gezeten. Beneden gekomen, schrokken zij van de chaos en de vernieling en. Het zware hakblok' bleek de 8 mm. dikke ruiten te hebben stukge slagen, waarna het ,was weggedreven. Later werd het teruggevonden in de Regenbaogstraat (padje) ,- met de poot finaal eraf geslagen. De ;pakk,en vet- dreven door de straat, de- prijslijst werd later op de stoep van kapper Phernambucg (hoek Witte Eijestraat-Fonteijne) te ruggevonden. Een tafelkleed bleef hangen tegen een hek en later vie- -len een flesje bier en enige pakjes Royco-kippensoep uit een lamp. Voor de 'patates-friteszaak van C.A. v.Beveren was een groot gat in de straat geslagen, dat Dinsdags d.a.v. vol grond werd gereden en 'gedicht. De fam. Simmers vertrok al gauw naar hun dochter en schoon zoon in de Verrenieuwstraatmaar niet, dan na die Zondag in huis nog zoveel mogelijk opgeruimd te hebben. Daar de deur van de koel cel door een zwaar blok was stukgestotenheeft dhr. S. het aanwe zige vlees in de Hem gebracht. Toen ze s avonds hoorden, dat er water uit.Schouwen in de P.D. de Vosstraat, het Rode Dorp, enz. kwam zijn ze om 10 uur met laarzen aan de fam. Joh. Schouls uit eerstge noemde straat wezen ophalen. Daar was het een v/are "Exodus", van vele mensen op blote voeten, met opgestroopte broeken enz„(zie ook blz.32). Na de fa. Schouls in "Concordia" te hebben gebracht, zijn zij naar "De Nijverheid" op de Dam getrokken. Ook de andere zijstraat van de Oude teven, Het Korte Groendal heeft veel water gehad. Toen het gemeenteraadslid, de heer P.D.Ver- strate (café "De Bierhal"), na het horen van de sirene naar buiten keek, zag hij het water al over de vloedplanken het Kraanplein, op- stromen, Ook brak bijna direct daarop de muur op het Kraanplein, waardoor het water met geweldige kracht en veel lawaai tegen de ge vel van zijn woning sloeg, In een oogwenk stond er bij hem 1.25 m« water binnen, zodat dhr. en mevr. Verstrate snel naar boven moesten. Om 3.20 uur ging het licht uit. Van de achterzijde van het huis hoor den zij verschillende malen om hulp roepen. Om 5 uur ging het water snel zakken, zodat zij toen naar beneden konden komen. In café en vergaderzaal zag het er vreselijk uit. In de gevel was over de gehe- - Ie-'breedte een gat van 2 m. geslagen, 's-Zondags zijn ze nog zoveel mogelijk aan het opruimen geweest. Ook' de fam. M.C. Nolet-Peute heeft benauwde ogenblikken door gemaaktaangezien daar eveneens veel water in'huis kwam. Toen ze bezig waren, huisraad in veiligheid .te brengen, is de dochter Matty door het water uit de gang de tuin ingeslagen. Ze wist zich drijven de te houden en daar ze goed kan zwemmen, heeft ze noodgedwongen wat rondgezwommen. Doordat het water ging stijgen, kon zij zich aan een platje optrekken en zo in veiligheid worden gebracht. De familie heeft geruime tijd boven gezeten en kreeg veel schade in huis.. Ook aan de overzijde van de straat, in het lage gedeelte, heb ben de bewoners in angst gezeten, daar het water hier buitengewoon snel kwam opzetten. Het oude hoekhuis, voorheen bewoond door Wouter van As, is aan het water-, ten offer gevallen, nadat het door de van het Karsteil afkomende vrachtwagen was geramd, (zie blz.20 en 2l). De fam. A.A. Berrevoets (man, vrouw en dochtertje) werd gewekt door de sirene. Dadelijk zijn man en vrouw begonnen, zoveel mogelijk dingen naar boven te brengen, o.a. licht, petroleumstel, eten, drin-p ken,- enz. Zij zagen het water eerst van het Kraanplein en later van het Karsteil-St.Domusstraat en Lange Groendal komen. Het water kwam met zo'n vaart, dat het al gauw op zolder.-stond. Berrevoets was hier door geheel van streek, 't was--of zijn hersenen niet meer werkten, want overal hoorde hij instortingen en gekraak» Hij vreesde, dat het ook bij hem zou mislopen en ging tussen vrouw en kind op een bed zitten, niet anders- denkend, dan dat voor hen het einde was gekomen. Op een gegeven ogenblik hoorde hij zijn buurvrouw, mw.R. Schiette- katte-Quaak roepen en gillens"Help, help, straks vallen wij van het .dak". Ineens werd" hij weer helder en beval zijn vrouw met het kind ook naar het dak-te gaan .-Na hen daarbij geholpen te hebben en hen v-an dekens en melk te hebben voorzien, is Berrevoets zelf naar zijn buren Schiettekatte 'gegaan, die gevaarlijk na-ast'het ingesorte hoek huis zaten. Hip nam de leiding én gaf diverse aanwijzingen voor het klimmen- over de daken. Mw. Schiettekatte 'viel met het 'jongste kind in haar armen nog door een gat in het -dak, waaruit ze met moeite bevrijd kon wo-rden. Het doel'van hun tocht over de daken was het

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 49