42 stond vol watery dus werden deze in de ontvangkamer getracht. Later werden nog verscheidene omgekomenen "binnengebracht. Ce- hele dag stroomde het vluchtelingen, die ook in de naaischool werden ondergebracht. Zodoende zat het huis vol verkleumden en daklo zen. T0en het water 's morgens ging zakken, hebben de zusters de gro te keuken lee'ggeschept, 's Middags was daar al warme soep gereed. Er.was nl. Butagas en olie. De verlichting geschiedde met behulp van kaarsen. Verschillende meisjes en dames uit de stad hebben prachtig geholpen, ook bij de vele zieken, die in het huis waren. Daar de lift niet werkte, moest alles, zoals kleren en warme kruiken langs de trappen naar boven worden gebracht. Ook de volgende dagen kwamen er talrijke vluchtelingen, die gastvrij onderdak vonden en werd het huis een soort doorgangshuisdoch hierover later meer. Toen dokter Vogelaar en zijn vrouw om ruim half 3 de sirene hoorden, waren zij al lang beneden. Ze waren om kwart-voor 2 nl. toe vallig wakker geworden en zagen buiten al heel wat water vloeien. Ze hebben gauw de loper opgerold en verschillende dingen naar boven gebracht. Het water kwam de gang instromen, maar vloeide -door naar achter het huis. Zodoende kwam het in huis niet hoog te staan. Om plm. 4 uur belde de dokter het postkantoor op, doch daar scheen men van niets te weten. Om 6 uur heeft de dokter Kees Schot van de Scheepstimmerdijk behandeld, die al uitgeweest was om te redden en met een hand door een ruit bij landbouwer Jac. Kloet (hoek Platte- weg) had geslagen. Notaris Heering was hem op de Scheepstimmerdijk tegengekomen en had hem bij de dokter gebracht. Daar bij de dokter geen ramen of deuren open waren en er niet gebeld kon worden, bij gebrek aan electrische stroom, hebben ze met een hamer de grendel van de deur opengeslagen. .Nadat zij weer vertrokken waren, zijn dok ter en mevrouw beneden een en ander gaa.n schoon maken. Om half 10 werd de dokter opgebeld vanuit het politiebureau en men verzocht hem daarheen te komen. Hij deed zulks en is de gehele Zondag in ac tie gebleven. Hij heeft meegewerkt aan de opsporing van vermisten, invaliden uit hun huizen laten halen en slachtoffers naar de Corne- liastichting laten vervoeren. In het politiebureau heeft hij in de kamer van adjudant-korpschef van Ast gezeten. Ook zuster Goudswaard zat op het bureau en liet een hele stapel noodverbanden aanrukken. Dokter V. is af en toe nog even thuis geweest. In zijn huis kwamen de families P. Eiff ('s Heer Lauwendorp)de Vlieger, Stols ('t Vrije) Ds. Y.J. Tiemersma ('t Vrije), later G.H., Rosink (Blgkweg) en L. D. Padmos (Oude weg). Het gemeenteraadslid, de heer A.J. van Leeuwen, was al enige, tijd buiten, toen de sirene ging. Hij -heeft de muur op het Kraan plein zien breken en enkelê mensen in de buurt geholpen met hun vloed planken en het in veiligheid stellen van verschillende dingen» Het water kwam toen nl. over de Oude Haven snel aanzetten. In het huis van mevr. Krepel-Romeijn (naast het zijne) hook het sterk naar gas. Het bleek dat de: slang van een gaskraantje was afgeslagen, waardoor gas kon ontsnappen. Mevrouw Krepel was al enigszins versuft en zat op de trap, toen de heer L» binnenkwam. Deze heeft de kraan afgeslo ten en haar verder geholpen. In deze huizen kwam plm. 1 m. water. Bij de fam. v.L. is in de gang, keuken en bijkeuken alles Weggespoeld. Achter het huis stortten een muur en een schuurtje in. In de achter tuin was een groot gat geslagen. In de voorkamer kwam het water niet zo hoog. Tegen 6 uur ging het wegvloeien, 's Zondags is de heer van Leeuwen met vele anderen op de Balie aan het grondgraven' geweest voor de aanleg van nooddammen en versterkingen voor verschillende straten. Verder heeft hij in huis helpen opruimen en schoonmaken. In het kantoor van de Rotterdamse Bank heeft plm, 30 cm. water gestaan, maar niet lang, daar het vrij gauw doorstroomde. De kluis stond onder water, maar de schade viel over 't algemeen nogal mee, De heer F. Hansma-heeft in zijn keuken, die achter in het huis ligt, veel water gehad, evenals in de tuin, Hij heeft nog hard moeten lopen, toen hij in de tuin was, om veilig in huis^ te komen. Van een brandje in de kelder bij c,e fa. J. Labzowski door kort sluiting, is reeds eerder melding gemaakt. Agent van politie J.Fluijt is daa,r met een brandwagent je heen geweest, maar behoef de niet in actie te komen'zie blz. 10) Ook het instorten van bet pand "In de- Witte Swaen" en het Vrij- poortje is al uitvoerig gemeld, (zie blz.4 en blz.9).

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 43