bovengenoemde registers .per auto naar de gasfabriek gebracht, om ge droogd te worden. Ze waren pas ingebonden, maar dit moest opnieuw gebeuren. Merkwaardig was het, dat aan de oudste inkt niets mankeer de, maar die uit de jaren 1930 tot 1945 en 4e rode inkt was helemaal uitgewist. De concierge, dhr. A.H, Ratelband was zo actief geweest, om- stoelen, schrijfmachines e.d. op lessenaars te plaatsen, waardoor veel materiaal behouden kon worden, 's Zondags kwam daar niemand, want de ontvanger-griffier, de heer A.G. Hartog zat ten huize van de heer P. v.d. Maas rondom in het water en kon die dag niet buiten komen. De caféhouder K.J. v.,d. Goot uit het "Wapen van Duyvelant" op do hoek Kraanplein/Korte Groendal sloot om 12 uur, zoals gewoonlijk zijn zaak. Hij zag toen, dat het water van de Oude Haven al op do kant stond. Hij had echter vertrouwen in de vloedplanken en ging rus tig naar bed. Tegen kwart voor 3 hoorde hij gestommel aan de achter deur in het Ko.rte Groendal en, beneden gekomen, zag hij daar P. Ver- meirssen, M.C. Jonker en Jac.W. Roskam, die hem waarschuwden voor het water. Het was toen al zover, dat het water over de straten liep. Dhr. v.d. G. heeft gauw diverse caféstoelen op het biljart gezet en een en ander opgeruimd. Intussen hoorde hij schreeuwen aan de achter deur. Dit bleken Jan Bakker uit de St. Domusstraat met vrouw en twee kinderen te zijn, die tegen de stroom kwamen inlopen en die hij in huis heeft gehaald (zie ook blz.23-). V.d. Goot kreeg' van twee kan ten water in huis. In de keuken aan het Korte Groendal steeg het tot lp- m.in het pakhuis tot 2 m. Toen het water gezakt was, is hij di rect naar de Weststraat gegaan, waar toen ook bijna geen water meer stond. Daarna is hij thuis dadelijk de boel gaan schoonmaken met water uit de kelder. Van die Zondag af heeft hij verscheidene dagen met de driewieler van bakker A.Hage (Poststraat) gereden.'s Zondags voerde hij daarmee hout aan voor de kistdam op het Kraanplein. De advocaat, Mr. K.A. Keuning,. was tegen 1 uur s nachts pas thuisgekomen en kon maar net over de stoepen lopend, zijn woning be reiken. De vloedplank stond al voor de deur. Hij is die gauw met klei gaan aansmeren, maar toch kwam er nog water onderdoor. Ook via de achterzijde kwam er water in huis. De huiskamer bleef echter droog. Zijn vrouw en hij hebben nog verschillende dingen naar boven kunnen brengen. Om kwart over 6 was het water uit het huis, waarna zij nog een poos zijn gaan slapen, 's Zondags is Mr.K. de stad nog even inge- weest en heeft verder in huis gewerkt. De Heer L. Uijl had s nachts om half 1 al water 'op de stoep. Daarna kwam het waker snel opzetten en ste-eg spoedig tot meer dan1 1 m. hoogte in huis. Beneden spoelde alles weg. Omstreeks 3.50 uur ging het electrisch licht uit. Toen de muur op 't Kraanplein be zweek, ging het water een stuk zakken en omstreekshalf 5 n°g meer. Om half 7 stond er echter nog volop water op de Nieuwe Haven en in de zijstraten. Daar ging het water pas tegen een uur of 8 snel zak ken, De heer Uijl kreeg' al gauw werk als begrafenisondernemer i.v.m-r de slachtoffers. Het gemeenteraadslid, de heer J.W. v.d. Doel, was voor het horen van de sirene de tuin al ingegaan om te zien, hoe hoog het water stond. Het was toen al gelijk met de vloedplankenzodat hij vreesde, dat het. mis zou lopen. Na het politiebureau opgebeld te hebben, ging dhr. v.d, D. naar boven. Er stond toen al wat water in de kelder en vrij spoedig daarna stond het op de stoep, waar het ook onder door vloei de, Plotseling klonk een geweldig" lawaai en het bleek, dat de muur voor het Karsteil omviel. oen ging de sirene. Hij probeerde op te bellen, maar dat ging niet. Met laarzen aan ging hij de kelder in, maar na het breken van de Karsteilmuur stond ineens: zijn tuin vol water en stroomde het van dè achterkant het huis binnen. De muur tus sen de tuinen van hem en de 'fam, P.A. G.v. Dijk brak door. De 'heer van Dijk werd totaal verrast door het snel instromendewater en verdronk bijna. Van de voorzijde kwam er niet zo heel veel water in deze hui zen, maar van de achterzijde zoveel te meer. In de voorkamer bij dhr. v.d.Doel stond 30 cm. water, maar in de huiskamer is het wel tot 1.30 m. en elders in huis tot 2.20 m0 gekomen. Ook de gang-kwam vol te staan. Omstreeks half 5 gin£ het-water in huis zakken, een geweldige chaos achterlatend. De bureaux, he,sten, schrijfmachines, enz. hadden onder water gestaan. De,..brandkast' was vol modder en water. Vele papie ren waren weggespoeld. Hen het enigszins te doen 'was, is dhr. v.d.D.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 47