41 Ook op de OUDE HAVEN en het HAVENPLEIN heeft flink wat water gestaan, dat van verschillende kanten kwam stromen en vloeien. Voor al toen' de müür op het Kraanpiein "brak, kwam er een grote hoeveel heid aanzetten. Notaris P. Heering is Zaterdagavond niet naar bed gegaan. Om 11 uur had hij de vloedplanken al voor zijn huis laten zetten, daar hij een ramp voorzag, gezien het toen al hoge water en de harde wind. Notaris H. kreeg plm. 40 cm. water in huis, dat door de zijdeur weg liep. Daardoor had hij in huis niet veel schade. Verder heeft in zijn kelder ook water gestaan Om ongeveer 6 uur 's morgens kon hij zijn' huis verlaten en is hij de Scheepstimmerdijk eens opgegaan. Na die ene keer heeft hij in huis geen water meer gehad. Kapelaan P. de Haan werd gewekt door de sirene, maar wist eerst niet, wat er aan de hand was. De heer pastoor waarschuwde hem, dat er wel iets ergs'gebeurd zou zijn. Naar buiten kijkend zag de kape laan de muur achter het monument op het Kraanplein op instorten staan. Het water stroomde Sard, maar de eerste indruk was niet zo erg ver ontrustend. Hierbij dient men te bedenken, dat de kapelaan (die af komstig is uit de kop van Noord-Holland) niets gewend was van water, dijkdoorbraken enz. Op een gegeven moment zaten de bewoners van'de pastorie practisch gevangen. Het Mosselstraatje was zwaar beschadigd en diep uitgehold en ook onder de pastorie was iets weggeslagen. In huis kwam geen water, maar in de kelders wel. Toen de kapelaan een en ander uit de kelder wilde halen, schrok hij van het koude water. Het licht ging ook al gauw uit. Tegen half 7 heeft de kapelaan zich aangekleed en is hij naar buiten gegaan, waar hij een groepje' jongens tegenkwam, die hem een en ander vertelden. De kapelaa.11 ging vervolgens naar de Corneliastichting, waar hij een H.Mis heeft opgedragen met een predikatie van 5 Wóórden. Na de moeder Overste en de zusters ge vraagd te hebben, het huis voor iedere vluchteling open te stellen, ging Z.EHrw. de stad in, richting St. Domusstraat, waar nog water stond. Op het politiebureau kreeg hij een paar laarzeB, waarna, hij in verschillende straten is geweest, mensen uit huizen heeft helpen halen en ook enkele sla.ch.toffers (in de Lange St. Janstraat) heeft gevonden. Z.Eerw. zal dat zijn leven lang niet vergeten. Hij is zich ook aan de ziekenzorg gaan wijden en is Zondag nog verscheidene malen op het politiebureau geweest. Hij kreeg geweldig respect voor het corps'en ook voor de reservepolitiedaar allen hun kalmte wisten te bewaren ondanks de enorme drukte en de grote verwarring op die dag en daar zij geweldig veel werk van allerlei aard hebben verzet. Zij hebben geregeld, wat er te- regelen viel, deden wat ze konden doen en bleken volkomen voor hun taak berekend, fiet vervoer van zieken uit ondergelopen huizen, geschiedde ook vlot, waarbij de hiervoor gewaarschuwde politiemannen ook zeer actief waren. Bij controle bleek steeds, Stat de- zieken snel vervoerd waren. In dit' verband verdienen ook de Rode Kruismannen alle lof. De kapelaan heeft ook getracht een reddingploeg te formeren voor mensen buiten de stad en in de dorpen en omgeving', wat echter niet gelukte daar de verschillende' schippers SI spoedig uitgerukt waren. Pasdoor Jv Dekker was 's Zondags veel in' de Corneliastichting, waar hij mensen bezocht en vluchtelingen ontving. De Moeder Overste en de zusters'van de Corneliastichting hebben ook de sirene gehoerd en zijn meteen' opgestaan. Zij dachten aan brand, maar konden in de omtrek niets van vuur ontdekken. Allen gingen toen weer terug in bed, Waarna de nachtzuster meldde, dat zij buiten in de straat water zag. Toen zijn de zusters., na. zich vlug aangekleed te -hebben, naar beneden gegaan om te trachten, de aanwezige Voorra den in -veiligheid te brengen, wat evenwel niet gelukte. Naar schat ting stond er beneden ca. 1.10 m» water. De schoorsteen bleek ge sprongen, waarna kolendamp binnenkwam en alles steenkoud in huis werd. Weldra kwamen de eerste vluchtelingen zich meld'en, wat grote moeilijkheden opleverde, 'door te weinig voorraad van verschillende artikelen-, geen licht, geen verwarming en niet voldoende drinkwater. Onder de vluchtelingen Waren ook de naaste buren en de fam. Ver munt -(zie blz.40). De oude mevr. Vermunt-Leidekker viel bij het binnen komen neer. (Tijdens haar' evacuatie is zij overleden). Allen veerden van droge kleren en een bed voorzien. Kapelaan de Haan klauterde door het raam naar binnen en droeg tegen half 8 een korte H.Mis op. Toen waren ook de eerste' slachtoffers al binnen gebracht. Het lijkenhuis

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 42