de Beurs zag hij. al water-. Hij kon niet'verder komen .dan de winkel van de fa. J. Labzov/ski (A-330) wegens, het hoge- water. Toen-snel door het Vrijpoortje naar huis en de voordeur afgesloten^ Zij ho-orclen met een grote klap het pand "In de Witte Swaen" Instortenwaarna het wa ter snel door de straat kwam stromen. Wonder boven wónder hielden de hekken voor de tuintjes het. Na enige dingen boven in. veiligheid te hebben gebracht, moesten zij zelf ook boven blijven.. Er dreven--aller lei dingen voorbij, o.a. olievaten en andere voorwerpen^ die buiten een hels lawaai veroorzaakten (door het tegen elkaar of tegen de hui zen-aanslaan), Verschillende vaten braken open, zodat in vele: huizen olie door brievenbussen en onder deuren door naar binnen kwam stromen, Achter het huis dreef van alles, hoofdzakelijk hout van de fa. Gebr, van Velthoven, dat voor de uitbreiding van de Ambachtsschool aldaar opgestapeld lag. Omstreeks 6 uur ging het water flink zakken en kon fam. v.d. K. naar beneden komen. Daar had vrij veel water gestaan- en verschillende dingen waren nat en aan het drijven".gegaan, In de straat was het een chaos! Grote gaten waren erin geslagen. De zandstenen ornamenten van "In de Witte Swaen" lagen bij de- Geref pastorie met brokken fundering er nog aan. Stenen van het Vrijpoortje vaten, flessen, pakken stro, hout en uien lagen overal verspreid. Er stond ook water in de gaten, dat door de olie er vies uitzag. Ondanks de ellende moesten zij toch nog. lachen, toen dhr. A.J„ Ver sprille van de Touwbaan- In z'n onderbroek door de straat kwas» De heer v.d. He is de stad nog Ingeweest, o.a» bij zijn pa troon, notaris J.J„ v.d. Ende gaan kijken, waar hij met bedden ge sjouwd heeft voor de plm. 20 mensen, die daar in huis waren, Met da messchoenen aan heeft hij brood gehaald, 's Avonds tegen 6 uur kwam er water van de andere kant, nl, uit Schouwen, dat heel wat hoger' kwam, dan het water van 's morgens. Bij de fam, Davidse aan de overzijde hebben de oude heer J. Da- vidse, de huishoudster Mej. A„ de Wit en haar 'zoon Anton' de sirene- gehoord, De zoon, dhr. A,J, Davidse hoorde niets. De-ze, werd echteer ras gewekt, waarna hij onmiddellijk zoet water 'liet putten en -boven brengen, zomede andere spullen, w.o, een olielamp, 's Zondags konden zij zodoende verscheidene buren van drinkwater voorzien,. Allen .heb ben nog geruime tijd boven gezeten. Het water stroomde bij hen op een hoogte van plm, 50 cm, langs de voorgevel. Door roosters en door de gang stroomde het hun tuin in, vele dingen meevoerend» De voorka mer konden zij droog houden. De achterkamer was i.ets Kat. Bij het zakken van het water hebben ze om 6 uur 's morgens het wat'er en de slijk zo veel mogelijk verwijderd. Tot hun grote verwondering was de kachel blijven branden. Na wat gegeten en de- boel wat opgeruimd te hebben, zijn zij de. stad ingegaan.. De heer A.J, Davidse is nog op zijn kantoor ("Waterschap Schouwen") wezen kijken. Daar 'had.- de kluis helemaal onder water gestaan» Ook zijn zij nog in "Havenoord" geweest, vanwaar" zij Mej, Johanna Berrevoets mee naar hun huis heb ben genomen, Verschillende buren spraken .zi.j, waarvan, de heren J.P. Overbeeke en E, Goudzwaard nog water verwachtten uit de richting Schouwen» Verder heeft de fam. D, nog een poosje bij de' kachel geslapen. Toen de oude heer D, eens achte-'r het huis ging kijken, zag hij eens klaps water op de plaats staan. Ze hebben toen gauw de stoelen boven gebracht. Het water steeg-snel in huis, zodat ze. verder niet veel meer hebben kunnen redden. De gehele avond en nacht; hebben zij boven doorgebracht. Dhr. David.se Jr. ging af- en t.oe door de koude heen de stand van het water eens opnemen. De hele avond steeg.-het -maar' lang zaam en om plm, half 11 ging het zakken, waarna het' op dezelfde hoog te bleef staan. Ze brachten een- angstige' nacht door en sliepen maar weinig, 's Maandagsmorgens konden zij het huis niet uit., Gelukkig was de heer L, van Sluis Han de overzijde zeer actief., Want die voorzag vele buurtbewoners van brood en levensmiddelen» k Mevrouw A, Donker-Anthe-unisse was erg van' streek, Toen het doenbaar was, begon de evacuatievan "de' tuin van Zie- rikzee". wat een heel karwei was. Men maakte veel gebruik van. het Ned.Herv.Verenigingsgebouw en het Gemeentelijk badhuis, om., de straat uit te komen, De bijna 90-jarige. J. van Ballegoij-en werd door enige Eode Kruismannen per brancard weggehaald. Hij was nog goedsmoeds en maakte diverse grapjes» De oude heer G.C.Wansink werd op een-stoel de straat uitgedragen

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 40