24 hoorde en'zag hij 'een vliegtuig in de lucht, waarnaar h'ij met dhr» A, Ribbons van de "Koophandel" heeft staan kijken, Toen naar huis, v/aar om ca. half 6 weer water kwam. Dominee zag P. Steutel Jzn. met 'grote laarzen aan tegen 'de wind in, door de golven heen zijn huis verlaten. Het water kwam toen snel op en om kwart voor 7 stond er 1.30 m, water in huis. Daarna ging het langzamer en tegen midder nacht stond, er I.85 m. Behalve de oudste, gingen alle kinderen naar bed. Af en toe hebben ze 's nachts eens uitgekeken. Het water was vrij rustig, zonder golfslag, zodat geen drijvende voorwerpen tegen het huis aansloegen. De bomen hielden ook veel tegen'. Bovendien wa ren de luiken dicht. Na 12 uur 's nachts ging het water weer zakken» Ze hadden een kaars en petroleumstel aangestoken, wat de herèn C. v. d. Vliet (Touwbaan) en M.D.J» Berrevoets (Malta) gezien hebben. Om plm. 3 uur 's nachts werd er hard gefloten. Dit bleek Berrevoets te zijn- geweestdie veel moeilijker zat dan de fam. van Royen. 's Maandagsmorgens stond er nog ca. 80 cm. water. Dominee zag op de Leverdijk mensen lopen en is toen met een vlag gaan zwaaien, wat hij die dag nog vaak heeft gedaan» Velen "bleken het gezien te hebben, zoals later uitkwam, maar niemand seinde terug. Wel is het doorgegeven aan- de politie. Er was wel geen directe nood, maar dominee wilde opgemerkt zijn. 's Maandagsmiddags om plm. 3 uur hadden ze nog niets gehoord of gemerkt van hulp. Om 4 uur zagen ze een wit bootje aan de over kant oversteken. Daarin zaten politieagent S.C. Buéé en dhr. A. de. Vries (uit "Parklust"), die met'één riem werkten en al vele ménsen in veiligheid hadden gebracht. Ze konden tot vóór het erkertje va ren en in twee partijen verliet de fam. van Royen het huis via de studeerkamer. Aan de overzijde werden ze door de brandweeroverge nomen. Anderen verlosten dhr, Berrevoets (Malta)met vrouw en doch tertje uit hun zeer benarde positie. Berrevoets had ook met een vlag gezwaaid. Over de St. Joostrneet konden allen in de stad komen» De fam. van Royen kon bij de fam. M. Poldermans op déOude Ha ven in huis komen. Dominee heeft zich direct op het politiebureau gemeld, waar hij dhr. J.M. Padmos uit het Beddewéög aantrof, die, •het aan het slechte bootje weet, dat de redding zo lang geduurd had» 'Wat de LANGE BLOKWEG betreft, zij allereerst verwezen naar de bladzijden 6 en 7 van dit rapport, waar de ervaringen van burgemees ter Schuurbeque Boeije en de wethouders den Boer en Gerritsen staan vermeld. Het gemeenteraadslid, de heer J. Steutel, die ook "aan deze weg woont, zag 's Zaterdagsnacht.s om 1 uur licht op zijn erf. Het bleek dat zijn zoon Pieter en de knec'ht C.M. Papeveld per auto. terug kwamen van Zijpe, waar zij"voor reparatie van het m.s."Grevelingen" heen geweest waren, (zie hlz.2).. De heer Steutel begaf z'ich naar huiten, waarna, zij de 'auto hebben weggezet, Steutel Jr. en Papeveld huiswaarts gingen en Steutel Sr. naai1 "bed. Het stormde toen'behoor lijk hard in de Blokwég. De heer Steutel vergat zijn voordeur op slot te doen. Om kwart voor 6 hoorde hij buiten leven en'zag.zijn zoon Pieter met een zaklantaarn 'zwaaien. Hij naar beneden, waarna zijn zoon hem'een en ander vertelde en uit vocrzorg hielp met enige dingen naar hoven te brengen. Ze gingen vervolgens buiten kijken.' In de Blok wég stond toen een beetje water.. In de Korte Nobelstraat gekomen, hoorden zij, dat daar 10. a 12 cm. water'had ges vaan, dat echter was weggevloeid en weggezakt. Tegen kwart voor 7 was dhr. Steutel weer thuis. Hij ging thee zetten en is niet 'meer naar bed gegaan. Toen hij ih het magazijn de stand eens wilde opnemen, zag hij het water komen aanrollen vanuit de "Achtuurhoek". Om half 8 was er hij hem al ca, m, water binnen. Dit was een groot, verschil met de huizen aan de öve-rzijde van de weg, want bij zijn zo^n Johan aan de overkant kwam 's middags om 2 uur pas water 'op' de stoep. Het "Westelijk ge- declte van de Blokweg ligt dan ook 'aanzienlijk lager dan het Ooste lijke, wat nu duidelijk bleek. Bij dhr. Steutel Sr. bleef het water geruime tijd op dezelfde hoogte staan.,., maar 's middags ging het snel stijgen (plm. lm.). De heer S. en zijn vrouw 'konden nog enige dingen o.a. petroleumstel, naar hoven brengen.Mevrouwnam een bloempot mee naar hoven, maar 'dacht niet aan haar schilderijen en:.nieuwe. lampen, 's Middags lagen de grote schuifdeuren van het magazijn er al uit. Het vloerkleed, dat zij om te drogen'op een tafel hadden gelegd, was snel verdwenen. Ze hebben geruime tijd hoven gezeten, maar dhr. S. is met lange laarzen aan, nog huiten geweest.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 35