2 In deze rampnacht zijn dan ook nóg vele bewijzen van hulpvaar digheid en mensenliefde, doch ook van moed en onverschrokkenheid ge toond. Zo moesten enkele gezinnen, die aan het einde van de Hoofd poortstraat woonden, waar enige huizen instortten (wat de 72-jarige Jan Johannes Ringelberg op C.633 het leven kostte) een tocht over Verscheidene daken maken om het veilige Bolwerk te kunnen bereiken. Zo ook een gezin uit het Korte Groendal. In de Venkelstraat werd een gezin met6 kinderen op het nippertje gered, toen de keuken in elkaar, zakte op het moment, dat de kinderen nog op bed lagen. Door een zolderraam zijn deze naar een buurman toe gegooid. Toen allen het huis uit waren, stortte dit in. „Met 19 mensen-hebben zij daar uren op een plat dak gezeten, koud en doornat. Ook zijn er mensen geweest, diezwemmende hun leven hebben moeten redden. In verschei dene. particuliere- woningen in het droog gebleven gedeelte van de stad, maar ook op het Bolwerk, bij de molenaar H. van Dijke en in de molen, op de Molenberg bij de familie B. van Vessem, later in de morgen ook in de Corneliastichting, enkelen in het stadhuis en in het politiebureau (waar spoedig een hulppost van het Roode Kruis werd gevestigd) werden vluchtelingen liefderijk ontvangen. Later werden de meesten naar verschillende inderhaast ingerichte vluehte- lingencentra (Chr.Geref.Kerk, Leger des Heilagebouw, Weeshuis, Chr. U,L,0.school, R..K,ParochieschoolNaaischool en Kleuterschool, Open bare U.L.0.school) overgebracht. Zoals reeds gemeld woei er die nach-t een N.W. tot N.N.W,storm, maar de Zierikzeese vissers vertelden, dat het ook op de .Oosterschel- de de dagen tevoren niet pluis was geweest. Dat het echter op een ramp zou uitlopen had niemand voorzien, al zagen Zaterdagavond ve len het niet mooi in, te meer daar het Zondagmorgen 5 uub springtij zou zijn. Verscheidene inwoners hadden hun wekker op half 3, 3 uur, half 4? of 4 uur gezet. De schaapherder Jan Ringelberg uit de Verre- nieuwstraat was zelfs gekleed naar bed gegaan. Zaterdag 31 Januari was het water 's Middags ook al flink hoog. Te ongeveer 4 uur stond het op de Oude Haven al tot de boompjes-, halverwege de straat, op de Nieuwe Haven om kwart voor 5 °P de stoe pen en op de Vissersdijk tegen de stoepen en pakhuizen. Voor de straten werden dan-ook de. vloedplanken gezet en ook vo le bewoners van bovengenoemde straten- hadden te ca. half 4 de plan ken al voor hun woning gezet. De meesten hebben die;- zelfs laten staan. Voor de grotestraten werden ca. 6 uur de planken weggehaald, maar ze moesten later weer geplaatst worden, (om kwart voor 1 's nachts waren alle juist op tijd weer gezet), Havenmeester J. Schot, moest 's middags ook al flink in actie komen om de.woonschepen en de -arken in de Oude Haven af te duwen en vast te leggen en -een op de wa-1 geslagen woon'schip vlot te. brengen, wat hij met de hulp van een ploeg gemeentewerklieden heeft gedaan. Om 16 uur 52 was het vloed, doch het water ging toen maar lang zaam zakken, terwijl de wind nog toenam. In de stad merkte men over t algemeen niet zo heel veel van de wind, maar in de buitenwijken wel. Enige' stormschade is, er dan ook nog wel geweest. Bij de landbouwer P. Boer in de Regenboogstraat stond een muur op instorten, die gevaar opleverde. Enige leden van de brandweer o.l.v. commandant C. Berrevoets hebben m.m.v. agent van politie H.J. Berrevoets deze omvergehaald. Ook waren brandweer commandant en agent Berrevoets om ruim 10 uur nog naar een brandje in de Mestput achter de Engelse kade geweest. Met een auto van de Nat.Reserve, die haast niet tegen de storm opkon, zijn ze er gekomen en hand aan hand ging het verder naar de Mestput, waar ze de brand hebben uitgeslagen. In de Blokweg was een grote boom omgewaaid. Van verschillende huizen daar waren pannen afgewaaid, evenals Van enkele huizen op de Grachtweg. Bij de familie Dubois woei,en de ruiten eruit. Bij de Chr.Nat.School was een populier omgewaaid en op het schooldak terechtgekomen. De opzichter van de Centrale Dienst, L.H.-A. de Jonge was per motorfiets uit Rotterdam gekomen .en kop haast niet tegen de storm optornen. Soms reed hij maar 7 km. per uur. P. Steutel Jzn. was met de knecht Chr.M.Papeveld naar Zijpe gereden om aan de' R.T.M. boot te werken, ondanks de storm. Om 10 uur arriveerden ze bij de "Grevelingen"maar ze durfden er niet op te blijven, omdat de boot zo te keer ging. Om 1 uur 's nachts keerden ze dan ook terug.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 3