schade hier nogal meeviel. Reeds orn half 1 waren de' meeste bewoners al gewaarschuwd door de politie. De familie A. Vermeule-Krijger geloofden eerst niet,'dat „de si rene 'om het water loeide, maar toen de heer des huizes--ging kijken, zag hij "tot zijn schrik het water al op -de straat staan. De zoon Jan ging naar de Gasfabriek, om een zak met klei te halen. Op de 'te rugweg kon hij niet langs de voorzijde (dus over de Scheepstimmerdijk) hun huis bereiken, maar nog wel achterlangs. Het water stond bij zijn thuiskomst al tegen de stoep. Ze hebben toen de vloedplan'ken voor het huis met klei besmeerd. Tegen half 4 kwam het water echter door de vloedplanken heen. Er moesten dus planken bovenop gezet en ook planken voor de ramen geslagen worden. Dit alles, werd weer aangesmeerd met klei. Zij zijn steeds beneden gebleven. Tegen een uur of vi'jf ging het water zakken. Zo gauw hij kon, is Jan eens buiten gaan kijken. Het huis van Pannekoek stond op instorten. De buren hebben het met' stenen en balken zoveel mogelijk gestut. Daarna is Jan .naar het Sas gegaan, rnet enige anderen heeft hij een boot uit het water ge haald, waarna direct met het redden, van mensen in de Platteweg, Gou- weveer, e.o, werd begonnen. Schipper Chris Schot werd ook 1s nachts om half 1 gewaarschuwd door de politie. Naar buiten kijkend zag hij, dat'het water in de haven hoog stond. Dit had hij al wel verwacht, daar er om 11 uur, toen het laag water moest zijn, juist heel veel stond. Hij zette gauw de vloedplank voor de deur (in 20 jaar had hij dit niet behoe ven te doen, maar nu leek hem dit noodzakelijk) en het water' kwam hard opzetten. Hij nam de 2 deuren uit zijn kabinet, waarmee hij zijn eigen vloedplank en die van.zijn buurman'verhoogdeVerder heeft hij nog de ramen aangesmeerd en aan de overkant zakken zand gegooid. Het water sloeg over demuur heen. Schot ging naar de tuin .om zijn kippen in veiligheid te brengén. Daarna trachtte hij het politie bureau op te bellen, wat evenwel, niet meer gelukte. Toen.heeft hij de fiets gepalet en is over de (toen nog droog staande) Grachtweg naar het politiebureau gereden. In de Nobelstraat zag hij al behoor lijk veel water, Via. de Verr.enieuwstraat bereikte hij het politie bureau. Daar hadden ze juist Nieuwerkerk opgebeld, om.te trachten, mensen in Zierikzee te krijgen voor de hulpverlening (men leefde in de veronderstelling, dat in Nieuwerkerk niets gebeurd was)maar Schot wist niet, of ze nog gehoor hebben gekregen. Hij ging terug1 naar huis en merkte daarbij, dat er inmiddels op de Granhtweg plm.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 50