40 Ook de bejaarde dames Henning en Stols moesten gedragen worden. Het "vervoer ging buitengewoon lastig, doordat de straat zo heel erg kapot was. He heer van Sluis nam zijn vrouw en kinderen op zijn rug en droeg ze zo weg. He oude heer Davidse liep aan de hand van Ton de Wit over een smal plankje het voortuintje en de straat uit. He heer A.J. Bavidse heeft veèl met bedden gesjouwd. He fam. Antheunisse (t/o de Ambachtsschool) die benauwde uron gehad hebben, zwaaiden met een witte vlag. Zij werden 's Maandags per vlot (van een aanplakbord gemaakt) met diverse dingen erbij, uit het huis gehaald door enkele brandweerlieden en de havenmeester Jan Schot. Heze hadden een bootje, dat zij op een wagen van "Zeelandia" naar het Jannewekken brachten en dan te water lieten. Mej. Balebout wilde eerst niet mee, maar moest later toch afgehaald worden. Met dit bootje zijn ook verschillende gezinnen uit het 'Jannewekken, o.a, uit de Landbouwhuishoudschool en uit de Touwbaan afgehaald. Op de Touwbaan wilden eerst de gezinnen Brand en Stouten niet mee. Ondanks de vele schade, die de meeste bewoners hadden geleden, was de stemming in het Vrije buitengewoon goed en men was onderling zeer behulpzaam voor elkander, terwijl de meesten hun zin voor hu mor wisten te bewaren. In cle huizen heeft gemiddeld 1.20 m. en in de tuinen gemiddeld 2.50 m. water gestaan, s Zondagsmorgens hing er geruime tijd een zware gaslucht. In het 's HEER ARENDSSLOP, de SINT J00STMEET, de H0GEM0LENST'RAAT en de PAARDENSTRAAT heeft ook veel water gestaan. Agent van politie A. Pipping (Sint Joostmeet) trachtte, na de sirene gehoord te hebben, naar het politiebureau te komen, maar kon, wadende door het water, niet verder clan het Kraanplein komen. Door dat de vloedplank in cle Mosselstraat brak, had hij al gauw aardig wat water in zijn huis. Hij kon nog verschillende dingen boven brengen, maar moest daar blijven, tot het water ging zakken. Tegen 6 uur kon hij op het politiebureau komen. J.M. Mabelis heeft Zaterdagnacht plm. 13 cm. water in huis ge had. 's Zondagsmiddags kwam er meer. Vele bewoners van de Sint Joostmeet (ook zijn gezin) hebben in "Parklust" bij cle fam. cle Vries gezeten. Bij de heer W. Giljamse heeft 20 «m. water in huis gestaan. He tuinder J.P. Vermunt was 's morgens vroeg tegen 3 uur met zijn gezin het huis ontvlucht, allen "begaven zich op blote voeten naar de Corneliastichting. Ook zijn oude moeder was erbij. Een der zoontjes van Vermunt had een stapel kerkboeken onder cle arm. In de loop van Zondagmorgen konden ze weer in huis, waar ze nog verschil lende dingen boven konden brengen. Spoedig zijn ze echter geëvacu eerd, Vermunt had ook veel schade aan zijn boomgaard "De Mossel boomgaard" en aan zijn land aan de Touwbaan, Agent van politie S.C. Busé (ïïogemolenstraat) had geen dienst wegens een ongeval en werd om ruim half drie gewekt door de sirene. Hij dacht eerst aan een grote brand in het stadhuis, waardoor de sirene kortsluiting maakte en bleef loeien. Toen hij uit bed was, zag hij het water in grote golven uit het" Mosselstraatjé komen aan spoelen. Het gezin J.F. Vermunt kwam langs hun huis op weg naar cle Cor neliastichting. Vermunt riep tot Busés"Weverz.allemaal". Busé kleedde zich snel aan om naar het politiebureau te gaan. In de Paar denstraat moest hij echter terugkeren, daar het water steeds hoger steeg en geweldig kolkte. Hij nam zijn gezin snel mee naar boven. Om ca. kwa.rt voor 5 zaë Hij, dat het wat ging zakken. Het water had plm. 80.cm. tegen de R.K. kerk gestaan, waardóór de kerkstoep onder stond. Om plm. 5 uur 'EariS Hij naar het bureau. Later heeft er ook in zijn huis nog vaak water gestaan, zodat hij veel Is kwijtgeraakt. Ook hij heeft met zijn gezin in "Parklust" gezeten, waar ze vanaf de bovenverdieping maar steeds een "grote watervlakte voor zich zagen, 's Nachts ging Busé géregeld de stand van het water controle ren. Mevr. N. Schipper-Berrevoets (van de StJoostmeetis door het voortdurende gezicht van het water, geheel overstuur geraakt en moest weggevoerd worden, In de WANDELING hebben de families Staal en de Bel geen water in huis gehad. He heer J.J. van Malland aldaar plm. 20 cm.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 41