33 Toch zijn helaas 80 schapen, 1 koe en 1 paard verdronken, Meerdink had toen 32 mensen op de bovenverdieping van zijn huis, omdat dit hoog gelegen was, warep velen erheen gekomen. Op "Het Stoofje" en een eind verder in de Verrénieuwstraat is later nog vaak water geweest. Het overgrootste deel van de Verrenieuwstraat heeft echter weinig last van het water gehad, In derampnacht vloeide er water van de Melkmarkt de straat in, maar het.kwamniet veel hoger dan de meeste stoepen. Een deel ervan liep door het Hoeltje weg, een ander deel door de riolen. In de DRIEKONINGENLAAN vloeide 's Zaterdagsnachts water uit de Lange Nobelstraat, maar dit bleef er niet staan, 's Zondagsmiddags om plm. 4,50 uur kwam er van de buitenzijde water in de laan. De meeste bewoners zochten toen al gauw een.goed onderdak in de binnen stad. De heer S.W. Blok van de Rijkswaterstaat kwam in "De Druiven tros" op de Dam terecht. Hij dacht, dat ze 's Maandags wel weer naar huis konden terugkeren, maar opzichter Boot van de Centrale Dienst, die daar met vele anderen ook zat, was niet zo optimistisch. De bewoners van de Grachtweg hebben merendeels de sirene ge hoord. De heer A. Groenendijk daar, belde het postkantoor op, waar na de telefonist hem mededeelde, dat de sirene klonk wegens het ho ge water. De heer G. zag de gracht vol water staan en vond, dat het hard stormde. Het water in de gracht steeg steeds meer en vloeide al gauw over de weg. Om .6 uur stond er bij het R.K.kerkhof al heel wat water. Bij dhr. G, stond de tuin oók al spoedig blank. Om ca, 5 uur maakte het water onder de vloeren een geweldig leven. In de loop van de morgen ging het water zakken, maar 's middags om plm. 2 uur kwam het in de gang en verder in huis, van de weg af. Per auto van "Zeelandia" zijn dhr. en mevr. G. vertrokken. Men reed toen al door het water heen. Eerst, zijn zij bij dhr. C. Kloet in de Zevengetij- straat geweest, maar toen het daar ook niet watervrij bleek te zijn, vertrokken zij naar de' Poststraat, waar ze 3p* w-eek zijn gebleven, qm vervolgens naar de Noordhav.enpoort te vertrekken. Met een boot van de Aalsmeerder reddingploeg zijn ze intussen aens in hun huis wezen kijken. Vanaf het tramstation deden se .er -een uur over, daar de motor van de boot weigerde. Ze voeren het huis in en zetten mevr. op de trap, waarna de boot werd volgeladen. De redders wilden zich niet bekend maken en ook niets aannemen. De terugvaart ging vlot. Toen dhr. Groenendijk zich 's Maandagsmorgens 2 Februari naar het Ned.Herv.Verenigingsgebouw in het Vrije begaf, is hij daar in een gat gevallen, waarbij hij een spier scheurde, een pols kneusde en met zijn hoofd in het gat viel. In het Verenigingsgebouw kwam hij wat bijmaar hij had er nog lang last van. De Ned.Herv.predikant Ds.C.J. van Royen (Klein Maja) had de sirene goed gehoord, maar begreep niet, wat dat betekende, daar hij nog geen hoog water verwachtte. Het gezin ging dan ook weer slapen. Toen ze s morgens tegen half 5 door een geluid beneden werden ge wekt, zagen ze plassen in de weilanden staan, achter en naast het huis. Zij schrokken erg en begrepen toen, dat ze beter hadden kun nen opstaan na het horen van de sirene. Daar er geen electrisch licht was, ging dominee met een knijpkat de trap af, om tot de ont dekking te komen, dat er al water door het huis stroomde. Het kwam van de Grachtweg af en ook uit de richting van de Vissersdijk. Van half 5 tot kwart voor 6 zijn allen druk bezig geweest om allerlei dingen naar boven te brengen, waarbij zij tot de knieën in t wa ter liepen. Hoewel het water het huis ook weer uitliep, was er vrij veel schade, ook in het schuurtje. Vanwege de kou, zijn allen op nieuw naar bed gegaan tot eön uur of 8. Het water bieek gezakt te- zijn, doch alleen het huis is dié Zondag drooggelopen. Om plm. half 9 kwam de concierge van de B.L.O.school eens' bij het gebouw kijken. Hij kon wel bij de fam. van Royen komen, maar niet in de school. De fam. van Royen heeft 's Zondags nog evèri gas en leidingwa ter gehad, 's Middags om 3 uur was- d-e G-rfsohtweg begaanbaar en ver scheidene mensen reden op de fiets voorbij. De oudste zoon (13 jaar) is toen een brief bij dhr. A. Paauwe ('t Vrije A-236) gaan brengen- en keerde terug met alarmerende berichten. Ook vertelde hij, dat men bezig was bij de Nobelpoort een dam aan te leggen. Met laarzen aan is de dominee toen de stad ingegaan. Het paadje naar zijn woning stond toen nog onder. Toen hij om plm. 4 uur door de Nobelpoort liep,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 34