43 De gepensionneerd'e majoor der Rijkspolitie M. Haverhoek werd gewekt door de sirene. Zijn vrouw keek naar "buiten, maar zag niets bijzonders. Zij constateerde alleen, dat het hard waaide. Zij ging weer naar bed, maar de sirene klonk opnieuw, waarna dhr. H. zelf eens op de bovenvocrkamer ging kijken. Hij zag toen op straat en op het Havenplein al flink wat water staan, dat vrij snel kwam opzetten. Het muurtje voor sociëteit "Concordia" stond al gauw onder water en bij hem kwam het water tegen de vensterbank. Zij konden nog een en ander boven brengen, maar docr de plinten heen, kwam al gauw wat water in de voorkamer. Toen de achterdeur opensprong stroomde het weer even snel weg, als het gekomen was. Daar het licht uitging en er dus niets meer gedaan kon worden, zijn dhr. en mevr.H, nog een poos naar bed gegaan, 's Zondagsmorgenstoen het licht was, bleek het water weg, maar er lag veel slijk en modder. Zij begonnen alras met schoonmaken en opruimen en 's middags was het huis droog. Na ge geten te hebben, ging dhr.'H. de stad in om te trachten, zich voor de gemeenschap verdienstelijk te maken. Hij is op het politiebureau geweest en verder'bijna overal in de stad, waar hij komen kon. Adju dant-korpschef van Ast vroeg aan de heer Haverhoek het werk v:an ,.a- gent N.J. Schults over te nemen. Deze reed met bakker Jac. Verwijs uit de Meelstraat in diens auto door de stad om materiaal en voedsel voor de mensen in de opvangcentra., enz. bij de winkeliers op te ha len. De adjudant had. veel te weinig mensen en wilde daarom dhr. Ha verhoek erbij inschakelen. Deze meende echter hiervoor te moete.n be danken. Hij is ook nog in het voormalige Post- en Distributiekan toor in de Meelstraat geweest, waar de Voeclselcommissie onder presi dium van de heer G.J, Wilbrink Sr. zetelde en waar een drukke, ver warde toestand heerste. Wilbrink raadde dhr, Haverhoek af om Schults' werk over te nemen en daar Schults zelf het ook wilde blijven doen, waren alle partijen tevreden. Uit het kantoor komende, ontmoette dhr, H. mevrouw Koning-Bloemendaaldie hem vertelde, dat er in de Grote Kerk toezicht nodig was. Dit was meer een kolfje naar 's heren Haverhoeks hand en met rasse schreden spoedde hij zich daarheen. Binnenkomende zag hij, dat het er rustig was, hoewel er verscheidene vluchtelingen waren. Onder de preekstoel stond een toonbank, waar aan dames eten en drinken uitdeelden, wat echter niet heel geregeld ging. De heer H. gaf de mensen de raad om in de banken te gaan zit ten en koffie en brood bij zich te' laten brengen. In de consistorie kamer, die als keuken was ingericht, waren meisjes aan het brood snijden. Ook daar is hij geregeld opgetreden. De heer A.J. Meijering van de Oude Haven was ook in de kerk, 's Avonds is dhr. H» thuis ge bleven, maar vele dagen daarna, heeft hij nog hard gewerkt. De heer G.J, de Graag, exploitant van Sociëteit Café-Restaurant "Concordia" heeft Zaterdagavond laat nog met .de heren Jac. v.d. .Valk en Jos, Volkeri in een auto rondgereden. Om ongeveer half 1 zijn zij bij verschillende vloedplanken weèen kijken, die toen al geplaatst waren. Tegen 1 uur stond het water gelijk met de planken,en zij-vrees den, dat het er gauw overheen zou komen. De heer v.d. Valk.wilde d.e suiker in zijn pakhuizen in Venkelstraat en St. Domus.straat naar bo ven hebben, zodat zij toen ïe'den van zijn personeel zijn gaan- op trommelen. De heer de Graag heeft in het pakhuis St. Domusstraat geholpen de suiker hoger te zetten, maar ze konden de balen niet op de zolder krijgen. Toen hij de sirene hoorde, keek hij naar buiten waar hij het water al aardig hoog in.de straat.zag staan. Snel trok hij zijn jas aan en trachtte in het Visslop te komen, maar dit-ge lukte hem niet, waarna hij terugkeerde, richting St. Jacobsstraat Daar zag hij ook al water op de Oude Haven staan. Toch zetteteij door en vaak'tot aan zijn middel door het water wadend, kon hij "Concordia" bereiken. Vanaf de Appelmarkt heeft hij uitgekeken en na 10 a 15 minuten zag hij "In de Witte Swaen" en het Vrijpoortje instorten, waarna hij om hulp hoorde roepen. Toen de heer de" Graag naar buiten kwam, zag hij enkele politiemannen en de aannemer C.J. Schot en onderling werd besloten op de Appelmarkt een 'vlot in el kaar te zetten van aangevoerde planken en balken, om te trachten, bij het Vrijpoortje te konen. Het is al eerder beschreven (zie blz. 9), hoe dit alles gegaan is. Het water .stroomde snel de Mol af. In "Con cordia" heeft gedurende c'a. 2 uren .ongeveer 4- m. water gestaan. De stoelen dreven door de zalen. In de, achterzaal was de schade vrij groot. Nadat het 'water verdwenen was, zijn ze direct hard aan het

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 44