37 hoog. Pas "tegen 12 uur gelukte het hem, op "blote voeten en opge stroopte broekspijpen door het pad naar het Vrije te waden» Paar overgestoken en "bij de fam. de Kramer voeten gedroogd en schoenen aangetrokken. Vervolgens richting stadhuis. Na eerst nog "bij de firma A, Timmerman Czn. een stallantaarn te hebben gekocht, belandde dhr. M» op het stadhuis, waar het een "heidense bende" was en vogels van diverse pluimage in- en uitliepen, Op het politiebu reau heeft dhr, M, een paar laarzen gehaald en zich op de hoogte gesteld, van wat er gebeurd was en nog gebeurde. In-het stadhuis zat de burgemeester te praten in de raadzaal met enige waterstaatsmensen, om zich te laten voorlichten- over de toestand. Na op de secretarie de situatie te. hebben opgenomen, be gaf de heer Mulder zich weer naar het politiebureau, waar hij o.a. een kijkje nam in de kamer van de adjudant-korpschef, waar het Rode Kruis zetelde. Pe secretaris kreeg de indruk, dat er overal nog ongeorganiseerd gewerkt werd en dat ook feitelijk niemand pre cies wist", wat er gedaan kon worden, Pe heren Sweere en Sinck van de secretarie trachtten orde te scheppen in de chaos óp de secre tarie. Na een bespreking met de burgemeester in de raadzaal heeft de secretaris in zijn eigen kamer getracht verbindingen te krijgen. Voorts heeft hij nog verschillende andere opdrachten vervuld. Tegen 7 uur kwam bode J.A» Bienefelt melden, dat bewoners van de Prieko- ningenlaan wegens het daar,. instromende water naar het stadhuis wa ren komen vluchten. Na dit bericht ging de heer Mulder snel naar huis, om vrouw en kinderen te halen. Pe secretarieambtenaar, Jelle 'van der Gaast, die de secretaris op diens kamer had^geholpen, verT klaarde zich direct bereid mee te gaan, om de beide zoontjes, Jan en Henk Mulder, uit huis te helpen halen. Via de Hoge Molenstraat kwamen zij in het Vrije, waar het water hen al tegemoet kwam. Bij de tuin van de Geref.Predikantds.Y.J, Tiemersma, konden zij niet verder, want het water stroomde snel en er zat een flinke stuwing in» Zij sprongen over het tuinmuurtje en gingen langs de binnenkant verder. In de pastorietuin ging v.d. Gaast eenmaal kopje onder, waarna dhr. Mulder hem weer optrok. Toen met moeite weer overgesto ken naar het plein van de Chr.Natschool» Vandaar konden zij, door het water heen wadend, bij het zijpad achter.het huis van de heer G. v.d. Puin komen. Langs de heg hebben zij zich voortgetrokken. Toen over een hek heen en bij het tuinhekje konden zij in de tuin van dhr. M, komen» Langs de drooglijnen-en tot de borst door het wate-:r wadend., konden zij met moeite, binnen komen, .door de open deur. Het was toen ongeveer half 8. Pe heer Mulder vond zijn vrouw met de kinderen boven. Zij. had de gang 's namiddags kunnen dweilen, maar tegen 6 uur 's avonds, toen zij daar juist mee klaar Was, kwa.ni het waterweer snel door de voordeur naar binnen. Achteraf had zij spijt, dat zij niet eerst ivat meubelen boven had gebrachtte meer, daar de heer Jac» de-Kramer nog geholpen -had.» Jelle V.d. Gaast wilde naar huis, maar dhr. M, wilde zulks niet toestaan. Nadat beiden zich boven gedroogd hadden, zijn zij gaan'éten en .een slaapschema gaan opmaken ï- twee man op, één man naar bed, telkens 3 uren, met de afspraak, dat elk half uur de stand van het 'water, zou V/orden opgenomen. Ook hebben zij. in de nacht verscheidene zoeklichten uit de richtingen Brouwershaven, Breischor en Zijpe gezien en geluiden ge- .hoord, zoals gepiep van ratten en gefluit en hulpgeroep vanuit de Grachtweg. In totaal heeft bij -de fam. M,. wel 2 "m. .water in huis gestaan. Pas 's Maandagsmorgens tegen' 2 uur zijn de heren Mulder en v.d. Gaast naar het stadhuis gegaan, hoewel er nog ongeveer 1 m.. water in huis-stond. Peze "Exodus" was nog ni'et zo eenvoudig. Cv er 3 slaapkamerstoelen (de gehele, keukeninventaris was weggedreven) zijn zij,naar buiten gelopen en door het pad achter hat huis, langs de woning van dhr» G, v.d. Puin in het Vrije' kunnen komen, na de stoelen op de heg te hebben gezet. Toen zij hoorden, dat er nog meer water werd verwacht, hebben zij met lleslaarzen aan mevrouw Mulder en de beide zoontjes gehaald. Het water was toen al een stukgezakt Pe families Raap en v.d» Vliet sloegen met belangstelling deze tweede uittocht gade, Pe heer Mulder adviseerde deze families en ook de familie de Kramer (Het Vrije) ten sterkste, ook zo spoedig mogelijk te vertrekken» Mevrouw Muldofc i?j§?d op de rug weggedragen,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 38