36 Opziener H.M." Ringelberg was van Scharendijke naar Brouwershaven komen 'lopen en wist van een doorbraak in de Noorder Nieuwlandpolder. Ook deelde hij'mede, dat de Langendijk nog in. tact was, Vervolgens reden de 3 heren weer terug, naar" Zierikzee en wel naar.het stadhuis, waar een alarmtoestand'heersteHet drietal trok zich terug-in een kamertje, om te trachten gegevens te verkrijgen'. Dhr. v.d, Straaten hoopte' op'een' verbinding met Middelburg, maar. die was niet tot stand te bfengen. In het stadhuis werd daarna een: bespreking gehouden tus sen B. en W. (behalve wethouder den Boer), het genoemde drietal, dhr. A,J, Argelo en de hre'ri H.E.S. Sinck" en'M. A. Swe.ere van de secretarie. De heer Blok zeide o.a. dat van de. havenzijde geen water meer te, ver wachten viel voor Zierikzee, eerder uit'de polder Schouwen. Om plm, 11 uur zijn zij uiteen gegaan, zonder veêl positiefs te hebben kunnen doen. Naar huis gaande, zag dhr. v.d., Straaten, dat.zo tegen 12.uur er weinig of geen water in de Blokweg stond. Dit zou niet lang meer duren, want om"2 uur kwam het snel.over de weg'opzetten. Èen uur- later had de fam. v.d. Straaten via de achtertuin water in huis. Bevreesd zijnde, dat aan Pikgat iets ernstigs zou gaan gebeuren, waarschuwde hij telefonisch dhr. Joost der Weduwen om zandzakken te verzamelen, wat echter niet meer mogelijk was. Toen hoeft hij het stoomgemaal Flaauwers opgebeld,dat ook melding maakte van water. Dinsdagsmiddagsom ongeveerhalf 3 kwam de aannemer T.K. de Jonge uit de Weststraat met een roeibootje de fam. v.d. Straaten - afhalen. 's Maandagsmiddags om kwart over 5'had dhr. v.d. Straaten een hëlicoptère zien dalen,.in de buurt van het Sas. Van Maandagmorgen 11 uur af kwamen er verscheidene bootjes de Blokweg invaren, maar "diverse bewoners wilden niet mee. Dhr. v.d. Straaten heeft nog ge tracht van de binnendèuren" een vlotje te maken, maar hij.'durf de er niet mee naar buiten. Mevr. v.d. Straaten slaagde er later in al haar meubels te bergen,'met behulp van de DTJWK van Cees Snijders, welke onschatbare diensten heeft bewezen. Ook de bewoners van.de TOUWBAAN hebben'veel last van het'water gehad; De gemeentesecretaris, de heer E.H. Mulder, keek, 's Zater dagsavonds plm. 10 uur eens in zijn tuin en zag, dat een schutting en een populier waren omgewaaid. De'laatste wasop 'hét gebouw van de Chr. school gevallen. Eén poosje voor 3 uur werd de fam. Mulder door de sirene gewekt. Ze 'dachten eerst aan brand, maar even later aan hoog'water. Na zich gekleed.te hebben liep dhr. M. over het pad, ach'ter'het huis naar het Vrije, waar het water hem als een "berg stroom" tegemoet kwam. Na'vlug een boterham te hebben gegeten, wil de hij zich naar het Stadhuis begeven, maar buiten gekomen hoorde hij, dat de heer G.H. -Breetvelt een wedloop met het water had moeten houden, om veilig thuis te komen. De heer Mulder is toen naar het ach'ter hem wonende raadslid, do hec-r G. v. Duin gegaan, die telefoon had. Zowel de heer als mevrouw van -Duin waren ook zenuwachtig. Bij hen heeft de heerMulder het politiebureau en het stadhuis opgebeld. Vermoedelijk kwam agent II, J. Berrevoets aan de, lijn, die meedeelde, dat de burgemeester op de Nieuwe Haven was', .waarna dhr. M, opgaf, dat'hij bij de fam. v. Duin te bereiken was. Naar huis terug kerend, zag hij, dat' het water snel hatr het Jannewekken in de tuinen stroom de. Hij heeft toen eerst mevrouw Raap-Hylkem'a (hun buurdame) gewaar schuwd. Deze vroeg wat' er gebeurd, was, en" wilde, weer naar bed- gaan. De heer Mulder gaf haar in enige bewoordingen te kennen, dat zulks ten zeerste ongewenst was en adviseerde haar direct eten boven te brengen. Bij zichzelf bracht dhr. Mulder ook enige stoelen en diver se kleine voorwerpen naar boven. Inmiddels' werd er gebeld en stond de heer C. v.d'. Vliet ACzn. voor de deur, die informeerde, of de fam. Mulder in hun huis bleef en of er sprake was van evacueren. Dhr. M. antwoordde hem, dat hij voorlopig met zijn gezin boven bleef en dat er'omtrent evacueren niets bekend was. Intussen stroomde het.water- geleidelijk aan en hoorde de familie het' onder" de' vloeren' ruisen. De verplaatsbare vensterbank schoot ineens weg", tegen mevrouw. Mulder aan. Om half 4 kwam het water in huis en ging het electrisch licht' uit. Toen hébben zij kaarsen ontsfoken en nog 'even met allerlei dingen gesjouwd, tot zij tot' de knieën in het water stonden. Nat en steenkoud zijn ze naah boven gegahn en hebben daar van 6 tot .9 uur geslapen. De heer Mulder 'zag toen nog géén kans het stadhuis te bereiken. In de laag gelegen tuin stond het water nog meer dan 1 m.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 37