35 's Maandags kwamen er bootjes in de Blokweg,. maar verschillende bewoners wilden niet weg. Dinsdags stond er in hun huis al 2.14 m, water. Dhr. en mevr. S, konden Donderdags bij dhr. J.E, Krakeel in de Lange Nobelstraat in huis komen. Later gingen zij nog verschillen de malen in hun eigen huis en het magazijn kijken. Er was daar bene den heel wat schade. Hun dressoir werd 's Woendags aan de Leverdijk aangetroffen, maar dhr. S. mocht het van de Bijkspolitie niet weg halen, ondanks het feit, dat er een geldkistje met inhoud in aanwe zig was. De heer M. Doeleman H.J.zn."Weer en Wind") heeft de sirene niet gehoord, maar werd om plm. kwart over 2 des nachts door de portier van de fabriek, dhr. H. Schaap, opgebeld. Hij was om kwart over 1 pas naar bed gegaan. Zijn vrouw was door de storm niets op haar gemak en was bang, dat er iets ergs zou gebeuren. De heer.Doe leman kleedde zich na de telefonische oproep in sportkleding en belde dhr. J. Coumou, die schuin tegenover hem woont. Samen reden zij naar de fabriek, waar alles in rep en roer was. (zie ook blz.24). Toen daar voor hen direct niets meer te doen viel, zijn ze naar de Blokweg terug gereden. Dit kon nietmeer over de Balie, maar wel via Wevershoek, Poststraat, Paternosterstraat, Meelstraat, Zuidwel- lestraat en Grachtweg. Toen dhr. D. thuis kwam, wekte hij eerst zijn kinderen. Zijn buurman, de heer T.B. v.d. Straaten, opzichter bij het Waterschap "Schouwen", kwam in de loop van de ochtend nog even bij hem praten. Deze zag toen de toestand nog niet zo heel ernstig in. Tegen 8 uur vertrok hij. De fam. Doeleman zag al vrij gauw het water aan de overkant over de tramrails komen. Ze hebben toen ver schillende dingen boven gebracht, zolang dat nog mogelijk was. De vloeren van het huis liggen 25 cm. onder N.A.P. en daar de gemiddel de vloed 1.38 m, bedraagt, kon er plm. 1.63 m. water komen. Omlalf 10 is het gezin in twee auto's naar de Poststraat vertrokken door de Zuidwe11estraatwaar het water al 40 cm. hoog stond. In het huis van wijlen zijn ouders op de hoek van de Witte Ei jestraat waren toen al ca. 24 mensen bijeen. In de fabriek was men nog bezig voorzieningen te treffen, maar op het terrein stond geen water meer. De heer T.B. v.d. Straaten, opzichter van het Waterschap "Schouwen" had de wekker op half 4 gezet. Daardoor werd hij dan ook gewekt, want de sirene had hij niet gehoord. Hij kwam uit bed, maar toen was een groot gedeelte van de stad al overstroomd en waren er al diverse slachtoffers gevallen.- Hij kon de Blokweg wel uit, maar de Nobelpoort niet in komen met zijn auto. Toe.n ging hij Schouwen in naar Pikgat, waar al water over de weg liep, dat over de 'dijk heengeslagen was. Vandaar de wagen weer omgedraaid. Hij vond wel, dat het flink stormde, maar toch kon men niet spreken van een or kaan. Thuisgekomen heeft hij enige mensen 'opgebeld, o.a. de voor zitter van waterschap "Schouwen", de heer J. Klompe te Serooskerke, die echter op weg was naar de Schelphoek (en onderweg zijn auto 'heeft moeten achter laten), maar zonder ve.el resultaat. Tussen 4 en half 5 is de heer v.d. Straaten naar Brouwershaven gereder., maar hij kon niet verder komen dan tot "Mon Genie" waar het water al over de weg liep, daar de: dijk van de St.Jacobpolder was doorgebroken. Hij is toen Schouwen nog ingereden, maar was. om. ongeveer half 6 weer terug. Nogmaals heeft hij voorzitter Klompe opgebeld. (Deze had te voet naar zijn huis moeten terug keren). De heer Klompe wist heel vaagjes iets te vertellen van dijkdoor braken bij Schelphoek en Burghsluis. Intussen had mevr. v.d. Straaten verschillende dingen naar boven gebracht en kwamen verschillende kantonniers berichten brengen o.a, over gaten in de havendijken en het onderlopen van de Zuidhoek. "Om 8 uur viel de electrische stroom uit bij hen, zodat ze geen raóio-nieuws meer hadden. De heer Lugt informeerde telefonisch of zij bleven. De fam. v.d. Straaten besloot voorlopig op hun boven- rerdieping te blijven. Met Ir. Koning en de heer Blok is de heer v.d. Straaten per auto op verschillende plaatsen wezen kijken. Zij wilden naar Bruinisse, liepen op de Grachtweg vast, maar via de Vissersdijk konden ze Duiveland 'inrijden. Dat ging echter niet on beperkt, want bij de Stenen Dijk riep het water hen weer halt toe. Tegen 9 uur 's morgens reden ze over de nog droge Blokweg naar Brouwershaven, dat ook lang niet watervrij was.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 36