38 terwijl de kinderen vervolgens aan de beurt kwamen. Daar het Vrije behoorlijk droog was, leverde het lopen daar geen moeilijkheden op. Intussen was de brandweer begonnen met vlotten de mensen weg te halen. De fam. Mulder vond gastvrij onderdak bij de fam. P.- van Beveren in het stadhuis. Ookde andere bewoners van de Touwbaan hebben-veel water in hun huizen gehad en veel schade 'aan hun inboedel geleden. Allen hebben boven gezeten. Kort nadat de sirene geloeid had, kwam er door het Jannewekken al water in de tuin van Ds. J.P. van Boon "Schouwenoord"") tot op 4 m. afstand van het huis. Ook het loopbruggetje aan de Touwbaan stond gauw onder water. Het Jannewekken en het zg. "lange pad" lie pen vanuit het Vrije onder. Toen de familie 's Zondagsavonds ca. half 7 zat te eten, liep de kelder vol water en kwam er ook water onder de vloeren, vooral via de riolen. Allen zijn naar boven gegaan. s Maandagsmorgens plm. 7 uur, stond er nog ongeveer 1 m. water in huis. Des middags zijn allen het (toen droge) huis uitgehaald door brandweerlieden Joh. Ochtman en Jac. Sinke, die met een bootje de tuin invoeren. 'Ook het VRIJE en zijn bewoners hebben veel schade en last van het water gehad. Het is hier met geweldige kracht ingestroomd van af de: "Oude Haven. Door die grote kracht zijn het-hoekhuis "In de Witte Swaen" en het Vrijpoortje ingestort, waarna als het ware een vloed.golf naar beneden kwam. In de straat werden enorme gaten gesla gen en links en rechts vlogen stenen en zand tegen en in de huizen. De heer J.P. Overbeeke, opzichter van de Provinciale Waterstaat, had niet gedacht, dat er zoveel water zou komen. Hij was, na een moeilijke reis, 's Zaterdagsavonds plm. 10 uur met de Provinciale boot uit Katse Veer aangekomen. Op de peilschaal aan het Luitje con stateerde hij een abnormaal hog© waterstand voor ebtij. Daarom ver wachtte hij bij het hoog water van 5 uur Zondagmprgen ook veel water. Niettemin ging hij nog naar een verjaarspartijtje op de Oude Haven en kwam om 0.15 uur thuis. Om 1 uur ging hij eens op de Nieuwe Haven kijken, waar het flink woei en het water bijna tegen de 2e vloed plank aanstond. Thuisgekomen ging hij naar bed, maar toen hij door de sirene gewekt werd, dacht hij'direct aan een dijkdoorbraak. Hij ging vrouw en kinderen roepen en vloog half aangekleed naar beneden. Daar hoorde hij, dat er vloedplanken stuk waren. Spoedig zag de heer 0. het water het Vrijpoortje door stromen, wat verbazend hard ging. Direct heeft dhr. Overbeeke opzichters van polders e.d. opgebeld om adviezen te geven, maar al spoedig viel de telefoon uit. De familie heeft geruime tijd boven moeten verblijven. Toen het water ging zak ken, is hij 's morgens de schade beneden eens gaan opnemen, welke aanzienlijk was (vooral aan boeken en meubelen). Voor zijn huis heeft hij enkele vloedplanken getimmerd en ook in de straat heeft hij nog geholpen. Zo heeft,, hij met de heren J. de Koning ('t Vrije) en A. Ver- maat Jr. (hoek Schuithaven) de heer A. Vermaat Sr. helpen redden en boven brengen. Met zijn buurjongen Kees'Legemaate J.Lzn. heeft de heer Overbeeke verschillende boeken boven gebracht. Hij is zo lang mogelijk in zijn huis blijven wonen, maar na plm. 1 week is- de fami lie er uit gegaan. Verschillende malen is dhr. 0. er nog -in terug ge weest, tot drie maal toe moest hij er alleen overnachten, daar hij wegens het water er niet uit kon. Ook het -betreden van het huis ging vaak heel moeilijk, 's Maandags heeft dhr. 0. een bespreking in het gebouw van het Waterschap "Schouwen" bijgewoond, waar vier instanties vertegenwoordigd waren, nl. Rijks- en Provinciale Waterstaat, het Waterschap "Schouwen" en de Centrale Dienst "Noord-Zeeland", hier werden o.a. de taken verdeeld, waarbij de heer Overbeeke de leiding over de binnendijken kreog in de corridor Noord-Zuid en hij moest trachten, voor zover nodig en mogelijk, die corridor droog te krijgen en te houden. De vertegenwoordigers van bovengenoemde vier instan ties kwamen elke dag bijeen, om de' stand van zaken te bespreken en gegevens uit te wisselen. Thans volgen nog enige ervaringen van enkele andere bewoners van deze straat. De heer en mevrouw F.L. v.d. Kwast-van Overbeeke waren laat naar bed gegaan en werden gewekt door de sirene. De heer'v.d. K, trok een dikke jas aan over zijn pyama', daar hij even naar zijn moeder op de Oude Haven N.Z. wilde. Op de hoek van het Vrijpoortje en langs

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 39