45 met o..a. politiemannen erop daarheen varen, (zie blz. 10). Een fan tastisch gezicht was het,- dat de straatlantaarns bleven branden. Het electrisch 'licht is korte tijd bij hem uitgevallen, later -op de dag had hij weer stroom. Zo gauw hij kon is dhr. de Moor de stad inge gaan, eerst' richting' Karnemelksvaart-Varreruarkt-Wevershoek. Op de Varremarkt stond weinig of geen water, in de P.D, de Vosstraat wat meer en op de Karnemelksvaart flink wat. Op en bij de Nieuwe Haven stonden mensen en kinderen uit de zijstraten. Hij heeft nog door natte en verstijfde kinderen van ouders of redders aangepakt. s Zondagsmiddags heeft dhr. de M. aan de bekistingen voor de straten, bij'de gasfabriek, enz. gewerkt.- Ah spoedig kwamen er men sen in zijn huis, 's middags en 's avonds waren het er 20, 's Maan dagsmorgens 49' (23 kinderen en 26 volwassenen), van wie er 25 boven en 24'beneden sliepen. Het kantoor en de1zolder stonden vol bedden. De heer- B.J;.. -d'e Jonge, garagehouder'enz. werd- wakker door de sirene en ging snel buiten kijken. De opzichters L.H.A. de Jonge" en E. Ornee kwamen op hem af' en vroegen, -of zij de burgemeester en de heer Argelo in hotel Smalheer mochten opbellen. Ze kregen toen nog contact. Het water stroomde al over de Oude Haven. Zo kwam het ook al gauw de winkel binnen, waar het 1 m. hoog heeft gestaan. Van de achterkant kwam nog meer binnen, dan van de voorkant. Hij, zij-n vrouw en zijn dochters hebben, door 't water heen wadend, verschillende artikelen in veiligheid gebracht. Tegen 3 uur hoorde zijn dochter Willy de instorting van het Vrijpoortje, toen zij in de winkel be zig was. Kort daarop, moesten allen naar boven. Van de achterzijde uit de richting St. Domusstraat kwamen mensen het huis binnen vluch ten. Vanuit de bovenverdieping zagen zij allerlei dingen voorbij drijven, vooral veel vaten. Tegen half 7 zijn zij naar beneden ge gaan en een half uur later over de stoepen naar buiten. In de St. Jacobsstraatwaar de garage en de werkplaats staat, konden ze niet komen, daar vó'or het huis van W.J. v.d. Maas een gat van 5 m° diep te in de straat was geslagen. Ook achter het huis van de fam. de Jonge was het moeilijk lopen, tot 10 uur 's morgens. In de garage en werkplaats konden zij met laarzen aan komen. De auto's stonden alle plm, 1 m. in het water, één auto stond steil overeind, de ande ren waren geheel omgedraaid. Het was er een hopeloze chaos. In de St. Jacobsstraat was ook een muur 'omgevallen, 's Zondags heeft de fam. de J. binnenshuis kleden en zeilen op geraapt, Van de inboedel hebben zij bijna, niets kunnen redden, De sigarenhandelaar D.C. Viergever op de hoek v-an het Kraan plein was laat opgeweest, daar hij 's Zaterdagsavonds visite had ge had. Tegen*half 3 ging 4ij eens buiten kijken en zag hij, dat het water al hoog tegen de vloedplanken opstond. Hij deed nog gauw wat klei voor de voordeur, maar kreeg toch water in de winkel (plm.1 m. en in de kamer. Nadat de sifene was gegaan, zag hij de muur op 't Kraanplein doorbreken. 0'ok hoorde hij de geweldige, klap van 'het instorten van het Vrijpoortje. Later hoorde hij' enige kleinere klap pen. Nadat het water steeds hoger was gekomen, ging.'het'na 5 uur snel zakken. Het monument, op, het Kraar.ploin en de fontein in het Havenpark kwamen nog juist even boven het water uit. Intussen hadden zijn kinderen allerlei dingen van beneden naar boven gebracht. Geruime tijd hebben ze boven gezeten en zagen o.a. de zusters van de Corneliastichting boven op de hoge stoep staan.- Deze moesten echter ook gauw naar binnen. 's Zondags heeft Viergever zijn zwager Kees v. Tiggelhoven (die in zijn huis aan de Bagijnestraat veel water heeft gehad) 'ge holpen spullen uit huis te vervoeren. De fam. V. is die dag echter naar de schoonouders, de fam. v. Tiggelhoven op de Lammermarkt, getrokken. Daar zaten zij evenwel ook niet al te best, want 's Maan- dagsmorgens, tegen 6 uur kwam daar vanaf de achterzijde van het huis ook water binnen. De bedstede kreeg daar zelfs water, maar familie en vluchtelingen konden veilig boven komen. Dinsdags keerden de Viergevers we.er naar hun eigen huis terug. In het gebouw van het Waterschap "Schouwen" heeft ruim 1.30 m. water gestaan. Ook de kluis was helemaal onder water gekomen. Daar in lagen alle bevolkingsregisters van de gemeente van het jaar 1797 af. (Alleen de persoonskaarten worden op het stadhuis bewaard). Bij opening bleek de kluis een chaos van papieren te bevatten, maar op Pinsdag 3 Februari kon zij leeg worden gehaald, 's Woensdags zijn

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 46