47 eens buiten gaan kijken, want het was nog te donker, om binnenshuis aan de slag te gaan. In de kolder van zijn huis was het water blijven staan. De heer v.d.D. zag, toen'hij buiten kwam, de klapbrug buiten de Zuidhavenpoort open staan en heeft die met de heren J.Schot (ha venmeester) en L. v.d. Heuvel (aannemer)- omlaag kunnen krijgen. Het was toen nog vrij donker. Hij heeft ook eens een kijkje genomen op de Molenberg, waar het druk was en waar hij o.a. hoorde, dat de vrouw en 2 dochters van dhr. D.J. Kloet uit de Zuidhoek op het dak zaten. Dhr. v.d.D. begaf zich dadelijk naar 't politiebureau om lieden te charteren, die een grote boot konden roeien, om mensen te redden. Op het politiebureau trof hij alleen wethouder du Croo aan, die 'ook niet wist, wat te doen. De aanwezige boten waren op drift, zodat'men er niet bij kon komen. hn]<rele uren later was er een kleinere boot be schikbaar. Ook waren er mensen genoeg, maar de meesten wilden niet met dit vaartuigje mee. Alleen enige schippers, als de Schotten, durf den het aan. Dhr. v.d.D. kreeg al gauw mensen in huis, o.a. uit de polders. Sommigen zijn weken lang bij hem gebleven. Tegen de middag -zag dhr. v.d.D. in zijn tuin iets bewegen. Het bleek, dat een der ponny's van de 'groentenhandelaar Joh. \7iliemse in een denneboom hing. Het duurde 3 kwartier, eer hij het dier, dat aan een poot gewond was, over het puin heen in veiligheid had ge bracht. (zie ook blz. 18) Ook in het kantoor van de Inspectie der Belastingen (hoek Nieuwe Haven) heeft flink water gestaan. Er' werd daar ook veel schade aan gericht. Leden van het personeel zijn zo gauw mogelijk begonnen, ver schillende dingen te bergen en te drogen. Verscheidenen van hen heb ben enkele dagen op hc-t stadhuis geholpen en zodoende het daar heer sende personeelstekort aangevuld. Zoals te verwachten was, heeft het water ook de bewoners van het Vi-sslop veel last veroorzaakt. Mej. T.C. Fotappel, die een sigarenhandel beneden aan d'e straat drijft, hoek St. Domusstraat, werd gewekt door de sirene, "'"oen ze zich gekleed had, zag ze-, dat de hoek van de straat de volle laag kreeg, daar v-an 3 kanten het water aanstroomde en geweldige draai kolken vormde. Het water stroomde meteen al door het gehele beneden huis, allerlei dingen uit winkel, kamers en keuken medevoerend. Er ontstond bij haar nog een begin v-an brand, door een blaker, maar dat was gauw geblust. Mej. Fotappel vluchtte naar hoven. Haar neef, Her man Wilbrink, uit de Korte St. Janstraat, kwam (daar zij alleenwonend is) al gauw bij haar kijken en heeft flink geholpen verschillende dingen naar boven te brengen. Hij moest dat in hoofdzaak alleen doen, want zijn tante was nogal overstuur en dacht meer aan haar haarspel den, die beneden lagen, dan aan het geld uit de winkel. Het huis schudde af- en toe als een boot. In totaal heeft het water wel enkele meters hoog in huis gestaan. Herman Wilbrink kon dan ook pas s mor gens, toen het water gezakt was, huiswaarts keren. Ook het gemeenteraadslid, dhr. J.G.L. Simmers werd gewekt door de sirene. Hij keek direct door het raam, want aangezien hij de ra dioberichten van 11 uur gehoerd had', dacht hij dadelijk aan hoog water. Zijn zoon uit de Nieuwe Boogerdstraat kwam' al gauw laarzen halen en kon nog op het nippertje thuiskomen. De heer Simmers en zijn zoon Kees gingen direct -graszoden tegen de deuren duwen, maar het hielp niet veel, want snel kwam het water van 2 kanten Het Vi's- slop instromen. De brievenbus liep vol en de deur van het pad vloog weg, waardoor het water, dat over de huisjes in de -St. Domusstraat heensloeg, ook van achteren kwam. Een en ander ging -gepaard met een geweldig lawaai. Vooral aan de. voorzijde kwam het water in grote golven opzetten, ruiten, deuren en muren vernielend en de straat op verscheidene plaatsen openwoelend. oen het licht uitsloeg, werd het helemaal 'misère. De zoon Kees, die druk meehielp verschillende dingen uit -d& voorkamer in veiligheid te brengen, verdween plotseling in een keldertje en moest daar aan zijn hoofd uitgetrokken worden. Toen allen zo snel mogelijk naar boven. Het water acntervolgdö hen gauw, want in een ogenblik stond het op de bovenste traptrede, zodat allen naar de zolder moesten. Toen ze een uur daar zaten, hoorden ze van verschillende kanten schreeuwen. De .wed, van Almenkerk—Eleinepier hebben ze- in'haar. nood wel een uur achtereen horen gill an. (zie over haar redding blz. 9) Totdat het licht begon te wórden heeft de fam. Simmers boven

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 48